Mikroplastů máme v těle víc, než jsme si mysleli. Co přesně nám udělají, zatím nevíme

24. února 2025

Foto: Jana Plavec

Denně se nám dostávají do těla a nedají se z něj vyloučit: mikroplasty, nanoplasty. Mikroskopické částice, které jsou ve vodě, v jídle, ale i ve vzduchu. Vědecké studie, které se jejich přítomností v přírodě i v lidském organismu zabývají, jsou alarmující, přesto globální produkce plastu stoupá. „Lidé často mají představu, že mikroplasty jsou nečinné materiály, které nám nic nedělají, maximálně se někde usadí. Ale tak to není,“ říká environmentální chemik Tomáš Cajthaml z Přírodovědecké fakulty UK.

Zaplavujeme si planetu plastem, respektive plastovým odpadem. Kde všude se bere?

Zdroje plastu jsou velmi dobře zmapované a léta se jejich poměr nemění. Čtyřicet procent plastů tvoří jednorázové obaly. Významným segmentem je i stavebnictví, tam se jich použije asi dvacet procent, zhruba deset procent je pak automobilový průmysl. Potom jsou všechny další oblasti včetně domácností, to jsou jednotky procent (mimo jednorázové obaly). Nicméně co se mění, je celkové množství vyrobeného plastu. Během let raketově stoupá.

Jak moc?

Plasty produkujeme, spotřebováváme a vyhazujeme, řekněme, už od šedesátých let minulého století. V posledních dvaceti letech jsme ale zařadili mnohem vyšší rychlost – a ještě přidáváme. Těch zmíněných čtyřicet procent, která dneska tvoří jednorázové obaly, je množství plastů, co jsme před dvaceti roky vyprodukovali celkem.

A nemáme s tím problém…

My plast chceme, jsme na něj zvyklí, přijde nám normální. Nikdo na to ještě zítra neumře, proto plasty vyrábíme – a usnadňujeme si tím život. Bez nich už žít neumíme, to je jasná věc. Na druhou stranu, že se nadužívají, je bez debaty. Znovu uvedu jednorázové obaly – přijdeme domů a je z nich okamžitě opad.

Přečtěte si také

Víc, než jsme mysleli

S problematikou plastů se pojí i nebezpečí mikroplastů a nanoplastů, které se nacházejí v přírodě, v tělech zvířat i lidí. Proč bychom se před nimi měli mít pozoru?

Veřejnost má občas mylnou představu, že plasty nebo mikroplasty jsou nečinné materiály, které nám nic nedělají, maximálně se někde usadí a tam zůstanou. Ale existuje obrovské množství studií, které ukazují, že to tak není.

Co nám tedy mikroplasty způsobují?

Narušují nám buněčné pochody, vyluhuje se z nich řada látek. Plast totiž nikdy není úplně čistý materiál. Studie sice říkají, že je potřeba opravdu veliké množství mikroplastů, abychom zaznamenali jejich dopady na lidský organismus, jenže problém je, že my nevíme, kolik jich vlastně v těle máme. Teď vyšly nejnovější publikace, které ukazují, že to bude bohužel mnohem víc, než jsme si mysleli. A že se do nás mohou jednou dostat opravdu vysoké koncentrace.

Podpořte Reportér sdílením článku