Logo

Nejhorší jsou jedličky z holandských plantáží, cestují z velké dálky, říká lesník

10. prosince 2024

foto: použito se svolením Petra Hrmy

Lidé před Vánoci pořád kradou stromky z lesů, v honbě za úlovkem někdy poruší i cenné porosty, říká Petr Hrma, lesník z příspěvkové organizace Lesy hl. m. Prahy. Těm, kdo touží po stromku z českého lesa, doporučuje obrátit se na nejbližší hájovnu a pořídit si jedince z prořezávky, případně si koupit malou jedličku v květináči a na jaře ji společně s lesníky zasadit do země.

Blíží se svátky, jaký vánoční stromek je podle vás ten k přírodě nejšetrnější?

Pro mě jako lesníka i rodiče malého dítěte je největším přínosem čerstvý stromek z lesa, protože jeho vůně je nenahraditelná. U dovezených stromků, například u norské jedle, budete vůni pryskyřice postrádat. Pokud se bavíme o nabídce stromků z českých lesů, devadesát procent bude tvořit odpad z lesní výroby čili stromky z prořezávek. Ty se musejí provádět, aby se porost „proředil“, ostatní stromy měly lepší podmínky, přístup ke světlu a mohly sílit. Odstraňují se tedy neperspektivní jedinci nebo ti, kteří konkurují ostatním. Co se týče druhů, stromy z českých lesů, respektive prořezávek budou hlavně borovičky a smrčky, dá se sehnat i klasická jedlička, která se dnes do porostů vrací. Částečně i douglaska tisolistá, i když na ni je nahlíženo jako na nepůvodní dřevinu ze zahraničí, ta se vysazuje jen okrajově.

Jak se člověk ke stromku z prořezávky dostane?

V podstatě všechny obce i města mají nějakou svou lesní správcovskou firmu a tam jsou stromy k dispozici. I proto se většina výchovných zásahů do porostu dělá v zimním období.

Jak je to se stromky z prořezávek v Praze?

V Praze je situace samozřejmě složitější, vzhledem k nadmořské výšce jako původní dřeviny podporujeme listnáče. Z našich tří tisíc hektarů máme jen tři procenta smrku, protože se tu přes dvacet let nevysazuje, v místních nadmořských podmínkách je to totiž nepůvodní dřevina. Máme tu tedy spíše duby, v kaňonech a roklích buky v kombinaci s jedlí, v teplejších místech borovice. Každá dřevina má jiné nároky na vodu, světlo, nadmořskou výšku.

Čili kde sehnat jehličnan z prořezávky?

Například v Čimickém háji, kde máme lesní školku. Ale nabídka je omezená, určitě nepokryje 100 procent poptávky hlavního města. Takže se potýkáme s tím, že nám lidé stromky z lesa kradou a až vandalským způsobem nám zasahují do cennějších porostů. Není to v pořádku, dojít si s pilkou do lesa. Vždy je potřeba se obrátit na nějakého místně příslušného lesného a zeptat se ho, jestli má v plánu prořezávat.

Asi nemáte rád známou reklamu na Kofolu, že?

To tedy nemám.

Přečtěte si také

Stromek s příběhem

Nabízíte také vánoční stromky v květináči, jsou to vlastně malé sazeničky. Proč by si je lidé měli pořídit?

Je to spíše symbolický vánoční stromek, není krásný, ale originální a s příběhem. Jsou to původem stromky, převážně jedle, určené pro obnovu lesních porostů na území města Prahy. Pokud si takový pořídíte, můžete ho na jaře přinést do lesa a společně s lesníkem vysadit – ovšem pokud ho předtím doma nemáte v extrémním teple. Když pak v lese nebude mít smůlu na vandala nebo ho neokouše zvěř, může přežít. A vy tím pomůžete výsadbě jedle, kterou se dnes do českých lesů snažíme vracet.

Podpořte Reportér sdílením článku