Padělatelé cigaret se stěhují za zákazníky na západ. Francie je pro ně rájem
3. prosince 2024
3. prosince 2024
V Evropě se během pár let změnil způsob, jak funguje nelegální obchod s cigaretami. Místo pašování se rozmáhá jejich padělání přímo v cílových zemích. „Lovec“ ilegálních cigaret Nicolas Otte ze společnosti Philip Morris International (PMI) vysvětluje, že příliš vysoké daně a zákazy některých tabákových výrobků živí černý trh. Zatímco Francie čelí dramatickému nárůstu padělků, jiné země jako Polsko díky promyšlené daňové politice nelegální obchod úspěšně potlačují.
Rozhodně to není práce ve stylu Jamese Bonda, ale ta administrativní část sedí. Naším posláním je pomáhat vládám v boji proti nelegálnímu obchodu s tabákovými výrobky.
Upozorňujeme na problémy spojené s nelegálním obchodem, zejména když vidíme znepokojivé trendy. Sdílíme s úřady své znalosti a odborné zkušenosti, spolupracujeme na případech, kdy máme informace o podezřelých obchodních trasách nebo nelegálních výrobcích.
[ukazuje dvě krabičky cigaret] Poznáte, která je padělek? Máte padesátiprocentní šanci…
Ano, tahle je padělaná. Klíčové je, že prostým okem často nepoznáte rozdíl. Představte si, že jste zákazník v obchodě – při nákupu byste je od sebe nerozeznal. To je důvod, proč pomáháme úřadům a orgánům činným v trestním řízení po technické stránce a zadáváme studie k objasnění trendů v nelegálním byznysu s tabákovými výrobky.
I když nejsme odborníci na kriminalitu, pozorujeme, že zločinecké sítě se výrazně změnily: už nejsme v éře Pabla Escobara a plně integrovaných zločineckých organizací, které dělají úplně všechno od výroby po prodej. Dnes jsou specializovanější a zaměřují se na dílčí části ilegálního byznysu. Například některé skupiny se specializují jen na konkrétní hraniční přechody a trasy jako Mexiko–Texas. Pašují však cokoliv – cigarety, vapingové produkty, telefony a bohužel i lidi a zbraně. Kopírují trendy, které jsme viděli během globalizace světového obchodu a u legálního průmyslu.
Hlavním problémem je nedostatek dialogu mezi zainteresovanými stranami, dle mého názoru zejména ze strany vlád směrem k tabákovému průmyslu. Aktivní země jako Polsko, Rumunsko a Portugalsko dosáhly nejnižší úrovně černého trhu za mnoho let. Naproti tomu ve Francii, kde prakticky neexistuje diskuse s vládou ani vládní konzultace s odvětvím, růst černého trhu pokračuje.
Podpořte Reportér sdílením článku
Do Reportéra přišel, protože si myslí, že práce musí mít smysl a člověka bavit.