Kulturní tipy: Cate Blanchettová jako bruneta, malířův turbofolk a legenda v obklíčení
13. dubna 2025
Reportér 04/25 · Číslo 12813. dubna 2025
Reportér 04/25 · Číslo 128foto: Jan Vytiska
Znáte to, jdete z kina a ten biják vás dostal do kolen do té míry, že máte potřebu někomu okamžitě volat, podělit se, prostě „šířit víru“ v mimořádný zážitek. Anebo obtěžujete přátele, k uchu jim přikládáte telefon, protože „tuhle pecku musíte slyšet“. Přesně o to se na tomto místě pokouším z pozice editora kultury. Měsíc co měsíc nabízím našim čtenářům několik tipů na kulturní události, které jsme já a mí kolegové okusili na vlastní kůži, tudíž na jejich kvalitu můžeme dát razítko.
Zde je nová várka. Vešel se do ní nový film slavného hollywoodského režiséra, pozoruhodná výstava v pražské Trafo Gallery či zajímavý výsledek žebříčku nejprodávanějších českých hudebníků.
Režisér Steven Soderbergh obdržel v pouhých šestadvaceti letech Zlatou palmu v Cannes (za Sex, lži a video), pak si v Praze střihl Kafku, načež se rozjel do první režisérské ligy. Nyní přichází s vysoce ceněným špionážním thrillerem Operace Black Bag, opírajícím se o herecký pár snů – Michaela Fassbendera a Cate Blanchettovou.
Manželé George a Kathryn Woodhousovi jsou manželé, jimž nevadí pracovat v jedné branži. Ne, nejde o sousední kanceláře na obecním úřadě. Jsou špioni. Pokud před sebou mají nějaká tajemství, tak výhradně pracovní. Jejich rodinná pohoda nabere zcela nečekanou dynamiku, jakmile se zjistí, že se uvnitř týmu vyskytuje člověk, který prodává informace „druhé straně“. Je víc láska, nebo profesionální čest? Téma zrady ve společné kuchyni ohřála už v roce 1985 nezapomenutelná Čest rodiny Prizziů s Jackem Nicholsonem a Kathleen Turnerovou (v režii Johna Hustona oba pracovali pro mafii), ale nenechte se mýlit, Soderbergh jde vlastní cestou. Pokud jste Cate Blanchettovou pořád ještě nedokázali dostat z hlavy v roli slavné dirigentky z filmu Tár, myslím, že teď se vám to podaří. A nejenom proto, že tentokrát je za brunetu.
Podpořte Reportér sdílením článku
V době sametové revoluce pracoval v redakci Zemědělských novin. Ještě téhož roku přešel do Lidových novin, kde byl pouze jeden den, než se začal podílet na úvodním vydání časopisu Reflex. Spoluzakladatel komiksu Zelený Raoul.