Jak jsem se stal živým maskotem pákistánské policie
18. dubna 2025

Jak jsem se stal živým maskotem pákistánské policie
18. dubna 2025
Jak jsem se stal živým maskotem pákistánské policie
foto: Tomáš Poláček
Cestování Pákistánem mi připomíná zvláštní hru, které soukromě říkám Catch me if you can. Chyťte si mě, místní policisté, jestli do dokážete! Oni to bohužel pro mě většinou dokážou, nebo to je zatím plus minus remíza, určitě nevedu. Celé je to trochu únavné. Občas naštěstí i sranda, ale v žádném případě nechci vědět, kolik jsem už stál pákistánské daňové poplatníky, protože to musí být darda.
Tomáš Poláček a jeho další dobrodružná mise. Přes půl světa vyrazil do Ósaky, dějiště EXPO 2025. Jak je jeho zvykem, přesouvá se stopem a ze své cesty píše pravidelné reportáže. Jeho plán? Sbírat nevšední zážitky a ochutnat v Japonsku i na cestě plzeň. A nejen to.
Všechny Tomášovy články o pouti z Česka do Japonska najdete zde.
Když jsem vjel z Íránu do nekonečné pouště Balúčistánu, došlo mi, že to je jeden velký stopařský omyl. Že tam probíhá občanská válka (škoda, že mi to neřekli třeba celníci, mohl jsem se vrátit do Teheránu a do Indie letět) a že se musím ozbrojencům naprosto podřídit. Tři dny jsem byl pod ochranou kalašnikovů a štítů, ale naivně se upínal k tomu, že až nakonec přejedeme divoký Balúčistán, všechno se zase vrátí do normálu.
Protože na Pákistán, na ten jsem se těšil asi nejvíc ze všech zemí. Nikdy jsem tam nebyl. Představoval jsem si ho jako nesmírně barevnou zemi plnou hodných, přátelských, pohostinných lidí. A nepletl jsem se, přesně tak to je.
A stejně se už nejspíš nikdy nebudu chtít vracet, protože za hranicí Balúčistánu mě obklopila policie státu Sindh. A potom státu Pandžáb…
Sice už zdaleka nejsou tak akční jako policisté a vojáci balúčstí, zbraněmi na nikoho nemíří, nekryjí mě štíty, ale jsou tu pořád.
„Vždyť je všude kolem,“ zanadávám si občas, „naprostej klid a mír, jenom stovky úsměvů.“
„Nepřej si vědět, jak bychom dopadli, kdyby ti někdo v Pákistánu zkřivil vlásek,“ odpovídají. „Všichni bychom šli do vězení, náš šéf určitě na několik let.“
Jeden chlapík dokonce zdůraznil: „A představ si, co se tady třeba stalo za strašlivej průšvih: jednou unesli dvě holky odněkud z Česka, to se už prostě nesmí opakovat.“
Když jsem se konečně vymotal z Balúčistánu, chtěl jsem to oslavit jídlem v restauraci. V téhle zemi mi chutná – i obyčejné kuře tady je zázrak, o koze nemluvě, na kozy oni jsou mistři.
Podpořte Reportér sdílením článku
Autor velkých rozhovorů a reportáží s velmi dobrodružnou povahou.