Jak přejít íránskou silnici a zůstat naživu?
8. dubna 2025

Jak přejít íránskou silnici a zůstat naživu?
8. dubna 2025
Jak přejít íránskou silnici a zůstat naživu?
foto: Tomáš Poláček
V pondělí o půlnoci jsem po osmnácti dnech stopování poprvé spatřil moře – Kaspické nepočítám, to je jen obrovské jezero. Nocuju v íránském přístavu Bandar Abbás na břehu Perského zálivu, vlastně jen kousíček nad Dubají. Začaly palmy a pouštní vedro.
Tomáš Poláček a jeho další dobrodružná mise. Přes půl světa vyrazil do Ósaky, dějiště EXPO 2025. Jak je jeho zvykem, přesouvá se stopem a ze své cesty píše pravidelné reportáže. Všechny Tomášovy články o pouti z Česka do Japonska najdete zde.
A klidně popíšu celý svůj poslední den: ráno jsem si o pět set kilometrů severněji, v Šírázu, jednom z nejhezčích měst, jaká znám, vyrazil ke hrobce perského básníka Haféze. Je obklopena parčíkem a Íránci tam chodívají se zjevnou láskou recitovat básně, i když to je lyrika stará sedm set let.
Parků bývá v každém íránském městě několik. I všude jinde rozkvetlé záhony, vodotrysky nebo sochy. O veřejná prostranství se starají hezky, a třeba právě Šíráz má ještě specialitu – v každé ulici visí na větvích stromů nebo hned nad vchody do obchodů klícky s andulkami, zebřičkami a dalšími podobně ukecanými ptáky.
Ze všeho zmíněného vyzařuje klid a čistota, ale harmonické pocity silně narušuje dění na silnicích. Jsou jenom dvě věci, které mi na Íránu nesedly, a tahle je první. Řidiči. Nikdy, skutečně nikdy nedají přednost chodci, auta městům vládnou. Doba koňů, mul a oslů bohužel pominula. Povoz jsem poprvé a zatím naposledy potkal na východě Polska, teď už si všichni jen vozí zadky pod volantem.
Tou druhou věcí je mimochodem katastrofálně slabý internet, ale zpátky k silnicím. Nejdřív jsem dva dny nadával, kdykoliv bylo třeba přejít, ale pak mi došlo, že i když to vypadá jako jasná sebevražda, chodci nakonec přežijí. Úplně ten mechanismus nedokážu vysvětlit, ale funguje: musíte prostě sebevědomě vkročit mezi auta. Vrhnout se tam bez osmělování, jak Alfréd Nikodém do vánoční Vltavy, a zázrak! Řidiči rozhodně nezastaví, ale přeci jen lehounce přibrzdí, a nanejvýš se o vás otřou. Přežijete.
Po kterémžto prozření jsem ještě pár dnů chyboval a občas se uprostřed silnice přeci jen zalekl blázna z dalšího pruhu. Ukročil jsem stranou, změnil tempo, málem tím způsobil hromadnou bouračku.
Ale dnes už jsem naprosto suverénní a do silnic s rozkoší skáču. Návrat do Prahy pro mě koncem května nebude úplně bezpečný.
V poledne zaplatím dva dolary taxikářovi, který mě hodí na jižní konec Šírázu, a tam zastaví první auto, což je celkem běžné. Řidič Ali nedovede anglicky, což je taky běžné, já ztratil elektronický překladač, zvládající perštinu, konverzace se rozjíždí ztuha.
Podpořte Reportér sdílením článku
Autor velkých rozhovorů a reportáží s velmi dobrodružnou povahou.