Pacient IKEM: Kauzu s vydíráním jsem si vymyslel
24. února 2025
foto: ČTK/Profimedia.cz
Skandál s údajným vydíráním a fyzickým útokem na pacienta IKEM, který žije s transplantovaným srdcem, má nečekaný závěr. Pacient si celé drama, v němž mu šlo údajně o život, vymyslel. Proč to dělal? Prý chtěl být slavný a zaujmout ženu, o jejíž přízeň se ucházel. Vedlejším efektem kauzy měla být také pomoc profesoru Ivanu Netukovi, aby to posílilo dojem, že jde po něm mafie.
Před rokem to vypadalo na pořádný skandál. Padesátiletý pacient nemocnice IKEM Tomáš Vích, který žije jen díky transplantovanému srdci, přišel v lednu 2024 se závažným tvrzením. Podle jeho tehdejších slov ho neznámý pachatel vydíral a vyhrožoval mu smrtí. To vše jen kvůli tomu, že se Vích rozhodl zúčastnit jako host slavnostní akce IKEM, kde se chystal podpořit transplantační programy a vyjádřit také poděkování a podporu svému ošetřujícímu lékaři, šéfovi kardiochirurgie IKEM profesoru Ivanu Netukovi. Ten sám si figuroval v jiné aféře – bývalé vedení nemocnice ho údajně vydíralo.
Kauza skandálního vydírání a zastrašování pacienta Vícha, který jako jeden z mála přežil náročnou dvou-operaci (nejdříve získal umělé srdce a pak mu bylo transplantováno srdce od biologického dárce) má ale nečekanou dohru. Reportér magazín nyní zjistil, že Vích si tento dramatický příběh vymyslel.
Měsíc poté, co policie zahájila vyšetřování, se Tomáš Vích do protokolu přiznal, že se chtěl stát slavným, aby zaujal ženu, o jejíž přízeň se ucházel. „Dělal jsem to proto, abych byl zajímavý, protože jsem se zamiloval,“ vypověděl 29. února 2024 do policejního protokolu. Jeho doznání o falešných obviněních zůstávalo bezmála rok utajeno před veřejností. Vyšlo najevo až nyní, když Reportér magazín bilancoval kauzy kolem nemocnice IKEM a ověřoval, jaký měly průběh.
Tomáši Vích, který žije na Jičínsku, před rokem – tedy v lednu 2024 – tvrdil, že mu šlo téměř o život. Vypověděl, že se stal terčem vydírání a zastrašování, po kterých údajně kolaboval a měl podlomené zdraví. Podle jeho tvrzení mu neznámý pachatel nejdříve vyhrožoval několikrát po telefonu, pak za ním údajně přijel přímo domů nějaký „podivný muž s náušnicí v jednom uchu s prsteny na rukou“ a své hrozby formuloval tak, že se Víchovi může zanedlouho „stát nehoda“. Pak mu někdo rozbil okno kamenem a nakonec se k němu domů někdo vloupal – rozbil sklo vchodových dveří a ukradl klíč. Později tvrdil, že kdosi dokonce probodnul kočku jeho matky, což měla být mafiánská výstraha, aby nevyjadřoval podporu Netukovi.
To všechno se dělo údajně jen proto, že se Tomáš Vích tenkrát v lednu chystal odjet na pozvání lékařů do nemocnice IKEM, aby jim u příležitosti 40 let výročí od první transplantace srdce poděkoval za péči, která mu byla v této prestižní nemocnici poskytnuta a díky které nyní může žít. Vích žil od roku 2018 jedenáct měsíců s umělým srdcem a od roku 2019 již s transplantovaným srdcem od biologického dárce.
Neznámý vyděrač podle tehdejších Víchových tvrzení nabízel dokonce peníze, když na konferenci nepojede. „Říkal, že z toho mohu profitovat,“ řekl Vích.
„Celou věcí jsem velice rozrušen, kdy se bojím jít domů. Po tom všem, čím jsem si prošel, bych nerad zemřel kvůli tomu, že chci poděkovat za záchranu života,“ sdělil Vích policii 26. ledna 2024 při prvním výslechu u policie. Čtyři dny nato zahájila policie trestní řízení pro podezření z vydírání.
Další průběh celé kauzy působí jako filmový thriller. Vích nejdříve (po prvních údajných vyděračských telefonátech) zavolal svému lékaři do IKEM Ivanu Netukovi a svěřil se, co se mu děje, že ho někdo vydírá. Netuka podle Víchy slíbil, že to oznámí svým kontaktům v bezpečnostních složkách státu. A doporučil, aby byl opatrný.
Když Vích sdělil Netukovi do telefonu, že vyděrači věděli dokonce i to, kdy chodí do IKEM na kontroly, Netuka podle Víchy souhlasil s jeho názorem, že za tím musí být někdo přímo z nemocnice IKEM. „Pan profesor Netuka mi na to odpověděl: ‚To je určitě ta partička‘,“ řekl policii Vích. Čímž se určil směr pátrání. „Partičkou“ bylo totiž míněno bývalé vedení nemocnice IKEM, tedy ředitel Michal Stiborek a jeho náměstek Jiří Malý. Ti již druhý rok bojovali s Netukou o vliv v nemocnici.
Vích říká, že mu pak Ivan Netuka doporučil, aby šel na policii podat trestní oznámení. A on to 26. ledna 2024 skutečně udělal. K večeru, když se vracel z výslechu, se mu prý udělalo špatně. „Večer se mi z toho rozrušení přitížilo, bolelo mě na hrudi. Volal jsem profesoru Netukovi, který mi doporučil, abych si zavolal záchranku a jel do IKEMu,“ uvedl Vích.
V nemocnici IKEM byl pod kontrolou a podle Víchy měl dokonce u dveří policistu, který ho hlídal. Na nemocničním pokoji byl Vích až do 30. ledna 2024. Pak následovala tisková konference a Vích na ní vystoupil.
V jejím závěru se svěřil s tím, že mu právě kvůli jeho účasti někdo vyhrožoval. „Tohle může udělat jen lidská zrůda,“ prohlásil tehdy dost emotivně Vích. Na tiskové konferenci byl kromě jiných i profesor Netuka.
Média dávala celý případ do souvislosti s kauzou, která již několik měsíců před tím plnila stránky médií. V ní šlo o souboj dvou skupin vlivných lékařů – na jedné straně špičkoví experti na transplantace srdcí profesoři Ivan Netuka a Jan Pirk. Na druhé straně šéfové nemocnice: ředitel Michal Stiborek a jeho náměstek, lékař Jiří Malý.
Boj o moc v nemocnici IKEM vyústil ve „vyděračskou kauzu“. Přestože šlo o souboj „prohnilých proti prohnilým“ (obě skupiny nevybíravě soupeřily o převzetí moci nad nemocnicí), nakonec vyhrál Ivan Netuka. Ten se stal v lednu 2022 poradcem pro zdravotnictví u premiéra Petra Fialy a rok nato začala inspekce GIBS, která spadá pod premiéra a obvykle šetří jen trestnou činnost policistů, poměrně nečekaně suplovat policii: pustila se do vyšetřování druhé party v IKEM – tedy ředitele Stiborka a náměstka Malého – za to, že vydírali Netuku a Pirka.
Stiborek a Malý byli nakonec obviněni, museli opustit své funkce, ale nyní – 21. února 2025 – vyšlo najevo, že celé trestní řízení bylo vedeno nezákonně. Soudkyně ho vrátila do přípravného řízení. Rozhodnutí je zatím nepravomocné. Ale i tak je vůbec otázka, zda se podaří napravit závažné chyby, které vyšetřování provázely od samého začátku.
Ale zpět k případu pacienta Tomáše Vícha. Server Seznam Zprávy 30. ledna 2024 – ve chvíli, kdy Vích teprve vystupoval na tiskové konferenci v nemocnici IKEM – přinesl zprávu o jeho případu a o tom, jak ho neznámý pachatel vydírá. Z textu nepřímo vyplývalo, že by případ mohl souviset s bojem uvnitř nemocnice a se skupinou, která už několik měsíců vydírala právě Netuku a Pirka.
I sám Vích dával v rozhovorech, které pak poskytoval, svůj případ do souvislosti s „velkou vyděračskou aférou v IKEM“. Z kontextu zpráv vyplývalo, že za vydíráním nebohého pacienta Vícha by mohla stát právě „zlotřilá partička mafiánů“ kolem Malého a Stiborka.
V dalším textu to Seznam Zprávy podtrhly komentářem, že „celé dění kolem institutu připomíná lacinou gangsterku: kompromitující složky, vloupání do telefonu a výhrůžky jak ze čtvrté cenové“. „To jsem ale netušil, že s případem Tomáše Vícha se hloubí nové dno. Až dosud se dvě křídla lékařských špiček ‚řezala‘ jen mezi sebou, vydírání pacienta je novinka. Bílé pláště si vzaly rukojmí,“ napsal 2. února 2024 zástupce šéfredaktora Seznam Zpráv Radek Kedroň.
List Deník pak citoval Tomáše Vícha, který řekl, že nepochybuje, „odkud lidé, které nezná, získali informace o jeho chystaném vystoupení na tiskovce“. Podle něho to bylo přímo v nemocnici IKEM. „Věděli o mně všechno: třeba i termíny kontrol,“ prohlásil podle Deníku Vích. Server Novinky.cz pak napsal, že „podle médií by mohlo jít o důsledek vyostřených interních sporů mezi lékaři“.
To, že si Vích vymýšlí, tehdy nikdo netušil. Vích svá slova o vydírání a zastrašování začal brát zpět až po několika týdnech. Policie totiž postupně přicházela na to, že některé informace nesedí nebo neodpovídají realitě. A nakonec získala výpověď ženy, která se s Víchem znala. Ta uvedla, že Vích je notorický lhář a že zažila několikrát, že si strašně vymýšlel i v běžných věcech. Pak policii popsala, jak ji informoval o kauze IKEM. Tvrdil jí třeba, že mu jeden z vyděračů hodil cihlu do okna, nebo že jednoho vyděrače viděl přímo jeho otec, což nebyla pravda.
„Já jsem měla Tomáše za férového člověka, ale hrozně jsem se v něm zklamala kvůli tomu, jak lže. On těm lžím sám věří,“ řekla svědkyně do protokolu. „Já jsem při posledním hovoru na Tomáše řvala, aby se už probral, jak může všem takto lhát, tedy policajtům i doktorům. A říkala jsem mu, aby se přiznal,“ uvedla svědkyně 23. února 2024.
Necelý týden nato 29. února šel Vích na policii a přiznal se, že v kauze IKEM lhal.
Tomáš Vích pak drtivou většinu svých tvrzení (rozbití okna a vloupání) vzal úplně zpět a přiznal se, že to zinscenoval. Policii, která případ vyšetřovala, se omluvil. První část příběhu, v níž tvrdil, že mu neznámý pachatel volal a vydíral ho, Tomáš Vích zmírnil a do protokolu uvedl, že ho sice někdo kontaktoval, ale že nešlo o vydírání. Tomáš Vích si tedy velkou část příběhu, který prezentoval, podle svých slov zcela vymyslel, protože chtěl být za „hvězdu“ před jednou ženou, o jejíž přízeň se ucházel.
„Je pravdou, že mi nikdo nenabízel žádné peníze. I toto jsem si vymyslel a řekl to své známé, abych byl pro ni zajímavý. Následně jsem v tom pokračoval tak, že jsem si začal vymýšlet další věci,“ řekl Tomáš Vích policii. „Poškození okna u našeho domu jsem si zařídil u svého známého, kterého nebudu jmenovat. Řekl jsem mu, jaké okno a sklo má rozbít. Následně jsem to oznámil policii. A řekl jsem to své známé, abych byl zajímavý, protože jsem se do ní zamiloval,“ vypověděl Vích.
„Dále jsem si vymyslel, že byl někdo na mém pozemku a že to byl vyděrač,“ řekl a dodal, že nemluvil pravdu ani tehdy, když tvrdil, že se mu z návštěvy vyděrače udělalo špatně a kvůli tomu se musel nechat odvézt do nemocnice. „Vymyslel jsem si, že to bylo kvůli tomu muži, co byl u nás na pozemku. A bylo to zase proto, abych byl zajímavý před svou známou,“ dodal.
„Jako poslední událost jsem si vymyslel i to, že nám někdo u domu rozbil skleněnou výplň dveří a vzal nám klíč. Skleněnou výplň jsem si rozbil sám,“ prohlásil Vích. Vrátka na pozemek si pak podle svých slov otevřel sám, aby to vypadalo věrohodně jako pokus o vloupání. „Rovněž jsem to udělal proto, abych byl zajímavý,“ připustil.
„Je mi celé věci líto. Chtěl jsem to uvést na pravou míru. Ale nevěděl jsem jak. Tím, že jsem se ke všemu přiznal, tak se mi ulevilo. Je mi líto, že jsem policii přidělal problémy a ještě jednou se za vše omlouvám,“ řekl Tomáš Vích 29. února 2024 do protokolu policie.
Vích tedy neodvolal jen to, že ho někdo neznámý nejdříve kontaktoval telefonem a že ho pak přijel navštívit a říkal mu, aby nejezdil na tiskovou konferenci IKEM. „To je pravda, že se to stalo. Ale je fakt, že mě nikdo nenutil k tomu, abych na tiskovou konferenci IKEM nejezdil. Neměl jsem strach a nebral jsem to jako vydírání,“ řekl Vích policistům.
Kdo tedy Víchovi volal a přijel za ním domů? Policie nezjistila, jestli a kdo Víchovi vůbec volal. Všechny hovory, které Vích uváděl jako vyděračské, byly vedeny „přes data“.
Pokud jde o fyzickou návštěvu údajného vyděrače, policie si dala práci, aby ověřila, zda Vícha někdo osobně navštívil. I to je sporné. Policie si vyžádala záznamy kamer z nejbližšího okolí. Vích uváděl, že ho někdo navštívil dvakrát.
Jednou to bylo 26. ledna 2024 kolem 13.30 hodin (podle Vícha muž zastavil své auto před plotem jeho domu a šel mu osobně vyhrožovat). Podruhé to mělo být 2. února 2024 krátce po půlnoci, kdy před dům podle Víchy přijelo auto a někdo pak hodil cihlu do okna domu.
Z kamerových záznamů vyplynulo, že 26. ledna kolem 13.30 hodin bylo na silnici nedaleko Víchova domu skutečně zachyceno jedno vozidlo. Záznam z další kamery toto vozidlo zachytil také. Policie to vyhodnotila jako „průjezd vozidla“. Zaparkování a vystupování z něj na kamerách nebylo.
V době druhého uváděného útoku – tedy 2. února 2024 po půlnoci – auto na kamerách vůbec nebylo. „V popisovaném časovém úseku nejelo žádné motorové vozidlo,“ uvedla policie.
Policie pak případ 14. března 2024 odložila. „Ve věci nejde o podezření z trestného činu,“ stojí v usnesení.
Případ, který vyvolával dojem, že v nemocnici IKEM funguje mafie, neštítící se ani tvrdého nátlaku na operovaného pacienta, dosud nikdo neuvedl na pravou míru. Ani policie, ani média, ani nemocnice.
Podpořte Reportér sdílením článku
Dlouholetý investigativní reportér.