Korejci, české firmy a jaderná elektrárna

Rozpaky kolem Dukovan. Dostanou české firmy tolik příležitostí, kolik očekávaly?

Post Image

Rozpaky kolem Dukovan. Dostanou české firmy tolik příležitostí, kolik očekávaly?

Play icon
32 minut

foto: ČTK/Profimedia.cz

Do konce března by měla být podepsána smlouva na dostavbu Dukovan. Vstup Korejců na evropský trh však budí obavy. Francouzští budovatelé jádra se bojí silné konkurence a ti čeští s nervozitou sledují, jak se společnost KHNP i přes své sliby o zapojení místního průmyslu brání závazným dohodám. Česká vláda firmám vzkazuje: nezbyde vám než se o zakázky na dostavbu Dukovan poprat.

Zdá se, že francouzskému staviteli jaderných elektráren společnosti EDF teprve se zpožděním došlo, jak důležitý byl tendr na dostavbu z jejich pohledu malé elektrárny, v němž skončili až druzí. Začalo být patrné, jaký je to problém: zrovna v době, kdy se evropské státy chystají budovat jadernou energetiku, pronikne českými dveřmi na evropský trh asijský tygr – korejská firma Korea Hydro & Nuclear Power, jejíž nabídce na stavbu dvou jaderných bloků v Dukovanech a potenciálně i v Temelíně nešlo konkurovat.

Francouzi, kteří se při stavbách nových bloků notoricky potýkají s obrovským skluzem a překračováním rozpočtu, předpokládají, že jejich soupeř v Dukovanech narazí. Že se chytí do pasti evropské i české atomové legislativy, přísných pravidel pracovního trhu a vůbec celé byrokratické zátěže. Myslí si, že Korejci budou litovat dne, kdy se Čechům zaručili, že elektrárnu dostaví včas a do velké míry v předem daném rozpočtu. Pokud by však i vlivem korejské houževnatosti probíhala stavba dvou dukovanských bloků relativně bez potíží, musela by se EDF potýkat s vážnou konkurencí. Není tedy divu, že Francouzi v posledních měsících využili všechny oficiální i neoficiální cesty, aby chystanému podpisu smlouvy na dostavbu Dukovan zabránili.

Březnový podpis této smlouvy však s rostoucími obavami vyhlíží i po Francouzích druhý největší evropský jaderný průmysl. Ten český. Místní firmy se obávají, že pro ně dostavba Dukovan nebude takovou příležitostí, jak předpokládaly. S rostoucím znepokojením sledují, jak s blížícím se podpisem pomalu končí období, kdy mají spolu s českou vládou ještě trumfy v rukou, aby Korejce dotlačily k podpisu závazných dohod.

Co se v článku dále dočtete?

Místo spalovacích motorů  

Pokud jde o jádro, mají české firmy opravdu výjimečné know-how. Lze o nich bez nadsázky říct, že kdyby disponovaly vlastním designem reaktoru, zvládly by Dukovany dostavět samy. Vděčíme za to socialistickému plánování. Díky němu vznikla v Československu soustava firem, které Sověti naučili stavět a spravovat jaderné elektrárny. Našemu jadernému průmyslu se podařilo projít politickou i ekonomickou transformací a naučit se pracovat s jinými než jen ruskými designy. Dnes si umíme sami servisovat i modernizovat vlastní jaderné elektrárny. Až na dodávky paliva jsme v jádru zcela soběstační. Byly to nakonec české firmy, které pod vedením Škody JS dodaly klíčové komponenty do právě dokončované slovenské jaderné elektrárny v Mochovcích.

Podpořte Reportér sdílením článku