Léky si preventivně nevezmete. Byliny ano, říká žena, která vyrábí léčivé tinktury
6. února 2025
6. února 2025
Desítky let učila přírodní vědy na základní škole a zajímala se o bylinky. Až na prahu důchodu z nich začala dělat léčivé tinktury. Dnes jich Jarmila Podhorná vyrábí pod značkou Naděje více než sto druhů. Nejúčinnější jsou podle ní takzvaná gemmoterapeutika, tinktury vyrobené z pupenů rostlin, v nichž se koncentrují nejcennější látky. „Lidé se o bylinky zajímají, čím dál víc si uvědomují, jak důležitá je prevence,“ říká.
Jako malá jsem na ně chodila s babičkou. Pak jsem studovala přírodní vědy a během učitelské praxe mě začaly zajímat zdravotní problémy dětí, poruchy učení a pozornosti, hledala jsem možnou příčinu. Později jsem chodila na univerzitu třetího věku, studovala jsem Herbář léčivých rostlin a zaujala mě věta jednoho z autorů, Jiřího Janči (bylinkáře, léčitele a jednoho z prvních polistopadových průkopníků alternativní medicíny u nás – pozn. red.): Kdyby někdo z našich bylin vyráběl tinktury, vyrobil by lepší, než jsou ty drahé z dovozu. Tenkrát toho na našem trhu moc nebylo…
U celé řady lékařů ta nedůvěra panuje stále. Ale fakt je, že celkově se to mění, lidé se o bylinky zajímají, mívala jsem i osmdesát přednášek za rok. Čím dál víc lidí si uvědomuje, jak důležitá je prevence. Léky preventivně brát nemůžete, byliny ano.
Začala jsem je vyrábět doma ve sklepě, když jsem odešla do důchodu. A byla to tvrdá cesta, musela jsem si všechno dělat sama. Jednak tomu nikdo nevěřil a jednak jsem neměla peníze. V té době jsem měla v domě ještě dva důchodce, manželovy rodiče, dcera byla na vysoké. Každou bylinku jsem si musela nechat schválit na Státním zdravotním ústavu a na ministerstvu. Teď si říkám, jak jsem to vůbec mohla zvládnout.
Vzala jsem si úvěr deset milionů, musela jsem ho jistit domem. Myslím, že bylo štěstí, že mi to vůbec dali. A dneska? Máme pět budov, šestatřicet zaměstnanců, padesát až sto brigádníků. Na dvou hektarech máme zahrady, kde pěstujeme rostliny a dřeviny pro pupeny. Máme tu nově i regenerační centrum, kde jsou přístroje na diagnostiku. Měří bakteriální, virové a parazitární zátěže. Máme tu i systém ERI, který funguje na principu elektromagnetického vlnění. Mohu si tam otestovat, na kterém orgánu je zátěž patogenů, zároveň to léčí. Chtěla bych postavit další budovu, kde by byly další přístroje a taky ubytování.
Když už má člověk určitý problém, je dohled lékaře nezbytný. Ale sami lékaři nám posílají případy, kde například choroba ještě není rozvinutá. Kdyby naše léčba nefungovala, neobracelo by se na nás tolik lidí. A tím pádem bych nemohla tohle všechno vybudovat.
Když se organismus podpoří bylinami, léky líp zvládá. Platí to třeba u onkologických nálezů, kde je zhoršený krevní obraz nebo imunita. Ale někteří lékaři bylinám nevěří – a já jim do toho nemluvím. Ani lidem.
Podpořte Reportér sdílením článku
Začínala v roce 2007 v ekonomickém periodiku Czech Business Weekly a u ekonomických témat zůstala i v redakcích Lidových novin, Ekonomu či v časopisu Týden.