Harmonikový kocour. Výtvarnice využila trubici na záchod, hračky se vyrobilo přes milion kusů
8. prosince 2024
Reportér 12/24 · Číslo 124Harmonikový kocour. Výtvarnice využila trubici na záchod, hračky se vyrobilo přes milion kusů
8. prosince 2024
Reportér 12/24 · Číslo 124Harmonikový kocour. Výtvarnice využila trubici na záchod, hračky se vyrobilo přes milion kusů
Je jí už přes šedesát let, přesto dodnes překvapuje svou inovativností, jednoduchostí a estetikou. Hračka, kterou navrhla výtvarnice Libuše Niklová, se z českých dětských pokojíčků dostala až do světových muzeí.
Pod stromečkem jej nacházelo několik generací dětí a vyráběl se ve statisících kusů. Harmonikový kocour, jenž přišel na svět roku 1963, se stal jedním z nejznámějších děl zlínské výtvarnice Libuše Niklové a vydobyl si přední místo v dějinách českého designu 20. století.
Dodnes je tato plastová dvaceticentimetrová hračka považována za příkladnou ukázku zvládnuté technologie i vytříbené estetiky. Přitom jen málokdo tuší, že její podstatnou komponentou je součástka určená pro splachovací nádrže toalet – ohebná, tenkostěnná trubice ve tvaru harmoniky vnukla návrhářce nápad využít ji k výrobě nápadité hračky. Z plastového komponentu se stal trup, k němuž připojila hlavu s předními tlapkami a ocásek se zadními končetinami, ručně domalovala oči a tlamičku a na nos připevnila plastové tyčinky jako fousky. Do těla ještě vložila pískátko, takže při stlačení kocour vydával pískavý tón, a hit byl na světě.
„Niklová, která by letos oslavila devadesát let, v kocourovi dokázala vytvořit design hračky v jeho komplexnosti, což je nejvyšší meta designérů – totiž že objekt nemá být jen krásný, ale také perfektně užitný,“ říká historička umění a designu Tereza Bruthansová, autorka monografie Libuše Niklové, jež vyšla roku 2010 a dočkala se už druhého vydání.
Libuše Niklová kocourovi a desítkám dalších dětských hraček zasvětila celý život. Narodila se roku 1934 ve Zlíně, kde na Státní uměleckoprůmyslové škole studovala pod vedením profesorů Luďka Havelky a Jiřího Jašky tvarování plastických hmot. Byla okouzlená možnostmi nového materiálu, jenž bral svět útokem.
Na přelomu 40. a 50. let, kdy navštěvovala školu ve Zlíně a Uherském Hradišti, se plasty masově zaváděly do průmyslové výroby – byla to zlatá éra nového, moderního materiálu. Díky své lehkosti, pružnosti, odolnosti a snadnému zpracování začal nacházet uplatnění ve všech oborech včetně výroby hraček. Niklovou zaujala hlavně možnost téměř neomezeně určovat výsledný tvar plastových objektů a jejich barevnost.
Podpořte Reportér sdílením článku
Většinu své profesní dráhy zasvětil časopisům. Mimo jiné vedl magazíny Dolce Vita, Proč ne?! Hospodárských novin a Pátek Lidových novin.