Logo

Ráj na Ústecku. Ornitologové chtějí vybudovat největší ptačí park v zemi

18. prosince 2024

foto: ČTK/Profimedia.cz

Česká společnost ornitologická chce vybudovat dosud nejrozsáhlejší ptačí park v Česku – Střimickou výsypku u města Most v Ústeckém kraji. Jejím cílem je získat do vlastnictví 251 hektarů souvislé plochy a vytvořit zde pestrou mozaiku biotopů.

Bude to už sedmý ptačí park v Česku, který Česká společnost ornitologická (ČSO) vybuduje, zároveň bude i tím největším. Ornitologové totiž chtějí získat do vlastnictví celistvé území o rozloze 251 hektarů. Na těchto pozemcích pak proběhne obnova krajiny, vznikne tu druhově bohaté území se světlými dubohabrovými lesy, loukami, mokřady, rákosinami i obnoveným ovocným sadem. Útočiště tu najdou dudek chocholatý, jeřáb popelavý, skřivan lesní, slavík modráček, pěnice vlašská, ťuhýk obecný, bělořit šedý, bramborníček černohlavý, bramborníček hnědý, strnad luční, čejka chocholatá, strakapoud prostřední, žluna šedá, datel černý a moták pochop.

Střimická výsypka

Střimická výsypka je místo, které bylo v 50. letech minulého století zcela zničeno těžbou hnědého uhlí. Postihlo to i obec Střimice, která zde stála nejméně 700 let, ale v druhé polovině 20. století byla zbourána a zasypána vytěženou hlušinou z okolních dolů. Tak vznikla Střimická výsypka. Výsypka sice postupně prošla rekultivací, ale pouze s ohledem na zpevnění území a vytvoření produkčních lesních a zemědělských ploch, bez ohledu na přírodu a původní biotopy.

Projekt ptačího parku si klade za cíl vybudovat zde domov nejen pro zmíněné druhy ptactva, ale i pro obojživelníky, jako je kuňka obecná, blatnice skvrnitá, ropucha zelená, rosnička zelená, čolek velký a užovka hladká.

Přečtěte si také

Co všechno je v plánu?

Česká společnost ornitologická má rozsáhlé plány, co všechno chce na získaném území udělat.
Chce odstranit nepůvodní a invazivní druhy dřevin (akát, křídlatka, hlošina, zlatice ad.), zatravnit neúživnou ornou půdu, kterou nahradí pestrými loukami, zmladit ovocný sad a vysadit další ovocné stromy. Rovněž hodlá naplánovat zavedení pastvy velkými kopytníky, připravit infrastrukturu, jako je návštěvnický okruh, naučné cedule a časem i pozorovatelny, a zorganizovat první akce pro veřejnost, včetně brigád. Následně pak hodlá prosvětlit rákosiny na stávajících tůních a vytvořit nové tůně.

Nejen pro ptáky, ale i pro lidi

Střimická výsypka navazuje na oblíbenou rekreační zónu jezera Most. Kromě ochrany přírody bude sloužit i pro odpočinek a vzdělávání lidí, v duchu hesla ČSO „Pro ptáky a pro lidi“. Současně bude sloužit i pro vědecké účely, zejména sledování vlivu rozsáhlých obnovních zásahů na přírodu. A právě rozsáhlé zásahy, jako třeba velkoplošné odstranění nepůvodních dřevin, si zde budou moct ornitologové dovolit, protože se jedná o umělé prostředí, kde nic hodnotného nezničí, ale naopak vytvoří.

Přečtěte si také

Jak můžete pomoct?

Na vykoupení pozemků za 29,5 milionů korun a na první nezbytné úpravy získala ČSO většinu financí z Operačního programu Spravedlivá transformace v celkové hodnotě 34 440 691 Kč. Potřebuje však ještě kofinancování, a to ve výši 6 milionů korun, z čehož 4,8 milionů korun bude potřebovat nejpozději do konce ledna, zbytek v průběhu příštího roku.

Podpořit výkup pozemků na Střimické výsypce můžete přes zabezpečený dárcovský portál Darujme.cz.

Podpořte Reportér sdílením článku