Vlézt do ledové vody bez přípravy bych neradil, s otužováním začněte jemně. A správně dýchejte
8. ledna 2025
8. ledna 2025
Základním procesem, který určuje kvalitu života každého z nás, je dýchání. ,,To, jak dýcháme, ovlivňuje naši imunitu, kvalitu spánku, únavu, hospodaření s energií, psychiku, postavení těla nebo váhu. A možná vás překvapí, že i kvalitu chrupu nebo stavbu obličeje,“ tvrdí Rostislav Václavek, instruktor funkčního dýchání a zakladatel projektu 5 pilířů zdraví. Sám prošel zdravotním stavem, který jej nasměroval k postupné změně.
Spousta lidí má dojem, hlavně v zimním období, že většinu problémů vyřeší, když se začnou takzvaně otužovat. Že prostě vlezou do ledové vody, něco se stane a oni budou zdravější. Ale ve valné většině případů to skončí tím, že člověk onemocní, protože na ledovou vodu není připravené ani tělo, ani mysl.
Záleží, zda jde o otužování na vzduchu, nebo ve vodě. A také zda se jedná o sprchování, stacionární ponor, nebo plavání. Otužování má mnoho disciplín a každá má svá pravidla i úskalí. Je nutné začít pozvolna, postupně a na základě možností a schopností těla. Pokud jde o sprchování studenou vodou, první dny je možné začít jemně, takzvaným kontrastním sprchováním. To znamená začít teplou vodou na 30 vteřin, pak studenou na 30 vteřin a tak alespoň třikrát za sebou, přičemž končíte vždy studenou.
Vždy začínejte od konečků prstů na nohou i rukou směrem k pánvi či ramenům. Ve studené fázi začněte nejprve vlažnou vodou a pak postupně ubírejte teplotu, až se dostanete na konec možností otočení kohoutku. V krizové části kolem pasu si pomozte puštěním proudu vody přes hřbet ruky, dlaň bude krásně hřát a studenou vodu ani nepocítíte. Během kontaktu s ledovou vodou používejte také klidové dechové techniky s prodlužováním výdechu. Zklidní reakce mysli – a tím i těla.
Na přelomu roku 2018 a 2019, kdy se mi všechno sesypalo – fyzicky, duševně i v rámci vztahu. Měl jsem v té době spoustu zánětů, píštěle, vážil jsem přes sto kilo, což bylo na mou výšku dost. Z důvodů své genetické choroby hypokalemie jsem se dostal do bodu, když už jsem prakticky neměl co ztratit. Bylo mi úplně jedno, jestli umřu.
Na nějakém večírku jsem potkal trenéra fotbalových brankářů, který hovořil o otužování a jeho benefitech. Zapůsobilo na mě, jak působil vyrovnaně, v pohodě a zdravě, což jsem já v té době rozhodně nebyl. A tak jsem se rozhodl, že to zkusím taky, v únoru jsem vyrazil k vodopádu v Beskydech a zanořil se do studené vody. Bez přípravy. A to opravdu nikomu nedoporučuju, bylo to strašné, hrozně jsem se vyřval. Ale pak najednou nastal klid, který jsem dosud neznal. Klid bez myšlenek, ticho.
Podpořte Reportér sdílením článku
Začínala v roce 2007 v ekonomickém periodiku Czech Business Weekly a u ekonomických témat zůstala i v redakcích Lidových novin, Ekonomu či v časopisu Týden.