Nejsme na tom špatně. Americkým clům navzdory, říká šéf Komerční banky
4. května 2025
Reportér 05/25 · Číslo 129
Nejsme na tom špatně. Americkým clům navzdory, říká šéf Komerční banky
4. května 2025
Reportér 05/25 · Číslo 129Nejsme na tom špatně. Americkým clům navzdory, říká šéf Komerční banky
foto: Tomáš Binter
Navzdory clům vyhlášeným americkým prezidentem Donaldem Trumpem i přes stížnosti na sociálních sítích má česká ekonomika dobré základy, říká generální ředitel Komerční banky a prezident České bankovní asociace Jan Juchelka. Naše často kritizovaná průmyslová základna podle něj přináší i dobré věci, například neustálou modernizaci. Velkou transformací na podnik 21. století ostatně prochází pod jeho vedením i Komerční banka.
Vývoj skutečně může jít různými směry. Nicméně platí, že svět fungoval posledních pár desítek let na víceméně – slovo víceméně podtrhuji – globálním pohybu zboží, kapitálu a lidí. A pokud má být tohle úplně jinak, přijde v určitém horizontu obrovské přeformátování toho, jak fungují ekonomiky kontinentů i zemí. Makroekonomové, nejenom z Komerční banky, ale i dalších institucí, odhadují, že by americká cla v hodnotách, jak jsou známa dnes, tedy 30. dubna, letos znamenala nižší růst českého HDP, ale pořád bychom mírně rostli.
Ano, ale je hrozně těžké jednotlivým scénářům přiřazovat míru pravděpodobnosti, protože se přetrhávají mnohé odběratelsko-dodavatelské vazby a důsledky toho narušení není nikdo přesně schopen spočítat.
To není. A je zatím tou největší škodou, která se napáchala. Řešením při hledání dlouhodobého zakotvení pro nás podle mě je, aby Česká republika potvrdila svou přítomnost a orientaci v rámci Evropské unie a jejího volného trhu. A teď myslím mimo jiné byznysovou pozici. Nyní platí o to více, že musíme produkovat zboží a služby s vyšší přidanou hodnotou a vytvářet více bohatství ve všech směrech. Tento úkol zůstává a jednostranná americká cla onen proces jen urychlí. Samotná obchodní výměna mezi Českou republikou a Spojenými státy americkými nemá velkou váhu, i když jde také o naše vývozy do jiných zemí EU, například do Německa, které pak exportují dál do USA. A v této ne zcela pozitivní situaci je potřeba hledat východiska, která by nás měla udělat odolnější. Mám-li hledat něco pozitivního na nastalé situaci, případný ekonomický stres nakonec může vést k většímu provázání Evropy daleko rychleji než politické deklarace.
Komerční banka je veřejně obchodovaná společnost a každý rok se setkáváme s velkými institucionálními investory do našich akcií, stejně jako s akciovými analytiky. Na letošní investorské road show jsme se potkali s několika desítkami investorů. Před oním 2. dubnem, kdy byla cla vyhlášena, jsme se bavili v zásadě technicky, o České republice a její ekonomické situaci, o bance, výnosech z úroků i poplatků, o transformaci Komerční banky, českém bankovním trhu. Ale den poté už začínal každý rozhovor otázkami víceméně na jedno téma: A co ta cla? A jak to dopadne na českou ekonomiku a jak na vaši banku?
Myslím, že tady nezbývá než se držet osvědčeného hesla Doufej v nejlepší, ale připravuj se na nejhorší. A buď připraven na jakoukoliv změnu. Při vedení společnosti není potřeba panikařit za předpokladu, že už máme jasno o své strategii, víme, kterou cestou chceme jít. I když to samozřejmě neznamená, že se po té cestě nebudeme přizpůsobovat nenadálým událostem.
Jednoznačně. Banky na celém světě, a zvláště v České republice, se nacházejí v úplně jiném stavu, mají vyšší kapitálovou sílu a jsou zdravé. Obecně je to tak, že je zde zcela jiná situace – po tom všem, co regulátoři na základě zkušeností z roku 2008 bankám naordinovali. Tím neříkám, že bankovní sektor je vůči všemu imunní, že nás od vlivu zvnějšku ochrání pohraniční hory. Ale jak už jsem řekl, řešením je napnout síly, aby se některé už probíhající diskuse transformovaly do konkrétních opatření, která povedou k silnější ekonomice Evropy a v konečném důsledku i Česka.
Ne nezbytně jednu, ale určitě by jich mělo být méně než pět. Jednou z pokulhávajících noh Evropské unie vůči Americe je, že nemáme dostatečně vybudovaný kapitálový trh. Máme ho příliš roztříštěný, příliš národně zaměřený, a třeba pro rozvíjející se firmy tak může být velmi těžké zajít si na kapitálový trh pro nové peníze.
Ptáte se na Komerční banku, nebo na Česko?
Podpořte Reportér sdílením článku
Zabývá se českou i zahraniční politikou. Občas přednáší o médiích.