Španělský učitel vypátral desítky příběhů z nacistického lágru nedaleko Prahy
15. dubna 2025
15. dubna 2025
foto: použito se svolením Unaie Eguiy
Středoškolský učitel výtvarné výchovy Unai Eguia před pěti lety začal psát blog. Virtuálně putoval napříč Evropou, aby zdokumentoval osudy 38 španělských republikánů, kteří se zapojili do boje proti Hitlerovi. Uprchli do Francie, odtamtud byli deportováni do Německa. Na jaře 1945 je nacisté zavraždili v lágru Hradištko u Prahy. Nový dokumentární film Popel sleduje nejen Unaiův výzkum, ale také příběh statečného Františka Suchého a jeho rodiny, kteří uchovali ostatky zabitých Španělů ve strašnickém krematoriu. Film jde v polovině dubna do kin.
Před pěti lety jsem přečetl knihu El Impostor (Podvodník) od španělského spisovatele Javiera Cercase. Vypráví o muži, který se desítky let vydával za přeživšího z koncentračního tábora Flossenbürg. Přednášel o hrůzách z lágru na školách a v roce 2001 mu katalánská vláda udělila vyznamenání Creu de Sant Jordi. V roce 2005 přiznal, že jeho tvrzení jsou nepravdivá, a medaili vrátil poté, co jeho podvod odhalil badatel Benito Bermejo. Byl z toho obrovský mediální skandál. V závěru knihy jsem očekával vysvětlení, kdo byl Enric Moner, protože právě jemu ten podvodník ukradl identitu – tvrdil, že měl jeho deportační číslo. Jenže žádný epilog v knize nebyl. Když jsem zadal Monerovo jméno do googlu, nic se neobjevilo.
Na blogu jsem postupně zveřejňoval, co se mi podařilo objevit. Šlo mi také o to, aby i ostatní lidé, kteří nejsou profesionální historici, viděli, že i laik může podniknout průzkum do minulosti. Z příběhu Enrika Monera se odvinulo další hledání nejen ve Španělsku, ale také ve Francii, v Německu – a v Česku. Jako první mě nasměroval můj kolega dějepisář.
Řekl mi, že u nás na škole každý rok přednáší jistý Antón Gandarias. Vypráví o tom, jak vyhledává informace o svém strýci, Anjelu Lekuonovi, který žil v Busturii poblíž města Guernica. V dubnu 1937 toto město bombardovali nacisté, prohledávali i okolní obce. Anjel byl aktivní v odboji proti Frankovi, a proto uprchl do Francie.
Hned na první schůzku s Antónem jsme oba přinesli archivní dokumenty. Začali jsme je porovnávat. Úplně nás ohromilo, jak to do sebe chronologicky zapadalo. Zjistili jsme, že Anjel i Enric byli ve stejný čas ve stejném lágru ve Francii i v Německu. Další informace jsem se dozvěděl z dopisu, který dostala Anjelova rodina po válce, kde se píše, že byl zabit 10. dubna, Enric 8. dubna. Tím se potvrdila naše teorie, že byli spolu po celou dobu vězení až do tragického konce.
Podpořte Reportér sdílením článku
Přednáší o novinářské práci v Česku i v zahraničí, a snaží se motivovat začínající novináře, aby pátrali po inspirativních tématech v minulosti i v současnosti.