Válka v podsvětí eskaluje. Pohrobci Mrázka bojují s balkánskou mafií na webu

14. dubna 2025

Pavel Šrytr, expolicista a spolupracovník Tomáše Pitra

foto: Philip Stehlík

Mafiánskou hantýrkou řečeno: Po incidentu v restauraci Kogo, kde se začátkem března střetly česká a balkánská mafie, zalehli představitelé obou znepřátelených skupin „na matrace“ a čekali, co bude. Nyní přichází další fáze: vyhlášení války. Zatím nejde o střelbu, nebo jinou formu násilí – ale i tak jde o dosud nevídanou věc. Česká odnož polosvěta zveřejnila na internetu výzvu, aby se jim hlásili všichni, které poškodila cizojazyčná, zejména balkánská mafie. Říkají, že shromážděné informace předají policii. A očekávají, že to s Balkánci vyřídí stát trestně právní cestou.

Válka v podsvětí má pokračování. Po nedávném incidentu, který měli v centru Prahy v restauraci Kogo bodyguard mnoha českých kmotrů Pavel Šrytr a šéf balkánské mafie s přezdívkou Bojan, přichází další fáze vyřizování účtů.

Bezpečnostní poradci Tomáše Pitra, který patřil k nejbližším spolupracovníkům zavražděného kmotra Františka Mrázka, se rozhodli, že udělají něco, co označují za pomoc policii v boji s balkánskou mafií. Tu v Česku vede právě obávaný Albánec z Makedonie Bojan.

Pitrovi spolupracovníci, bývalí policisté Luděk Žákovec a Pavel Šrytr, přicházejí s veřejnou výzvou. Vzkazují lidem, aby se na ně obraceli, pokud se stali obětí vydírání ze strany cizojazyčných mafií – a tuto svou výzvu zveřejňují na internetu. Bojana přímo nejmenují, ale z kontextu a z jejich následných vyjádření je jasné, že míří zejména na jeho aktivity.  

Přečtěte si také

Chceme ochránit podnikání

Skupina bývalých policistů říká zhruba toto: na základě této výzvy chceme shromáždit případy vydírání ze strany balkánské mafie, poskytnout obětem ochranu, dát jim právní servis a pomoc v kontaktu s policií a s formulací trestního oznámení.

Luděk Žákovec Reportéru řekl, že jim došla trpělivost. „Už dlouhodobě se na nás obrací spousta lidí, kteří mají s touto komunitou velký problém. První případ, který nyní zpracováváme, se týká člověka, kterého okradli o hodinky v hodnotě 400 tisíc euro,“ řekl Žákovec. V přepočtu jde o deset milionů korun. Podle Žákovce to byla loupež.

„Myslím, že po naší výzvě budou takovéto případy přibývat. A lidi se přestanou bát a začnou mluvit,“ sdělil Žákovec. Bojan, vlastním jménem Baskim Kjazimi, popírá, že by někoho vydíral. 

Výzva, kterou nyní zveřejnili na webu: gruppa.cz, nese název: „Výzva! Ochrana podnikání před nelegálním nátlakem a vydíráním ze strany organizovaných zločineckých skupin“. A jsou pod ní podepsané dva lidé a subjekty:

Firma Pavla Šrytra, která se jmenuje Pavel Šrytr Gruppa s.r.o., což je jeho detektivní a bezpečnostní agentura. A dále pak společnost, kterou vlastní Luděk Žákovec – ta se jmenuje Praetoria s.r.o.

A jako partner celého projektu je uveden právník, který dlouhodobě pracuje pro oba zmíněné muže: JUDr. Pavel Šíma.

***

„Vážení spoluobčané a podnikatelé, stali jste se obětí vydírání, vyhrožování nebo jiného útlaku či protiprávního jednání ze strany cizojazyčných nebo jiných zločineckých struktur, které působí na našem území?“ začíná text veřejné výzvy. A dále pokračuje: „Mafiánské skupiny zejména z Balkánu (Makedonie a Albánie), mohou zasahovat do vašich podnikatelských aktivit, využívat nátlak, vydírání, nebo dokonce hrozby, které vás a vaši rodinu staví do vážné a nelehké situace. V dnešním světě se stále častěji setkáváme s nelegálními a neetickými praktikami, které ohrožují nejen vaši bezpečnost, ale i vaši budoucnost“.

A nakonec Žákovec a Šrytr vybízejí lidi, aby se přestali bát a obraceli se na ně: „Pokud se nacházíte v těžké situaci, kdy vaše podnikání čelí těmto hrozbám, vězte, že jste na správném místě. My, tým profesionálů s bohatými zkušenostmi v oblasti bezpečnosti, krizového řízení a právní pomoci, vám nabízíme diskrétní a efektivní podporu. Jsme připraveni vám pomoci s ochranou vašeho podnikání a života!“

***

Spolupracovník Tomáše Pitra a bývalý policista Luděk Žákovec tvrdí, že to „bude zlomový okamžik“. „Prolomí se strach z té mafie. To, jak se tady Bojan chová, je neskutečně drzé. Navíc, neváží svá slova a eskaluje napětí,“ poznamenal.

„Už mě bytostně štve, jakým způsobem se tady chovají. Přišli sem za prací a bydlí tu. Jsou tu na návštěvě. A podle toho by se taky měli chovat,“ prohlásil Žákovec.

Pitr uklidňoval

Nevraživost mezi oběma skupinami vyvrcholila údajným vydíráním Tomáše Pitra. (Reportáž o incidentu jsme zveřejnili 6. března 2025 v tomto textu.)

Přečtěte si také

Bojan, jehož vlastní jméno je Baskim Kjazimi, prý požadoval po Pitrovi desítky milionů korun, které mu měly plynout z byznysu, na kterém se v minulosti podílel. Pitr mu ale nechtěl tak vysokou sumu vyplatit a Bojan proto přitvrdil. Jeho jednání vyhodnotili Pitrovi spolupracovníci jako vydírání a zastrašování.

Proto šel ve středu 5. března 2025 Pavel Šrytr do restaurace Kogo ve Slovanském domě v centru Prahy a pohrozil Bojanovi. „Poslyš, ty už nebudeš nikoho vydírat. Ty se budeš chovat slušně,“ řekl podle svých slov Šrytr. Pak došlo na potyčku a ránu pěstí, kterou uštědřil Šrytrovi Bojan. Šarvátka přerostla do nebezpečné situace, protože Šrytr, aby fyzický útok odvrátil, začal vytahoval zbraň. Tu mu Bojan a jeho spolupracovníci před dveřmi do restaurace Kogo za bílého dne, kdy tam bylo plno hostů, nakonec vytrhli z ruky. Incident uklidnila až policie, která na místo okamžitě přijela. (Video z bezpečnostní kamery Slovanského domu, kde je část incidentu zachycena, publikoval server Novinky.cz.)

Pitr pak podle informací Reportéra situaci uklidňoval, když Bojanovi ještě týž večer do telefonu tvrdil, že Šrytra za ním neposlal a že bude všechno v pořádku. Skutečnost je ale taková, že Pitr do Koga Šrytra poslal, ale myslel si, že spor skončí smírem a Bojan už dá pokoj. Že situace přeroste ve fyzickou šarvátku a bude se vytahovat pistole, s tím prý Pitr nepočítal. Proto chce spory uklidnit.

Jenže Pavel Šrytr a jeho nejbližší spolupracovník Luděk Žákovec vyhodnotili současnou situaci jako rizikovou i pro sebe a tak se rozhodli řešit problém Bojana i přesto, že Pitr nechce další eskalaci. Jestli o výzvě svých spolupracovníků Pitr ví, není jasné. Pitr se na dané téma odmítl bavit.

Pavel Šrytr tvrdí, že teď už nejde o Pitra. „Tyto moje aktivity nemají nic společného s jeho aktivitami. On jede byznys. Jeho tyhle věci nezajímají,“ řekl Šrytr na Pitrovu adresu.

Jak by mělo vypadat řešení problémů s balkánskou mafií bude podle autorů výzvy hodně záležet na odvaze lidí a také na policii, která by měla případy vyšetřit. Autoři výzvy říkají, že budou pro oběti pracovat za peníze, ale – jak Šrytr zdůraznil, bude to o dost méně peněz, než co by museli vydíraní podnikatelé vyplácet balkánské či jiné cizojazyčné mafii na výpalném. Pokud z toho nakonec vznikne zisk, 30 procent z toho prý pošlou na dobročinné účely, konkrétně na nadační fond SOS výživné, který založila Žákovcova rodina. Fond pomáhá zejména rozvedeným ženám, které mají problém s vymáháním alimentů od svých bývalých manželů.

„Ano, partnerem naší výzvy je kromě právníka Šímy ještě nadační fond SOS výživné, který dlouhodobě pomáhá rodinám v těžkých životních situacích řešit finanční problémy, a zejména problémy s neplacením výživného. Fond také dopomáhá k zajištění náhradního výživného,“ řekl Luděk Žákovec. „Jsem podporovatelem tohoto nadačního fondu. Starám se o zajištění provozního financování a poskytuji fondu právní poradenství,“ dodal.

Z dubnéhového Reportéra

Prý nejde o válku

Pavel Šrytr tvrdí, že nejde o akt vyhlášení války balkánské mafii. „My po nikom nejdeme. Vykládat si to tak sice můžou, ale my nikomu válku nevyhlašujeme,“ prohlásil.

„Je tady prostě nějaká výzva. Týká se těchto struktur. A ty struktury si musí samy zvážit, jestli budou pokračovat ve své výdělečné činnosti, tedy ve vydírání a zastrašování a v obchodech s různými zajímavými materiály. Nebo toho prostě zanechají. A tím pádem, proč bychom se pak bavili o nějako válce,“ řekl Šrytr. Ten je podle svých slov připraven na všechno, třeba i na násilnou protiakci.

„Nepodceňuji to. Ale pevně věřím, že se nám podaří minimálně aspoň o pár procent činnost těchto skupin eliminovat. Samozřejmě že na nás budou určité tlaky. Dokonce možná i nějaké pokusy… ale s tím se musí počítat. Kdybych nebyl schopný se na to připravit, tak bych to nedělal,“ řekl Reportéru Pavel Šrytr.

Jeho kolega Luděk Žákovec je přesvědčený, že policie nemůže za to, že došlo k nárůstu vyděračských kauz ze strany cizojazyčné mafie. „Nemyslím, že jde o selhání policie. Vím, že policie má značně ztíženou práci. A to vzhledem k tomu, že oběti vydírání se často bojí vypovídat na své jméno. Protože se obávají pomsty ze strany mafie,“ řekl bývalý policista Žákovec.

„Takže lidé potřebují spíše někoho, kdo se za ně postaví. A když ti Balkánci, nebo kdokoli jiný budou vidět, že za nimi stojíme my, tak si na ně nedovolí sahat. Oni běžně dělají to, že pak kontaktují jejich rodiny a vydírají je a vyhrožují jim. A od toho tu budeme my, abychom je ochránili,“ uvedl Žákovec. Potvrdil rovněž, že jsou v kontaktu s policií. „Už nás oslovili. A budeme to řešit na přímo.“

Pavel Šrytr řekl, že nejde o „udavačství“. „My prostě děláme jen to, co máme. On je bývalý policajt, já jsem bývalý policajt. A jelikož pobírám výsluhový příspěvek za práci u policie, tak mi to přijde i jako slušnost a povinnost,“ prohlásil Žákovec.

Z dubnového Reportéra

Podpořte Reportér sdílením článku