Břehule místo benzinky. V Česku přibývá soukromých přírodních rezervací
13. dubna 2025
Reportér 04/25 · Číslo 128
Břehule místo benzinky. V Česku přibývá soukromých přírodních rezervací
13. dubna 2025
Reportér 04/25 · Číslo 128Břehule místo benzinky. V Česku přibývá soukromých přírodních rezervací
foto: Česká společnost ornitologická
„Koukněte, vodouš kropenatý,“ poodstupuje Břeněk Michálek od dalekohledu, abych se mohl taky podívat. Pod nohama nám čvachtá, za ohradou se pasou divocí koně. Josefovské louky jsou jedním ze sedmi ptačích parků, které ukazují, že příroda se dá chránit i jinak, než jsme zvyklí: výkupem pozemků a založením soukromé rezervace. „Ha, slyšel jste to zatroubení? To byl jeřáb popelavý,“ upozorní mě můj průvodce. „A ten mrňousek je bramborníček černohlavý. Dokonce dva, sameček a samička, na každém stéble jeden.“
Kdybych se tady probral z bezvědomí, myslel bych si, že jsem se ocitl uprostřed Afriky. Pár metrů přede mnou se proti slunci rýsuje silueta obrovského chlupatého zvířete s rohy, orámovaná lesknoucí se hladinou jezírka. Uprostřed další tůně stojí po kolena ve vodě kůň, na hřbetu mu sedí dva ptáci a další dosedají na rozbahněný břeh.
Záhyb mezi Starou a Novou Metují v podhůří Orlických hor dříve tvořily intenzivně obhospodařované louky. Sekaly se několikrát ročně a voda byla překážkou pro traktory a valníky.
Před čtvrtstoletím tady začali ornitologové vykupovat první pozemky. „Odehrály se snad všechny scénáře, které si umíte představit,“ říká správce území Břeněk Michálek, který se do východních Čech vrátil v roce 2006 po několika letech studií a práce v Austrálii. „Jeden miniaturní proužek měl deset vlastníků, další louky patřily městu, jiné církvi.“
Dát dohromady základ pro dnešní park trvalo roky. Ve výběru lokality hrál důležitou roli závlahový systém, který tu fungoval skoro celé století, ale potom se nepoužíval a chátral. „Zprovoznění nevyžadovalo příliš úsilí, takže jsme na louky mohli začít pouštět říční vodu,“ přibližuje Břeněk Michálek. Následovalo hloubení tůní a dnes je ptačí park Josefovské louky hnízdištěm bahňáků a dalších vzácných ptáků, vycházkovým místem pro lidi z okolí i cílem fotografických výprav „ptáčkařů“.
Podpořte Reportér sdílením článku
Rád jezdí sbírat příběhy tam, kam ostatní novináři nezabloudí.