Knihy roku 2024: 28 tipů na napínavé, poučné i zábavné čtení
17. prosince 2024
Čtení je chvályhodná a zábavná činnost, knihy nebo předplatné časopisů pak proto bývají oblíbenými dárky k Vánocům. Novinářky a novináři z magazínu Reportér pro vás sestavili tipy na díla, která je letos oslovila nejvíc. Jakou knihu sobě nebo blízkým vyberete vy?
Češi patří v rámci Evropy k poměrně vášnivým čtenářům, podle nedávného průzkumu Eurostat tři čtvrtiny (73 %) obyvatel ČR přečte za rok aspoň jednu knihu a více než polovina (62 %) si ročně aspoň jednu knihu koupí. A jen v roce 2023 u nás podle Svazu českých knihkupců a nakladatelů vyšlo přibližně 13 tisíc titulů. Jak se v tak široké nabídce vyznat?
Dali jsme v redakci dohromady seznam knih, které nás v roce 2024 oslovily nejvíc. Některé sice byly vydány už dříve, ale byla by škoda je nezmínit. A výběr je to opravdu pestrý – najdete zde romány, ságy, díla poučná, ale i literaturu pro děti. Na své si přijde opravdu každý.
A jestli vás a vaše blízké baví číst nejen knihy, pak může k Vánocům darovat i předplatné magazínu Reportér.
Mé tři tipy se budou všechny týkat knih, které napsali kolegové z redakce Reportéra.
Jaroslav Kmenta, nakladatelství JKM – Jaroslav Kmenta
Kniha, se kterou je Reportér přímo svázán. Jaroslav v ní přibližuje celkem dvacet vybraných reportáží, které vydal během deseti let existence našeho časopisu a nikdy se nestaly podkladem jiné z jeho knih. U většiny reportáží pak autor dopsal, co se odehrálo od doby, kdy v magazínu vyšly, až do současnosti. Kniha obsahuje také sérii rozhovorů s Jaroslavem Kmentou, které zasazují do kontextu jeho novinářskou práci a kauzy, na kterých pracoval.
Marek Šálek, nakladatelství nastole
Po červené, nebo po zelené? České turistické značení zná každý z nás od dětství. Proč ale vypadá právě takto? Kolega Marek Šálek v knížce spojil dva žánry: pátrání po historii a současnosti turistického značení a osobně laděné reportáže z pěších výletů. Čtenáři se také dozvědí, jak vznikalo značení podle českého vzoru v Brazílii nebo v Mongolsku. Najdou zde i rozhovory se značkařskými legendami a projdou historii Klubu českých turistů.
Jan Palička, Martin Mls, nakladatelství Alicanto
S Honzou Paličkou jsme byli v jedné redakci před lety, s Martinem Mlsem spolupracujeme nyní v Reportéru. Oba výborně rozumějí fotbalu a pěkně o něm píšou. Na podzim vydali ročenku největších fotbalových hvězd pro nadcházející rok 2025, navázali tak na společné publikace z předchozích dvou let. Vedle hvězd světového a evropského fotbalu se zaměřili i na profily nejlepších českých a slovenských hráčů.
Přiznávám, nejvíc toho přečtu s dětmi. Čteme společně každý večer, a když skončíme, víčka se mi většinou klíží tak, že ze svých dospěláckých knih zvládnu přečíst něco mezi dvěma odstavci a pěti stránkami, jak to vyjde. Takže cítím jako spravedlivé začít svůj souhrn pro rok 2024 právě dětskými knihami.
Abi Elphinstone, nakladatelství Pikola
Skotská autorka Abi Elphinstone jako dítě bojovala s dyslexií, někteří učitelé ji prý dokonce považovali za nevzdělatelnou. A vida, o pár desítek let později Elphinstone (1984) vytvořila kouzelný, imaginativní svět čtyř Nezmapovaných království, která se starají o naše pozemské počasí a která se ocitají v ohrožení černé magie. V Česku zatím vyšly dva díly série, první se jmenuje Kašpar a půlnocové, druhý Dvojčata a kapradí. V obou vystupují velmi nepravděpodobní hrdinové (Kašpar je zpočátku strašpytel úzkostlivě lpící na pečlivém plánování, dvojčata z druhého dílu jsou zase bezohlední spratci zmítající se ve vzájemné řevnivosti), kteří podstupují vzrušující a nebezpečná dobrodružství, aby zachránili oba světy, tedy ten kouzelný nahoře a pozemský tady dole. Knížky vycházejí v nakladatelství Pikola v překladu Vratislava Kadlece. Tu a tam by zasloužily ještě jedno oko korektora, který by vyladil poslední překlepy, ale celkově je to jízda. Navíc strašidelná jen tak akorát – aby se dětem klidně spalo.
Tereza Hepburn, nakladatelství Fragment
O další dětskou knížku se postarala spolupracovnice magazínu Reportér, v Londýně žijící novinářka Tereza Hepburn. V Česku jí letos vyšel už druhý díl série, jejíž hlavním hrdinou je ježek Bodlinka. Jeho příběhy jsou určené dětem od čtyř do osmi let a unikátní jsou mimo jiné i v tom, že u jednotlivých kapitol najdete psychologické a coachingové otázky pod čarou. O ty se postaral Terezin manžel, dětský psycholog John Hepburn. Čili ideálně si Bodlinku pořiďte s tím, že si v něm s dětmi budete číst společně. Je takřka jisté, že vás děti některými odpověďmi na otázky pod čarou překvapí.
Andrew Graham Dixon, nakladatelství Grada
A Británie do třetice, teď už pro dospělé. Nakladatelství Grada na podzim vypustilo do světa knížku, o které se ani nedá říct, že je to knížka: má skoro 3,5 kila, čili je to spíš šílená bichle, navíc obrovská, ale jinak to nejde, protože je obrazová – a protože je o umění. Autorem je Andrew Graham Dixon, britský publicista, teoretik umění a kritik, asi nejznámější na ostrovech. Je autorem řady knih a také série televizních kunsthistorických dokumentů, které jsou velmi nekonvenční, hlavně Dixonovým suchým humorem (vážně doporučuju!). Kniha z Grady není nejlevnější, ale zas je to ten typ publikace, který už vám zůstane napořád. Za mě jeden z počinů roku.
Georgi Gospodinov, nakladatelství Agro
A trocha deprese na konec. Georgi Gospodinov je bulharský autor, momentálně literární celebrita, i proto, že dostal prestižní Man Booker Prize. V Česku letos v nakladatelství Argo vyšel jeho dystopický román Časokryt (ve skvělém překladu Davida Bernsteina). Rovnou říkám, není to lehké čtení, ani formou, ani obsahem. Základní linka: pacienti s Alzheimerovou chorobou dostávají šanci léčit se na takzvaných klinikách minulosti, kde se mohou přenést do dekády, kde jim bylo v životě nejlépe. Jenže ono se to tak líbí, že se najednou do minulých desetiletí chtějí vracet vesnice, města, státy… A nedopadá to úplně dobře. Gospodinov román v originále vydal už v roce 2020, na samém začátku covidu, což jej vlastně činí ještě děsivějším. Přeju hezké počtení!
Jan Beneš, nakkladatelství Academia
Severočeský zpravodaj Českého rozhlasu pátral po čemkoliv, co by mohlo plasticky přiblížit rozporuplný příběh experimentální stavby na úpatí Krušných hor. Dům pro tisíc lidí měl naučit své nájemníky kolektivně a radostně žít a nabídnout jim všechny základní služby pod jednou střechou, včetně doručování nákupů až do bytů. Součástí knihy jsou i vzpomínky obyvatel Koldomu a dobové fotografie, výsledek je strhující a nejednoznačný.
Radek Váňa, nakladatelství Idealab
Sedmnáct rozhovorů, čtyřicet saun, spousta fotografií, užitečné kontakty a další praktické informace. Své zkušenosti sdílí architekti, aromaterapeut, lékař, finský velvyslanec či mistr světa v saunových rituálech. Příběhy českých a slovenských saun přibližují nejrůznější typy potíren od luxusních wellness areálů přes sauny plovoucí na vodě až po jednoduché samoobslužné kabiny schované v divočině. První kniha svého druhu.
Martin Wágner, vlastním nákladem
Třicet let zachraňuje fotograf Martin Wágner staré negativy. Nashromáždil jich zatím milion a postupně je digitalizuje, pro knihu vybral dvě stovky amatérských snímků z let 1900–1945. Autory většiny z nich se zatím nepodařilo vypátrat, podobně jako okolnosti vzniku – o to tajemněji některé záběry působí. Součástí projektu je i facebooková stránka, kde se čile debatuje o lokacích, letopočtech a dalších podrobnostech. Velkolepé dílo.
Karin Lednická, nakladatelství Bílá vrána
Trilogie Karin Lednické vás v posledních čtyřech letech skoro nemohla minout, hojně se o ní psalo i mluvilo. Její první část vyšla v roce 2020, mně osobně se do ruky dostala v prvním covidovém lockdownu a záhy jsem ji odložila, protože mi její četba v té době nedělala dobře na duši. Zdála se mi tehdy příliš temná. Když však letos vyšla její závěrečná část, rozhodla jsem se dát jí ještě jednu šanci. A dobře jsem udělala. Všechny tři díly jsem zhltla za tři týdny, rodinná sága mě opravdu vtáhla do svého děje, prožívala jsem pohnuté osudy jejích protagonistů či spíše protagonistek. Je to čtivý román, plný silných žen, dokumentuje život lidí na Karvinsku od konce 19. století do 60. let století dvacátého. Na knihách je velmi znát důkladná rešeršní příprava autorky, což paradoxně některé čtenáře a čtenářky může odrazovat, ale mně to přišlo obohacující. Milujete-li ságy s přesahem do historie, tohle je to pravé ořechové.
Virginie Despentes, nakladatelství Garamond
Další trilogie, ale úplně z jiného soudku. Žádný ponor do dávné historie, ale do současné (hlavně) Francie s lehkým přesahem do budoucnosti. Hlavní postava Vernon Subutex je podivín, který roky vedl obchod s gramodeskami v Paříži, strávil divočejší mládí a materiálně jej podporoval kamarád z dřívějších dob, z něhož se v mezidobí stala rocková hvězda. Ten však zemře, smrt obestírají otazníky a Vernonovi po něm zůstala videonahrávka s jeho výpovědí. Vernon se postupně stává bezdomovcem, některé osoby jej hledají právě kvůli videonahrávce a začne se kolem něj tvořit skupina lidí, kteří s ním čím dál více chtějí trávit čas, pro některé se stává jakýmsi typem proroka. Kniha mě chytala postupně, je plná bizarních figur z celého společenského spektra, jazyk určitě nepotěší staromilce. Ale pro mě měla specifické kouzlo, současná Paříž je v ní vykreslena absolutně neturisticky a charaktery postav jsou sice mnohdy hraniční, ale uvěřitelné. Speciálně milovníci rockové muziky v ní najdou i zajímavé odkazy na ikony tohoto žánru.
Daniel Clay Large, nakladatelství Argo
Trochu starší dílo (v češtině vyšlo v roce 2016), ale já se o něm, prakticky náhodou, dozvěděla až letos a můžu ji doporučit všem, kdo se zajímají (nejen) o historii Třetí říše a nacismu. Autor, americký historik, v ní vysvětluje, v čem podle něj tkví kořeny nacionálního socialismu. Podhoubí vidí v proměně kulturních a společenských poměrů 20. let 20. století, v oživení bavorského tradicionalismu, který vytěsnil dřívější kulturní pestrost. Zkoumá, jak se Mnichov přeměnil v hlavní centrum nacistického hnutí a jak jeho špičky bojovaly s nenáviděným Pruskem. Doporučuju přečíst před případnou cestou do bavorské metropole, můžete totiž knihu využít i jako netradičního průvodce městem.
Claire Keegan, nakladatelství Prostor
Na konci dne, Pomalá, bolestná smrt a Antarktida. To jsou názvy tří brilantně vypointovaných povídek populární irské spisovatelky, jež se i v Česku proslavila novelou Takové maličkosti. Sbírka tří příběhů o vztazích je útlá, ale budete na ni myslet ještě hodně dlouho po přečtení poslední stránky.
Jan Kaliba, nakladatelství Argo
Hlasy z rozeštvané země je trefný podtitul knihy bývalého zpravodaje Českého rozhlasu v USA Jana Kaliby, jehož texty si můžete číst i v magazínu Reportér. Kniha poskytuje plastický obrázek o dnešních Spojených státech a snáz díky ní pochopíte výsledek nedávných prezidentských voleb.
Liane Moriarty, nakladatelství Ikar
Skvěle napsaný napínavý román, který rozvíjí řadu dějových linií velké rodiny bývalých majitelů tenisové akademie Joy a Stana způsobem, který nedovolí knížku odložit. Nejde jen o rodinné drama na pozadí záhadného zmizení Joy, ale i o zamyšlení se nad společenskými a některými literárními stereotypy. Bez toho, aby je čtenáři překonali, totiž nepřijdou na rozuzlení příběhu.
Lorrisa Rinehart, nakladatelství St. Martin’s Press (česky zatím nevyšla)
Z biografické a memoárové literatury to po celé 20. století vypadalo, že všichni zajímaví váleční zpravodajové byli pouze muži. V posledních dvou dekádách začaly vycházet knihy, které ukazují, že to není pravda. Fascinující příběh americké fotografky a korespondentky Dickey Chapelle, postavený na jejích deníkových záznamech i detailní rešerši, zachycuje život a práci ženy, která se nenechala svázat konvencemi ani zlomit maďarským komunistickým vězením.
Layla Martinez, nakladatelství Paseka
„V tomhle domě člověk nemůže věřit ničemu,“ usvědčují čtenáře hlasy pod postelí, ve zdech a uvnitř skříní rozpadajícího se domu kdesi na španělském venkově. A jeho dvě podivné obyvatelky, „bába“ a „holka“, její vnučka, která se sama chopí pomsty za chudobu a letitý útlak. Feministický hororový román Červotoč (Paseka 2024) od debutující publicistky Layly Martínez (1987) vyniká černým humorem, zlověstnou atmosférou a jazykovou živelností. Vyprávění prostupuje magické myšlení, katolická tradice i temnota španělské historie a dává hlas „světicím, které zahynuly rukama vzteklých chlapů“. Nedávno také dílo inscenovalo Činoherní studio Ústí nad Labem a chystá reprízy i v následujícím roce.
Salman Rushdie, nakladatelství Paseka
Světoznámý indicko-britský spisovatel Salman Rushdie (1947) přišel s novinkou Nůž (Paseka, 2024), ve které se ohlíží za vražedným útokem, který na něj byl spáchán před dvěma a půl lety a který jen tak tak přežil s mnoha vážnými zraněními. Tento jeho vůbec první autofikční román velice otevřeně zachycuje také šrámy, které atentát zanechal v jeho duši. Přes explicitní líčení zotavování a důkladný popis všech zdravotních komplikací je to kniha především o lásce – jeho manželky, přátel, čtenářů. A také o vnitřní síle znovu se postavit na vlastní nohy. Jak ostatně autor, přítomný alespoň online nedávnému uvedení českého překladu díla v Knihovně Václava Havla, bez váhání odpověděl na dotaz z publika, zda mu to celé stálo za to: „Musel jsem to napsat!“
Michal kašpárek, nakladatelství Paseka
Jestli si chcete na chvíli připadat jako Fosílie, zkuste stejnojmennou knížku Michala Kašpárka. Hlavní postavou je Vladimír, příslušník mužské části generace X. Z jedné strany je drcen minulostí a útrpností dospívání v komunismu, což dnes zosobňuje jeho otec jako symbol trapnosti a rigidnosti starší generace. Z druhé strany pak stojí neuchopitelná a matoucí budoucnost, kterou symbolizuje Vladimírova dcera Julie, relativizující veškeré jeho snahy o uznání na poli rodičovské výchovy. Dialogy mezi představiteli jednotlivých generací jsou banální, třeskutě vtipné i dojemné.
Thordis Elva a Tom Stranger, nakladatelství NexPage Media
Letos do češtiny přeložená kniha Chci se ti podívat do očí (v originále South of Forgiveness) naprosto odzbrojujícím způsobem přibližuje osudy dvou lidí, autorů knihy. Napsala ji Thordis Elva, znásilněná žena, a Tom Stranger, muž, který ji v šestnácti letech znásilnil. Jejich příběh mimo jiné dokládá smutný fakt – že většina znásilněných žen pachatele dobře zná. Kniha zachycuje okamžik, kdy se Thordis a Tom po mnoha letech setkávají v Kapském Městě, daleko od svých domovů, kde společně hledají cestu k pochopení událostí, které se staly před mnoha lety a které oběma dodnes ovlivňují jejich životy. Celou knihou se vine touha po odpuštění a hledání cesty, jak k němu dojít.
Jan Štifter, nakladatelství Vyšehrad
Právem ceněný román Sběratel sněhu českobudějovického rodáka Jana Štiftera zachycuje křehkost a pomíjivost lidské existence ne nepodobné zamraženým sněhulákům, které sbírá jedna z hlavních postav, Dominik. Snad aby podvědomě uchoval něco z vytrácející se minulosti, která si pro něj i přes propast desetiletí sáhne. Štifter zaznamenává nejen osudy obyvatel Českých Budějovic a okolí, ale také samo město tak, jak bychom jej dnes mohli spatřit jen na starých fotografiích. Autor zároveň dokazuje, že dokud si naše předky někdo pamatuje, dokud se o nich někomu zdá, jsou mezi námi a ovlivňují osudy přeživších.
Nina Špitálníková, Nakladatelství Lidové noviny
Román Severka přináší pohled za pomyslnou železnou oponu současnosti, jeho děj se odehrává v Severní Koreji. Autorka Nina Špitálníková na příběhu jedné z vysoce postavených žen, která měla odvahu utéct, ukazuje, jak zásadní je v Severní Koreji narodit se do „dobré“ rodiny. Její příběh je vyprávěný bez zbytečných příkras, syrově, a přitom dojemně. Kniha představuje vzácné svědectví o tom, co to znamená být člověkem ve světě plném omezení. Ti, kteří mají „dobrý“ původ, žijí s pocitem, že jsou nadřazení nad ostatními. Jenže jak se po čase ukáže, realita je jiná. Kniha otevírá mnoho bolestných témat, zároveň však poskytuje prostor pro sebereflexi. Kdo je v Severní Koreji vlastně v bezpečí? A znamená útěk skutečně svobodu? Severka volně navazuje na knihu Svědectví o životě v KLDR, za niž autorka získala cenu Magnesia Litera 2021 v kategorii Publicistika.
Bessel van der Kolk, nakladatelství Jan Melvil
Jak naše tělo a mysl prožívají trauma? A jak se zotavit? Kniha Tělo sčítá rány od předního světového psychiatra a odborníka na trauma Bessela van der Kolka je průvodcem k pochopení toho, jak hluboká emocionální zranění ovlivňují nejen naši psychiku, ale také fyzické zdraví. Autor v knize propojuje osobní příběhy svých pacientů s nejnovějšími vědeckými poznatky, aby čtenářům odhalil, že trauma není pouze záležitostí naší mysli. Zapisuje se ještě hlouběji – do svalů, nervů i buněk. Kromě vysvětlení složitých mechanismů těla představuje inovativní terapeutické metody, jako je práce s dechem, pohyb nebo terapii EMDR. Kniha Tělo sčítá rány není jen naučnou publikací, ale také nadějným průvodcem na cestě k větší svobodě a duševní pohodě. Tato publikace se stala mezinárodním bestsellerem a představuje cenný zdroj nejen pro odborníky, ale také pro širokou veřejnost.
Andrea Sedláčková, nakladatelství prostor
Toyen byla a zůstává jednou z nejtajemnějších a nejprogresivnějších osobností českého umění 20. století. Ve svém rozsáhlém díle spisovatelka a filmová režisérka Andrea Sedláčková zkoumá život a tvorbu surrealistické malířky a ilustrátorky, která se z Marie Čermínové proměnila v Toyen – ikonu, jež bořila hranice genderu i umění samotného. Toyen byla velmi tajemná, což byl do značné míry její záměr. Sedláčková přináší cenný materiál – dosud nepublikované deníky, policejní záznamy a archivní dokumenty. Tím odhaluje, kým Toyen skutečně byla. Kniha se zaměřuje i na její hluboké přátelství s českým malířem a fotografem Jindřichem Štyrským. Součástí jejího příběhu jsou také odvážné postoje v době nacistické okupace i po ní. Za knihu Toyen získala Andrea Sedláčková v roce 2023 ocenění Kniha roku v anketě Lidových novin.
Martin Moravec a Adam Dolník, nakladatelství Martin Moravec
Další ze série knižních rozhovorů novináře Martina Moravce. Kniha vás okamžitě vtáhne a umožní vám nahlédnout do prostředí, o němž toho nejspíš mnoho nevíte. Adam Dolník je světově uznávaný odborník na terorismus, zároveň ale patří k hrstce lidí, kteří po celém světě vyjednávají s únosci, teroristy či piráty o propuštění rukojmích. Ze zajetí jich dokázal dostal už desítky a z jeho otevřeného vyprávění vám bude místy běhat mráz po zádech, místy se dojmete a místy budete jen nevěřícně kroutit hlavou.
Michaela Janečková, nakladatelství Cosmopolis
Novinářka Michaela Janečková svoji prvotinu vydala před dvěma lety. Její cestovatelský deník nazvaný Třešně v rumu popisuje dovolenou s cholerickým dědou komunistou na Kubě, získala za něj druhé místo v Ceně Miloslava Švandrlíka. S Míšou jsem se poznala před patnácti lety na armádním kurzu přežití a naše životní cesty jsou v něčem podobné. Obě jsme jako novinářky načas zakotvily ve zpravodajství České televize a naše malé dcery od sebe dělí asi půl roku (a poměrně nedávno jsme obě zažívaly na vlastní kůži období vzdoru). Při čtení jejího nového románu Jelita & jitrnice, který je jakousi fikcí v reálných kulisách a opět je plný svérázného humoru, jsem se místy neubránila chápavému přikyvování se slovy: „To je přesně ono!“ Pro mě příjemné oddychové čtení.
Ruta Sepetys, nakladatelství CooBoo
Dva roky stará kniha, mnou objevená až letos. Autorka bestselleru V šedých tónech popisuje revoluci v Rumunsku v roce 1989 a dobu před jejím vypuknutím. Jedná se sice o román, ale najdete v něm řadu historických faktů. Výstižný popis děsivé reality všedních dní pod vládou diktátora Nicolaea Ceauşesca.
Podpořte Reportér sdílením článku
Článek byl připraven redakčním týmem magazínu Reportér