Nemoc není boj, smrt není prohra. Jak mluvit o rakovině bez frází a patosu
28. dubna 2025
28. dubna 2025
foto: použito se svolením Štěpánky Fefferové
Na svém instagramovém profilu Tady je Štěpánčino už nějakou dobu píše recenze na knihy. Před dvěma lety ale začala sdílet i něco mnohem osobnějšího – svůj život s rakovinou. Štepánka Fefferová otevřeně mluví o tom, co nemoc všechno přináší či jaké fráze nemocným ubližují. Třeba ta o „prohraném boji“.
Vím, že nikdo, kdo takovou větu použije, to nemyslí špatně, ale já za ní slyším, že člověk byl slabý nebo něco udělal špatně. Prohrál. Prohrát ale podle mne můžete třeba závod. Na ten trénujete, vyvíjíte nějaké úsilí. Ale rakovina nebo jakákoli jiná nemoc je mimo naši kontrolu. Proto mi přijde nefér říkat o lidech, u nichž léčba selhala, že prohráli. Samozřejmě tím, jak člověk přistupuje k léčbě, může její průběh částečně ovlivnit. Ale jestli nakonec umřu, nebo ne, není v mých rukou. To neovlivním.
Ano, znám mnoho nemocných, které to štve stejně, proto jsem o tom napsala. Řešili jsme tohle téma i s dalšími členy pacientské organizace Fuck Cancer – a mají často podobný názor. Chápu, že to lidem může připadat jako mírnější vyjádření než „jen“ napsat, že někdo zemřel. Ale to je omyl.
Vadí. Znám pacienty, kteří to používají, já to ale za boj nepovažuji – protože není rovnocenný. Jak chcete bojovat s vlastním tělem? Stejně tak se mi nelíbí rady typu, že teď si musím každý den užít naplno. To je sice hezké, ale během léčby je vám často dost špatně. Byly týdny, kdy jsem opravdu neměla sílu žít naplno, často jsem skoro ani nedokázala vstát z postele.
Osobně jsem ji neznala, ale její příběh jsem samozřejmě sledovala. Měla jsem v lecčems podobnou cestu léčby. To, že se jí nemoc vrátila, oznámila v době, kdy mě zrovna pustili z nemocnice poté, co mi po chemoterapii zkolabovala imunita. Samozřejmě pak takové zprávy prožíváte víc. Zároveň se ale nechci stavět do pozice, že mám právo mluvit o jejím životě nebo se skrze její příběh nějak zviditelňovat. O co se snažím, je vyzdvihovat témata, která kolem rakoviny rezonují. Přinejmenším je na téhle debatě pozitivní, že může podpořit prevenci.
Před dvěma lety. A teď jsou to čtyři měsíce od ukončení léčby.
Podpořte Reportér sdílením článku
Sleduje sociální problematiku a zajímají ji osudy těch, kteří neměli ve svých životech takové štěstí jako většina z nás.