Velká vidlácká revoluce aneb Jak vzniklo hnutí Stačilo!
13. dubna 2025
Reportér 04/25 · Číslo 128
Velká vidlácká revoluce aneb Jak vzniklo hnutí Stačilo!
13. dubna 2025
Reportér 04/25 · Číslo 128Velká vidlácká revoluce aneb Jak vzniklo hnutí Stačilo!
foto: ČTK/Profimedia.cz
Zapomeňte na KSČM, jak jste ji znali. Její předsedkyně Kateřina Konečná dokázala přetavit nespokojenost pramenící z dlouhých lockdownů i energetické krize v politiku a vrátit stranu do hry. Kdo je její spojenec, bloger přezdívaný Vidlák, kterého zná jako řečníka z demonstrací na Václavském náměstí a s nímž jde teď do voleb za hnutí Stačilo!? Můžou společně uspět?
Byla sobota 11. března 2023. Na Ukrajině se už přes rok bojovalo a na Václavském náměstí se po zimní pauze sešli demonstranti, aby protestovali proti vládě, vojenské podpoře Ukrajiny i důsledkům války, které zasáhly také je: růstem cen energií a inflací.
Demonstrace, již si většina čtenářů spojí s tím, že se po ní zhruba dvacet lidí pokusilo vniknout do budovy Národního muzea a strhnout ukrajinskou vlajku, byla pamětihodná ještě z jiného důvodu. Protnuly se tam dvě do té doby oddělené sféry: svět těch, kterým jejich političtí oponenti říkají dezoláti, s konzervativní KSČM. Poprvé se tu setkali lidé, kteří zformovali koalici a později hnutí Stačilo!.
Komunistickou stranu Čech a Moravy, jež se po prohraných volbách v roce 2021 ocitla ve stadiu klinické smrti, vrátilo spojenectví s takzvanou dezoscénou do života. Koalice Stačilo!, ve které se KSČM spojila s dvěma okrajovými stranami (Spojenými demokraty – Sdružením nezávislých a Českou stranou národně sociální), loni vybojovala dvě křesla v Evropském parlamentu. Získala téměř desetinu hlasů a nechala za sebou Piráty, Starosty i Okamurovu SPD. V zářijových krajských volbách obdržela 40 mandátů, o 27 víc než samotní komunisté v těch předcházejících.
Mezitím se Stačilo! přeměnilo na hnutí, aby nemuselo jako koalice tří stran při vstupu do sněmovny překonávat jedenáctiprocentní hranici. A teď je jedním ze sedmi subjektů s reálnou šancí uspět v blížících se sněmovních volbách. Z pozice síly jednalo i s kdysi dominantní sociální demokracií. Tou, která s komunisty s coby extremistickou organizací dlouho odmítala spolupracovat s odvoláním na své takzvané Bohumínské usnesení.
V ulici Politických vězňů, kde KSČM tradičně sídlí, panuje v posledních měsících nebývalý entuziasmus. Tradiční představitelé strany, kteří sem už nedocházejí, však nesledují revival s takovým nadšením. Strana se podle nich stala rukojmím předsedy hnutí Stačilo!, svérázného venkovana – dezinformátora, jak ho titulují některá média –, Daniela Sterzika. Ústřední výbor KSČM ho do žádné funkce nikdy nezvolil, přesto je to on, kdo podle slov předsedkyně strany Kateřiny Konečné určuje, který komunista bude na kandidátce hnutí a na jakém místě.
„Kdyby Dan řekl já vás na tu kandidátku nepustím, má možnost, on je hlava hnutí,“ prohlašuje Konečná, byť jiní říkají, že předsedkyně KSČM má i nadále vše pevně v rukou. A to přesto, že ona sama coby předsedkyně komunistické strany nemůže být členkou hnutí.
Občanské jméno Daniela Sterzika zná málokdo. Proslul jako Vidlák, což je pseudonym, pod nímž začal před třinácti lety psát blog o zemědělství. Tehdy se z rodného Sokolova přestěhoval do Miroslavi u Znojma a snažil se sžít s novou rolí venkovana a agronoma. Skutečný čtenářský úspěch ale přišel až ve chvíli, kdy se Sterzik dal na politiku a z pozic „obyčejného člověka“ začal na svém blogu Vidlákovy kydy komentovat české i mezinárodní politické dění.
Podpořte Reportér sdílením článku
Pracovala jako investigativní reportérka MF DNES.