Lákadlo pro sponzory a vzor pro další generace. České hokejistky prorazily sklo
13. dubna 2025
Reportér 04/25 · Číslo 128
Lákadlo pro sponzory a vzor pro další generace. České hokejistky prorazily sklo
13. dubna 2025
Reportér 04/25 · Číslo 128Lákadlo pro sponzory a vzor pro další generace. České hokejistky prorazily sklo
foto: Tomáš Icík, Český hokej
Dlouho se krčily ve stínu. Ženský hokej? To existuje? Když si to nadšená dívka chtěla zkusit s hokejkou a pukem, často čelila posměškům: Tohle je přece sport pro chlapy! Ovšem předsudky rychle mizí. Pomáhají tomu i výsledky ženské reprezentace, která v této dekádě získala dvě bronzové medaile z mistrovství světa. A letošní šampionát se poprvé hraje v Česku, hostí ho České Budějovice.
Ještě po druhé třetině na ukazateli skóre svítilo nadějných 1:1. Jenže dalších dvacet minut se proti favorizovaným Američankám nepovedlo a olympijská premiéra českých hokejistek v Pekingu skončila už ve čtvrtfinále, jediný krok od medailových bitev.
Čišelo z nich zklamání, jen kapitánka Alena Mills věštila: „Tenhle turnaj by pro český ženský hokej mohl znamenat nový začátek.“
Ta slova zazněla 11. února 2022.
O více než tři roky později je jasné, že tehdejší týmová šéfka měla naprostou pravdu.
České hokejistky nabraly sebevědomí a dostaly se do ráže: po následujících dvou mistrovstvích světa (2022 v Dánsku a 2023 v Kanadě) se jim na krku houpaly zmíněné bronzové medaile. Zápas o třetí místo hrály i loni, ale útok na placku tentokrát nevyšel. A hodně si slibují i od rozehraného šampionátu v Budějovicích.
„Ten turnaj má dvě roviny. První je čistě sportovní: hraje se o medaile a my pochopitelně chceme uspět,“ říká generální manažerka reprezentace Tereza Sadilová, dobrá duše českého ženského hokeje.
A druhá rovina? Ta je možná ještě důležitější. „Věřím, že mistrovství nadchne spoustu malých holek pro hokej,“ doufá Sadilová.
A nejen ona.
Pohled na čísla pořád nahrává kverulantům, pro které je ženský hokej ve srovnání s nablýskaným mužským méněcenný: alespoň do jednoho zápasu v této sezoně naskočilo jen 1 850 hráček.
Česku stále chybí profesionální ženská liga, každá jen trochu šikovnější hráčka odchází do zahraničí. Třeba do Švédska, kde se hokejistky v pohodě uživí, aniž by ještě musely chodit do klasické práce. „Právě ve Švédsku mají zhruba deset tisíc registrovaných hokejistek,“ porovnává Sadilová. „Když děláme nominaci reprezentace, finálních pětadvacet hráček vybíráme třeba z okruhu pětatřiceti nebo čtyřiceti, a ne ze stovky jako u mužů. To je pochopitelně velký rozdíl.“
Ženský hokej má ve srovnání s mužským zpoždění, třeba první mistrovství světa se hrálo až v roce 1990. A až do roku 2017 včetně se do finále pokaždé dostaly jen Kanaďanky a Američanky.
Podpořte Reportér sdílením článku
Vyznává krédo, že text má bavit autora i čtenáře.