Obnova Notre-Dame po požáru

Chrám Matky Boží vstal z popela. Katedrála Notre-Dame je po požáru ještě obdivuhodnější

Post Image

Chrám Matky Boží vstal z popela. Katedrála Notre-Dame je po požáru ještě obdivuhodnější

Play icon
19 minut
Sanktusník. Novogotická věžička vznikla při poslední rekonstrukci v polovině 19. století jako náhrada za původní středověký sanktusník. Chátrající katedrálu, o niž vzrostl zájem veřejnosti díky slavnému dílu Victora Huga, tehdy proměnil architekt Eugène Viollet-le-Duc a věžičku zvedl až do výšky 96 m. Na jejím vršku trůní zlatý kohout.

foto: Rebâtir Notre-Dame de Paris

„Notre-Dame je naše historie. Místo, kde jsme prožili všechny velké okamžiky, epidemie, války i osvobození. Epicentrum našich životů.“ Proslov prezidenta Emmanuela Macrona po požáru katedrály svědčí o síle dramatu, které se v centru Paříže odehrálo 15. dubna 2019. Od korunovace Napoleona po uctění památky obětí teroristických útoků se chrám Matky Boží z 12. století stal doslova „kostelem národa“, „zvonicí světa“, „dědictvím lidstva“. Teď vstává z popela. Proměněný. Obdivuhodnější.

Příkaz zněl jasně: za pět let se katedrála znovu otevře. Veřejný příslib francouzského prezidenta stanovil tempo oprav, které odborníci odhadovali na několik desetiletí. A dnes? Kdo jste kdy v Notre-Dame byli, zapomeňte na temné zdi, z nichž prozařují jen barevné rozety. Katedrálou prostupuje světlo umocněné štíhlými klenbami a vitrážovými okny. Stěny z vápence jsou očištěné od staleté špíny, žebroví vystupuje v původní, okrové barvě. Takhle to mohlo vypadat, když se v půlce 14. století dokončila.

„Udál se zázrak. Katedrála se proměnila. Kámen i malby na zdech dostaly všechny své barvy. Je tu efekt Sixtinské kaple,“ ohlíží se Philippe Jost, inženýr a vysoký státní úředník, který vedení faraonského díla převzal vloni po náhle zesnulém generálovi Jeanu-Louisi Georgelinovi. Jako příměr využil Michelangelovu kapli ve Vatikánu, která po revitalizaci z 90. let omráčila svět barvami. Vzdává přitom hold práci „více než dvou tisíců mužů a žen, kteří nešetřili silami“, aby chrám opravili. „Celá Francie přišla k lůžku Notre-Dame,“ shrnul v listopadu pro rozhlasovou stanici RTL

Na obnovu se vybralo 843 milionů eur (asi 21 miliard korun) od 340 tisíc dárců z celého světa. Pracovaly zde tři stovky firem. Otevření se bude slavit ještě několik měsíců slavnostními bohoslužbami na poděkování všem, kdo 860 let starou katedrálu zachránili a obnovovali. Vše prokouklo: fresky, dlažba, zvony i flétny varhan, které byly vyjmuty a očištěny od olověného prachu. Nový je i supermoderní systém osvětlení.

Čeká se, že z předchozích 12 milionů návštěvníků ročně naroste jejich počet na 15 milionů. To je 46 tisíc za den. Zhruba dvojnásobek počtu lidí, kteří navštíví zámek Versailles nebo Louvre. 

Přečtěte si také

Soustrast z celého světa

Proměnu uvnitř pro Katolický týdeník před pár měsíci přiblížil hlavní kněz (rektor) katedrály Olivier Ribadeau Dumas. Ale pojďme na začátek. Je pondělí večer 15. dubna 2019 a on, tehdy v roli sekretáře Francouzské biskupské konference a mluvčího biskupů, musí o té katastrofě informovat veřejnost. Nebylo to pro něj snadné. „První pocit bylo hluboké pohnutí vidět tuto katedrálu, kde jsem byl vysvěcen na kněze, na jejíž podlaze jsem (při svěcení) ležel, hořet. Ale silné emoce ve mně vyvolávaly i ty davy lidí, kteří se podél Seiny modlili: Ať nespadne!“

Požár katedrály dojal nejen Francouze. „Projevy soustrasti přicházely z celého světa. Odpovídal jsem novinářům z celé planety! Z toho je poznat, že chrám Matky Boží má unikátní roli v životě křesťanů, ale i světa, je to symbol,“ říká. 

Podpořte Reportér sdílením článku