Bitcoin se stává bezpečným útočištěm, ale za padesát let už tu nebude, tvrdí expert

19. prosince 2024

foto: použito se svolením Jakuba Jedlinského

Bitcoin opět roste, nedávno přesáhl magickou hranici sta tisíc dolarů. A to nejspíš ještě není konec. S rostoucí hodnotou stoupá pochopitelně i zájem veřejnosti. A tím pádem bude přibývat i podvodů, varuje Jakub Jedlinský, ekonom, vysokoškolský pedagog a expert na kryptoměny. Bitcoin podle něj dospívá, ze spekulativního nástroje se stává bezpečnou investicí. Ale za padesát let už tu nejspíš nebude, soudí Jedlinský.

Bitcoin nedávno pokořil hranici 100 tisíc dolarů. Má ještě kam růst?

Určitě má. Tuhle otázku si ostatně pokládáme zhruba každé čtyři roky. Tak dlouho totiž trvá takzvaný cyklus, kdy jde bitcoin chvíli nahoru a potom dolů. Otázka je, jestli má kam růst ještě v tomto cyklu.

A co předvídáte?

Záleží, jestli se bude víc kupovat, nebo prodávat. Osobně se domnívám, že ještě poroste. Pokud ale někdo zvažuje investici do bitcoinu, bylo lepší to udělat už v září. Ideálně samozřejmě třeba rok nebo dva dozadu. Nováčkovi v tomhle oboru bych teď spíš doporučil, aby si investici vyzkoušel s menším obnosem. Zkušenějšímu bych řekl, že bitcoin může jít výš, v krátké době třeba až na 121 tisíc a výhledově ještě výš. Zhruba v dubnu nebo květnu se to obrátí. Někteří lidé v komunitě sází zase spíš na listopad. Každopádně je jisté, že jednou spadne, takže je s tím třeba počítat. Bitcoin slouží spíš pro dlouhodobější investice. Čím dál víc lidí ho drží třeba deset nebo patnáct let, pak je vcelku jedno, jestli ho nakupují za sto, nebo za padesát tisíc dolarů.

Co jsou ty hlavní příčiny, že bitcoin najednou tak vyrostl?

Nejdůležitější příčina je prostě očekávání, že se to stane. Pokud lidé věří, že existuje nějaký čtyřletý cyklus, a budou podle toho obchodovat, tak ten cyklus bude existovat, i kdyby k tomu nebyl žádný důvod. Pak to, že bitcoin nakupují i institucionální hráči – a ve velkém. A třetím důvodem je volební úspěch Donalda Trumpa. A už i jen to, že přežil pokus o atentát a lidé uvěřili, že má větší šanci vyhrát. To krypto docela nakoplo. Najednou se příběh o tom, že bitcoin půjde nahoru, stal uvěřitelnějším a lidé ho začali víc nakupovat. Trump navíc slíbil, že se zbaví nepopulárního šéfa Komise pro kontrolu cenných papírů v Americe, který šel kryptoměnovým projektům hodně po krku, a že nová administrativa bude víc krypto přátelská.

Bitcoin je často označován za digitální zlato. Souhlasíte s tím?

Souhlasím, dokonce to minulý týden řekl šéf Americké centrální banky (FED) Jerome Powell. Je třeba si uvědomit, že každá měna je jinak nastavená, a podle mě ani nejde nastavit jednu měnu tak, aby plnila všechny funkce peněz na jedničku. Vždycky je tam nějaký kompromis. Tím, že bitcoin slouží jako digitální zlato, tedy je velmi dobrý uchovatel hodnoty dlouhodobě, už není tak vhodný třeba na běžné nákupy nebo jako prostředek směny.

Přečtěte si také

Podpora od Trumpa i Putina

Jak se postupem času mění vnímání bitcoinu? I někteří jeho velcí kritici, jako třeba šéf Seznamu Ivo Lukačovič, teď přiznávají, že se mohli mýlit.

Je dobře, když někdo uzná, že se mýlil. Třeba Andrej Babiš před lety prohlásil, co že je to vlastně ten bitcoin, vždyť tím nikdo neplatí! A nedávno vystoupil na kryptoměnové konferenci Emergence, kde říkal, že to může být páteř české ekonomiky, že jsme v tom špička na světě. Což je, mimochodem, pravda. Ve chvíli, kdy se bavíme o něčem, co je postavené na důvěře, je poměrně legitimní myslet si, že to nemá hodnotu a že to zanikne. Bitcoin ale dnes používá víc než půl miliardy lidí na světě, což samo o sobě ten projekt verifikuje. Dokazuje to, že funguje – a že tu zůstane. Hodně politiků má dnes podobnou rétoriku, naučili se ji od Trumpa, který tím oslovil voliče. I Putin tvrdí, že krypto tady je a bude. Osobně se těším, až to začne tvrdit Evropská centrální banka, která ještě před dvě lety říkala, že bitcoin skončil.

Podpořte Reportér sdílením článku