Marine o tom ví. Pohled do soudního spisu ukazuje, jak Le Penová systematicky sála evropské peníze
13. dubna 2025
Reportér 04/25 · Číslo 128
Marine o tom ví. Pohled do soudního spisu ukazuje, jak Le Penová systematicky sála evropské peníze
13. dubna 2025
Reportér 04/25 · Číslo 128Marine o tom ví. Pohled do soudního spisu ukazuje, jak Le Penová systematicky sála evropské peníze
foto: ČTK/Profimedia.cz
Je to útok na demokracii, snaha kriminalizovat politické soupeře – ozývalo se ze světa i z Česka. Jenže pohled na detailní rozsudek nad kandidátkou na francouzskou prezidentku Marine Le Penovou ukazuje, že její strana skutečně v rozporu se zákonem, systematicky a vědomě sála evropské peníze a využívala je na svůj domácí provoz.
Dá se říct, že všichni europoslanci používají peníze Evropského parlamentu na financování domácích aktivit? Že je těžké rozlišit hranici, kdy jde o financování práce europoslance a kdy to přerůstá do běžné politické činnosti? Nějak tak totiž u soudu argumentovala obhajoba známé francouzské političky, šestapadesátileté Marine Le Penové. Její právníci nepopírali, že peníze skutečně tekly mimo Evropský parlament, jen to podle nich bylo v pořádku.
„A tak to víte, že někdy ten asistent pracuje i pro samotnou politickou stranu europoslance, to nejde vždycky striktně oddělit,“ připouští zkušený český europoslanec. Jenže v případě Marine Le Penové šlo o vědomý systém, jak ukazuje pohled na 154 stran rozsudku, vypracovaného soudem první instance. Ten mimo jiné zakázal Le Penové na pět let politickou činnost, a tudíž i počtvrté kandidovat do úřadu francouzského prezidenta. Případ bude ještě posuzovat odvolací soud: dalším trestem pro Le Penovou jsou čtyři roky odnětí svobody, dva roky s elektronickým náramkem a dva podmíněně, a pokuta 100 tisíc eur.
Vůdkyně strany označované někdy za národně konzervativní, jindy za krajně pravicovou v zásadě pokračovala v praxi svého otce Jeana-Marieho Le Pena, zakladatele Národní fronty, která se přejmenovala na Národní sdružení. Financování domácího chodu strany z rozpočtu Evropského parlamentu podle soudu nebylo legální, zvýhodňovalo totiž stranu před jinými politickými formacemi a tím narušovalo demokratickou politickou soutěž.
Celkovou škodu soud vyčíslil na 2,9 milionu eur, vyplacených na základě fiktivních smluv. Kdyby se započetlo i působení zakladatele Le Pena – který byl také obžalován, ale v lednu zemřel –, šlo by o podvod převyšující 4,8 milionu eur (120 milionů korun). Odsouzena nebyla jen Le Penová, ale dvě desítky lidí. A strana dostala pokutu dva miliony eur za nakládání se zpronevěřenými prostředky. Ačkoliv soud v zásadě konstatoval, že odsouzení spíše než sebe obohacovali stranu, těžili z toho částečně i oni sami, například tučným platem.
Trojnásobnou prezidentskou kandidátku Le Penovou, která byla od roku 2004 poslankyní Evropského parlamentu a od roku 2011 stranu vedla, soud shledal vinnou z toho, že přímo organizovala zřízení osmi fiktivních míst placených z rozpočtu europarlamentu.
Podpořte Reportér sdílením článku
Ekonomická novinářka a bývalá zpravodajka MF DNES v Bruselu. Nyní pracuje jako šéfredaktorka Katolického týdeníku.