Dypa tam dáváš tuto? Sládková Zlaté krávy má odvážné představy, co snese pivní fanoušek
8. prosince 2024
Reportér 12/24 · Číslo 124Dypa tam dáváš tuto? Sládková Zlaté krávy má odvážné představy, co snese pivní fanoušek
8. prosince 2024
Reportér 12/24 · Číslo 124Dypa tam dáváš tuto? Sládková Zlaté krávy má odvážné představy, co snese pivní fanoušek
„Je to krásná voňavá práce,“ říká Žaneta Petružálková o vaření piva, které ji provází odmalička. Její tatínek se vyučil v Prazdroji, ale byl i takzvaný domovarník. Ona začínala jako cukrářka, ale táhlo ji to čím dál víc k pivu. Dnes je vrchní sládkovou v minipivovaru Zlatá kráva v Nepomuku, jehož majitelé jí dávají volnou ruku v tom, aby si hrála s odvážnějšími pivními styly. Věděla od začátku, že je to i fyzická dřina, ale chlapům to prý řekla jasně: „Nemusíte mít obavy ani ohledy.“
Žaneta Petružálková se s tím nepáře. „Na zdraví!“ zaburácí, až se klenby otřásají. Je deset dopoledne. „Doufám, že něco vydržíte, chci vám toho dát ochutnat co nejvíc,“ zasměje se. Pivo čepuje rovnou z nerezového tanku, kterých je ve sklepě dohromady devatenáct.
Větší část půllitru naplnila hustá pěna. „No jo, je to mladý, leží to teprve devět dní, potřebuje ještě aspoň týden,“ prohodí Žaneta. Následuje výklad, co pijeme: „Spodně kvašený speciál, do kterého jsem přidala vánoční koření – skořici, hřebíček, badyán, pomerančovou kůru.“
Sklepům kousek od náměstí v Nepomuku vládne sládková s odvážnými představami, co všechno snese pivní fanoušek. Vedle převážně svrchně kvašených stylů s různými přísadami ovšem dokáže uvařit i klasický ležák – desítka nese označení „Polotučná“, dvanáctka je „Plnotučná“.
Tanky v pivovaru jménem Zlatá kráva jsou označeny názvy plemen: Angus, Hereford, Charolais, Holstein, Jersey, Highland… Dobytčími slogany se to tady jen hemží, jsou k vidění i na dveřích toalet – Bejci a Krávy. Důvod není jen marketingový: majitelé mají kousek odtud také farmu.
Vyučila se cukrářkou. A nastoupila v rodných Přešticích do práce, o které se nedá říct, že by byla jejím splněným snem. Ve skrytu duše totiž věděla, že chce dělat něco jiného než péct sladké: „Už když jsem jezdila vlakem do učení a vystoupila v pět ráno na plzeňském nádraží, polilo mě blaho, jakmile jsem ucítila vůni z pivovaru.“
Její otec se vyučil v Prazdroji, sládkoval v pivovaru Modrá hvězda v Dobřanech. Experimentoval také s domácím vařením piva. „Vonělo mi to odmalička,“ říká Žaneta, která si netroufla nadhodit tohle téma před rodiči hned v patnácti letech – před dokončením základky. „Táta věděl, že je to fyzická dřina a chlapská profese, asi chtěl svoji holčičku ochránit,“ říká jediná dcera manželů Petružálkových. „Mám ještě dva bráchy, ale ti mají pivo rádi jen jako koncový produkt – jeden je truhlář, druhý kuchař,“ objasňuje Žaneta, kterou naopak zajímalo na pivu úplně všechno. A chtěla se to naučit.
Podpořte Reportér sdílením článku
Rád jezdí sbírat příběhy tam, kam ostatní novináři nezabloudí.