I já trpěla pocity viny, že mám víc pomáhat, říká režisérka filmu o „skleněných dětech“
2. dubna 2025
2. dubna 2025
foto: Artcam
Odžila si to sama: režisérka Marie-Magdalena Kochová byla takzvané skleněné dítě, tedy takové, které je v rodině takřka neviditelné, protože sourozenec trpí vážnou nemocí či hendikepem. Natočila o tom dokument, jmenuje se Ta druhá a koncem března vstoupil do českých kin. „Skleněné děti svádějí velké vnitřní boje a trpí pocity viny,“ říká režisérka. Film, který měl premiéru vloni v Karlových Varech a od té doby projel několik dalších festivalů, odkrývá, jemně řečeno, velmi bolavé téma.
V Německu, Francii, v Jižní Koreji, v italském Bergamu a dalších zemích. Už přijetí na karlovarském festivalu bylo moc hezké. Ukazuje se, že všude lidé zažívají totéž – dokonce i například v Koreji, kde je úplně jiná kultura a způsob života. To mě překvapilo. Jsem šťastná, že film ve svých základních tématech funguje: v lidskosti, odpovědnosti, lásce. To jsem si přála. Aby nemluvil jen o české společnosti, ale měl přesah ven. A také mimo kinosály – aby mluvil k lidem, kteří tuhle zkušenost nemají. Chodí mi dlouhé děkovné zprávy, lidé píší o tom, že díky filmu jsou najednou viditelní, že za ně někdo mluví. Čtyři studentky se chystají psát na dané téma diplomovou práci, vznikla diskusní fóra, kde lidé sdílejí své pocity a názory. To je ta nejkrásnější reakce, jakou jsem si mohla přát.
Chtěla jsem natočit něco, co bude upřímné a prožité a zároveň to má celospolečenský přesah. V tématu skleněných dětí se mi logicky spojilo oboje: osobní zkušenost a větší přesah. Došlo mi taky postupně to, co jsem si během dospívání neuvědomovala – že existují i jiní lidé, kteří zažívají něco podobného jako já. A že jim můžu díky filmu sdělit, že nejsou sami a že si můžou říct o pomoc.
Bylo to hodně složité. Mám mámu a sestru moc ráda, ale sváděla jsem velké vnitřní boje. To, co jsem si nechávala pro sebe a co jsem musela odžít, odpustit si a zatnout se… Umět pracovat se strachem. Uvědomit si hranice mezi odpovědností a vlastními potřebami. Připustit si, že už nemůžu a že to není nic špatného, protože to jde proti zachování vlastního rozumu a zdraví. Člověk musí pořád balancovat, což ho posiluje, pořád se učí. Věřím, že je to cenná zkušenost a že díky tomu rostu. Ale člověk zastává v životě mnoho rolí a v momentě, kdy na sebe klade vyšší nároky, bude nutně v řadě úkolů selhávat. Pro mě je dodnes složité vypořádat se s pocity viny.
Že jsem některé věci mohla udělat lépe. Že jsem měla víc pomáhat sestře i mámě. Neutíkat se do sebe. Nemít strach z budoucnosti. Dost jsem se v tom topila.
Ano, měla jsem velké potíže. A s lecčím se peru dodnes.
Sport. Ráda plavu a chodím. Miluju hory, ty jsou úplně nejlepší – to je můj největší zdroj energie a síly. V horách se vám vyplaví endorfiny. Věřím na chemickou moc těla. A pak jsou to blízcí lidé. Mám skvělého partnera, přátele a kolegy. No a nakonec samozřejmě pomáhá i humor – i když některé moje situace se blíží spíš tomu černému.
Čerpala jsem hodně ze zahraničních zdrojů, protože u nás mnoho ucelených informací na tohle téma není. Filmovou rodinu jsem hledala přes neziskové organizace. Napsala jsem dopis, kde jsem vysvětlila, proč a jak chci film točit, a poprosila asi čtyřicet neziskovek, zda by ho neodeslaly rodinám, s nimiž jsou v kontaktu. Ozvalo se mi třicet sourozenců – skleněných dětí, i ze zahraničí. Bylo to v době covidu, tak jsme komunikovali na dálku. Vytipovala jsem si jich deset, pak začala jezdit po republice a povídala si s nimi. Byla to silná setkání, mohli jsme o stejné zkušenosti mluvit spolu a otevřeně. A potvrdila jsem si, že téma je důležité a že jsem ho vybrala dobře.
Podpořte Reportér sdílením článku
Novinářský křest zažila v redakci Svobodného slova, později sbírala zkušenosti v různých redakcích (Scéna, MF Dnes, Lidové noviny, Týdeník Rozhlas, Týdeník Televize), kde působila jako kulturní redaktorka.