Čistá ignorance, se kterou se žádná odvaha nemůže měřit. A pak vznikl nejlepší film všech dob
13. dubna 2025
Reportér 04/25 · Číslo 12813. dubna 2025
Reportér 04/25 · Číslo 128foto: Alexander Kahle / RKO Radio Pictures / Profimedia.cz
Film Občan Kane režiséra Orsona Wellese z roku 1941 je často označován za nejlepší film všech dob. V hlasování kritiků Britského filmového institutu Sight & Sound pětkrát vyhrál anketu dekády a byl opakovaně zvolen nejlepším filmem žebříčku 100 nejlepších amerických filmů Amerického filmového institutu.
Je uznávaný za inovátorskou kameru Gregga Tolanda, střih Roberta Wise, hudbu Bernarda Herrmanna i narativní strukturu a přelomový filmový jazyk. Wellesovi bylo v době, kdy film režíroval, produkoval a sám v něm hrál hlavní roli, pouhých 25 let a s filmem neměl žádné předchozí zkušenosti, dokonce ani nebyl ve filmovém studiu.
V rozhovoru v roce 1960 pro BBC se ho ptali, kde vzal k natočení svého opusu magna odvahu. Orson Welles redaktora ovšem se smíchem přerušil a pravil, že za jeho odvahou nebylo nic jiného než čistá ignorance, se kterou se žádná odvaha nemůže měřit. Že skutečná pokora vůči profesi přichází jen tehdy, pokud o ní něco víte.
„Já netušil, že se některé věci nemají dělat. Dělal jsem všechno, co jsem si vysnil, jen proto, že jsem nevěděl, že je to nemožné… a měl jsem to mimořádné štěstí, že mi můj kameraman hned na začátku práce řekl, že na práci s kamerou není nic, co by se inteligentní člověk nenaučil za půl dne – a měl pravdu. To ‚velké tajemství‘, k jehož odhalení potřebujete dvacet let zkušeností, ve skutečnosti neexistuje. V žádném oboru – nejen v kameře. To je to nejpřeceňovanější tajemství na světě.“
Podpořte Reportér sdílením článku
Živí se překlady a tlumočením z angličtiny.