Logo

Češi žijí v iluzi, že se o ně ve stáří postará stát. A pak přijde realita, říká šéf pojišťovny

9. dubna 2025

foto: Partners

Jen málo lidí se občas nezamyslí nad tím, co je čeká ve stáří. Jak poslední fázi života prožít důstojně? Zvlášť teď, v době, kdy populace stárne, lidí v důchodovém věku přibývá a systém na to, jemně řečeno, není úplně připravený? Usnadnit život seniorům i jejich dětem může takzvané pojištění dlouhodobé péče. „Na zdejším trhu je to novinka, v zahraničí naopak něco, co funguje už desítky let,“ říká Martin Švec, generální ředitel životní pojišťovny Simplea.

Vysvětlíte, co vlastně pojištění dlouhodobé péče je a proč jste s ním přišli?

Lidé, jejichž zdravotní stav se dramaticky zhorší a stanou se nesoběstačnými, často zjistí, že finanční pomoc od státu na potřebnou péči nestačí. Doplatky v soukromých zařízeních se pohybují i v řádu desítek tisíc korun měsíčně. Další možností je pobytové zařízení dotované například obcí, ale zde lidé často narážejí na dlouhé, i několikaleté čekací doby. To je samozřejmě problém. Když máte blízkého, který potřebuje dlouhodobou péči, chcete, aby byla zajištěná ideálně hned.

I na tohle je pojištění dobré?

Ano, mimo jiné i na toto je naše pojištění určené. Problém je v tom, že situace, kterou jsem popsal na začátku, může přijít ze dne na den. Máte příbuzného třeba týden nebo dva v nemocnici, ale poté je potřeba mu najít trvalou péči. Buď se to řeší v rámci rodiny a někdo přestane chodit do práce, což s sebou nese výpadek příjmů, nebo je potřeba sehnat místo v pobytovém zařízení. A to bývá problém i pro lidi, kteří peníze mají, i oni se potkají s realitou chybějících lůžek a dlouhých čekacích dob.

Pojištění dlouhodobé péče je v Česku pořád relativně nové a klienty neprozkoumané, mám pravdu?

Pojištění dlouhodobé péče jsme spustili v polovině minulého roku. Produkt aktuálně nabízí pět pojišťoven, ovšem jen my ho máme spojen s možností umístění klienta do partnerského pobytového zařízení. Zatím máme uzavřené vyšší desítky pojistných smluv a další se průběžně sjednávají. Jsem přesvědčený, že pojištění dlouhodobé péče má před sebou velkou budoucnost. Možná jsme jím ale tak trochu předběhli dobu.

V čem?

Lidé dlouhodobou péči pořád berou jako veřejnou službu. Žijí v iluzi, že se o ně má stát postarat. A to nejen ve stáří.

Což ale nefunguje…

A člověku to mnohdy dojde až ve chvíli, kdy v té situaci reálně je nebo ji začne řešit ve svém okolí. Když pak někdo zjistí, že problém doplatků a místa může vyřešit pojištění, jeho ochota pořídit si ho je daleko vyšší. I proto obliba tohoto pojištění bude mít rostoucí tendenci. Přirovnal bych to k pojištění invalidity.

V jakém smyslu?

Když před dvaceti lety začínalo, všichni si říkali: Vždyť přece dostanu od státu invalidní důchod. Ovšem reálný propad příjmů bývá víc než 50 procent. A kdo dneska utratí jen polovinu svých příjmů? Už ušetřit třeba jen 10 nebo 20 procent je dnes pro značnou část lidí problém. A najednou je ten výpadek poloviční… Stejný případ bude pojištění dlouhodobé péče. Až tohle budou lidé zažívat ve větším měřítku a budou zjišťovat, že je to stojí spoustu peněz z vlastní kapsy, bude o tenhle produkt daleko větší zájem.

Přečtěte si také

Tikající bomba

Kdy je vhodné s pojištěním dlouhodobé péče začít?

Je otázka, jestli ho chcete pořídit pro sebe, nebo pro svoje rodiče. Generace dnešních čtyřicátníků řeší hlavně to, kdo se postará o jejich rodiče a kde na to vezmou finanční prostředky. Někdy se zkusí postarat rodinní příslušníci, kteří to vydrží dva tři měsíce, ale péče o nesoběstačného člověka v režimu 24/7 je fyzicky a zejména psychicky hodně náročná. Takže po pár měsících dojdou k tomu, že musí hledat pobytovou péči. Pro generaci 55+ je to ideální pojištění. Typický příklad: nechci svým dětem zůstat na krku a chci, abych měl dost peněz pro případ, že bych se o sebe nedokázal postarat. A když se o mě budou chtít postarat děti, pojištění jim pokryje alespoň část nákladů, které s tím budou mít spojené.

Podpořte Reportér sdílením článku