Logo

Zdražování mě snad donutí jít na Tinder, říká studentka

Post Image

Zdražování mě snad donutí jít na Tinder, říká studentka

Play icon
16 minut

ilustrační foto ČTK/Profimedia.cz

Osmadvacetiletý doktorand vysvětluje, že by si s manželkou kvůli finanční situaci nemohli dovolit děti. Jiná studentka si sestavuje jídelníček podle slevových akcí v obchodech, další spí ve spacáku, aby nemusela zapínat topení. „Možná si založím Tinder, kde dám popisek, že sháním někoho s bytem a fixními zálohami na energie,“ žertuje o možnostech aplikace, na které se seznamují lidé. Zvyšování cen dopadá i na část studentů.

Studentka Olga měla nedávno vážný rozhovor se svými spolubydlícími. Téma debaty? Co dělat s topením na podzim a v zimě, když teď ceny energií tolik stouply. „Shodly jsme se na tom, že nebudeme topit minimálně do října a uvidíme, jestli to zvládáme,“ vypráví studentka.

Sedíme v kavárně na pražských Vinohradech, venku zrovna prší a zima tam zalézá pod nehty. Vidím, že Olga má pod květovanými šaty ještě další dvě vrstvy oblečení včetně šedého roláku.

Dívka, která letos oslavuje pětadvacáté narozeniny, právě nastoupila na magisterské studium učitelství historie a filozofie na pražské filozofické fakultě. Dříve – v rámci bakalářského studia – žila půl roku na Ukrajině. Bylo to ještě před Putinovou válkou a ona tam učila češtinu, což je i dnes její práce v Praze. V hlavním městě Česka se narodila a vyrůstala a od rodičů se odstěhovala teprve nedávno. „Neměla jsem vlastní dveře, to už je v určitém věku trochu nesnesitelné,“ říká Olga.

Mladá studentka dnes bydlí se dvěma spolubydlícími na Novém Městě. „Když jsme se stěhovaly, měly jsme každá pokoj za necelých sedm tisíc korun, majitelka nám ale kvůli inflaci nájem navýšila, zvedly se nám energie a každá platíme o více než dva tisíce měsíčně navíc,“ vysvětluje a dodává, že je to už opravdu velký nápor na jejich rozpočty. Všechny tři spolubydlící sice mají drobný příspěvek od rodičů, v průměru dva až tři tisíce na měsíc. Zbytek peněz na nájem a jídlo si musí vedle studia vydělat samy. Přemýšlely i o tom, že se odstěhují do levnějšího – ale nic nesehnaly.

Pohanka a lahváč

Zvyšování cen napříč spotřebním košem doléhá na většinu populace, u části už může být dopad extrémní. Podle letního průzkumu CVVM nestačily sedmi procentům domácností příjmy ani na základní potřeby; v absolutních číslech se to týká stovek tisíc lidí. Postižena je také část studentů vysokých škol, jakkoli celkově představují studenti – jak říká sociolog Daniel Prokop z firmy PAQ Research – různorodou skupinu; liší se například tím, kde bydlí a jaké mají rodinné zázemí.

ilustrační foto ČTK/Profimedia.cz

Doba obav

Podpořte Reportér sdílením článku