Cestování: Jak nepřijít o peníze

Ten levný pokoj je podvod. Jak na dovolené v zahraničí nepřijít o peníze?

Post Image

Ten levný pokoj je podvod. Jak na dovolené v zahraničí nepřijít o peníze?

Play icon
12 minut

foto: AS Photography

Nebezpečí spojené s platbami na cestách se mění. Ubývá případů zkopírovaných platebních karet, zato se množí online podvody, například lákající na levné ubytování. Jak ukazují zkušenosti českých bank, nečekaný problém může vzniknout i tam, kde by to člověk nečekal.

O peníze dnes nejčastěji můžete přijít online. A právě počet takových útoků se podle společnosti Visa v letních měsících pravidelně zvyšuje. Podvodníci lákají na výhodné nabídky ubytování nebo dopravy, a přitom se jen ocitnete na falešných webových stránkách. Ty vypadají důvěryhodně, jde ale o jediné: získat přístup k vašemu účtu.

Varování před takovými útoky (phishing) jsou všudypřítomná. I kvůli tomu jsou podle Pavly Adamcové z webu Peníze.cz podvodníci stále důmyslnější. Dokážou přes sociální sítě nebo telefon napodobit už téměř kohokoli. Může se vám tak stát i to, že dorazíte na místo plánovaného odpočinku… a zjistíte, že ubytování neexistuje. 

„Podvodníci často inzerují neexistující ubytování za velmi nízké ceny – někdy přímo na známých rezervačních platformách. Platby požadují mimo oficiální platební systém – a právě to by mělo být pro uživatele jasným varovným signálem,“ uvádí country manager společnosti Visa pro Česko Petr Polák. 

Vy jste si ale jistí, že online platba za ubytování proběhla bezpečně a zbytek peněz si vezmete v hotovosti. Co by se mohlo stát, že? Přitom i z Česka znáte případy směnáren, které nenabízejí zrovna férový kurz. Nezapomeňte, že jazyková bariéra případnou reklamaci ztíží, nemluvě o odhalení skrytých poplatků. 

Šéf platebních řešení v České spořitelně Jan Hailich proto doporučuje na dovolené používat především platební kartu. „Hlavně kvůli bezpečnosti,“ říká. Kdyby vám kartu totiž někdo ukradl, lze ji okamžitě zablokovat, ukradenou hotovost však neuvidíte už nikdy. 

Vozit do zahraničí velké částky v hotovosti je navíc opravdu nerozumné. Nejenže to lákalo zloděje odjakživa, dnes to přitahuje i pozornost letištních kontrol a policie. 

Přečtěte si také

Skryté poplatky

Dobře, radši žádná hotovost, budete spoléhat na bankomaty. Ale ono záleží na tom, co to bude za bankomat. Třeba najdete ten, který patří skupině, jejíž služby využíváte i v Česku.  Ale může patřit třeba i síti Euronet, která má na vysokých poplatcích založený celý svůj byznys model. Na nevýhodnost výběru – bez pozdější kontroly – nemusíte přitom vůbec přijít.

Podpořte Reportér sdílením článku