Logo

Kaviár pracujícím, ústřice do každé rodiny! Fiala a Babiš se předhání, kdo je větší slibotechna

28. listopadu 2024

Post Image

Kaviár pracujícím, ústřice do každé rodiny! Fiala a Babiš se předhání, kdo je větší slibotechna

Play icon
32 minut

koláž: ČTK/Profimedia.cz a Redakce Reportér

Když nám slíbil premiér Petr Fiala do čtyř let platy jako v Německu, zajistí Česku třeba moře a euro za deset korun? Jeho strategie působí spíše zoufale – tedy přinejmenším na jednoho z dvojice novinářů magazínu Reportér vystupujících v dalším, už 61. díle politického podcastu Pravda vítězí. Je nicméně komické, že hnutí ANO Andreje Babiše označuje Fialova slova za populismus, když ono samo, jak se říká, slibuje hory i s horákama. Politici ANO se zjevně domnívají, že peníze se na to vezmou třeba tak, že se bude rodit dětí jak za Husáka, a Alena Schillerová je najde v rozpočtu.

Kaviár pracujícím, ústřice do každé rodiny! Zařídí nám Petr Fiala euro za deset korun? Pomůže Andrej Babiš rozhýbat českou porodnost? Kdo je největší slibotechna české politiky? O tom všem byla řeč v dalším dílu politického podcastu magazínu Reportér Pravda vítězí.

Chci moře a slona

„Já bych chtěl moře.“

„Já bych chtěl slona.“

„Slíbí nám to Petr Fiala? Zařídí moře?“

„Slíbí mi to Andrej Babiš? Zařídí mi slona?“

„Ano, milé posluchačky a milí posluchači, tento díl podcastu Pravda vítězí věnujeme z velké části tomu, že – jak se blíží volby – se začínají na politické scéně tím více a intenzivněji slibovat hory i s horákama.“

„Proč se vlastně neříká – slibují nám hory i s horalkami? Nebo – slibují nám hory i se švarnými horalkami? Nebo – slibují nám hory i se švarnými horaly, ať jsme genderově vyvážení?“

Slibem nezarmoutíš

„Hned teda můžeme přidat ještě jedno rčení, a sice – slibem nezarmoutíš. A rovnou přejdeme k tomu, že nezarmoutíš ani dárkem. A co je nejlepší dárek? Ano, správně, předplatné magazínu Reportér. Takže kupujte předplatné jako dárek příbuzným i blízkým, všechno podstatné najdete na www.darujtereporter.cz. A tím bychom měli předvánoční okénko zdárně za sebou.“

„Dudlajdááá.“

Ideální dárek

Měl by Fiala jít?

„Vraťme se nicméně k hlavnímu tématu, totiž politickým slibům. Patrně jste zaregistrovali výrok Petra Fialy, že – abych použil hlášení aerolinek – v případě nepravděpodobné události jeho setrvání u moci bude za další čtyři roky líp. Konkrétně v Otázkách Václava Moravce na České televizi 17. listopadu prohlásil premiér Petr Fiala: ‚Ty příští volby budou o tom, jestli se posuneme někde mezi Slovensko a Maďarsko, anebo budeme trvalou součástí Západu, jestli tu budeme mít mzdy, jako mají lidé v Německu nebo Rakousku, což nabízím já.‘“

„Dodejme, že zřejmě ta slavnostní atmosféra 17. listopadu opravdu na Petra Fialu zapůsobila důkladně, protože ta slova o platech jako v Německu nebyla jen jednorázové uklouznutí: podobně mluvil Petr Fiala i ten samý den na Národní třídě.“

„Zjevně je to promyšlená strategie… Přiznám se, že jsem ten výrok původně zaregistroval docela povrchně, ale při přípravě na tento díl podcastu jsem si to prostudoval znovu a musím říct, že mě jako obklopilo jakési zoufalství. Neměl jsem ten pocit, který se objevil u spousty lidí, našich kolegů novinářů, že je to vlastně švanda – i když jasně, zesměšňovat se to dá snadno. Premiér Petr Fiala se snažil přesvědčit občany, že jeho nepopulární vláda je vlastně dobrá, a na mě to působilo smutně, ne-li dokonce trapně. A upřímně jsem asi poprvé začal uvažovat o tom, jestli by fakt ODS neprospělo před volbami vyměnit předsedu, tak jako se to stalo v roce 2010 Mirku Topolánkovi. I když samozřejmě historicky víme, že každá změna může být k horšímu.“

„To bývá často.“

„Říkám to přesto, že si nemyslím, že by zrušení koalice Spolu, což je projekt do značné míry Petra Fialy, něčemu pomohlo, a vlastně nevím, odkud se to přesvědčení v jistých kruzích ODS a nejen v ODS bere. Podle mě je vysoce pravděpodobné, že konec Spolu by pomohl tak akorát Andreji Babišovi, protože by TOP 09 a lidovci, pokud by kandidovali samostatně, propadli a skončili pod hranicí 5 procent.“

Přečtěte si také

Jako Joe Biden

„Ty ses teda do chudáka pana premiéra pustil hodně ostře. On se jednou odváže, a ty bys ho hned posílal do důchodu.“

„Samozřejmě pořád platí, že existují nějaké věci, které bych na vládě Petra Fialy ocenil. Ale pravda prostě je, že víceméně všude v rozvinutém světě trestají voliči vlády a strany, které jsou u moci, za to, že inflace jim ukrojila reálné mzdy a že se často mají hůř, než se měli. I když je otázka, co s tím ty vlády, včetně té Petra Fialy, mohly dělat.“

„To je ale přinejmenším části voličů jedno.“

„Jasně. Jen jsem chtěl říct, že ta inflace byla do značné míry důsledkem vnějších šoků. Na druhé straně ale jde o to, jestli se s tím ony vlády pokusily něco udělat, zda se s tím něco pokusily udělat dostatečně v rámci svých možností a taky zda včas uznaly, že je to problém. A vláda Petra Fialy, bohužel pro ni, je na tom podobně jako administrativa amerického prezidenta Joea Bidena. Jeho viceprezidentka Kamala Harris prohrála s Donaldem Trumpem podle průzkumů do velké míry právě kvůli inflaci. A Petr Fiala má našlápnuto k tomu, že ty volby prohraje kvůli inflaci. Takže teď mu asi někdo poradil, že má říkat – ty reálné příjmy, to je v pohodě, za čtyři roky budou platy jako v Německu.“

Přečtěte si také

Andreji, pozor

„V komunikaci Petra Fialy ohledně toho, že budeme mít německé platy, byla snad na jeho straně jen jedna taková drobná vtipná věc. A to když odpověděl Andreji Babišovi, který chtěl ve sněmovně jednat o jeho duševním zdraví.“

„Mimochodem ten nápad, že se bude jednat o duševním zdraví jeho oponenta ve sněmovně, to mi přišlo, že je trošku přes čáru, a fakt bych se nechtěl dočkat toho, že se bude usnesením sněmovny prohlašovat, že někdo není duševně zdravý. Ve vlastním zájmu by to měl Andrej Babiš nechat spíš na lékařské vědě.“

„Premiér Petr Fiala na sociální síti X odpověděl Andreji Babišovi, že na něj útočí, protože ho – cituji – ‚představa, že by někdy musel platit svým zaměstnancům německé či rakouské mzdy, dohání k šílenství‘. A ta představa možná skutečně šéfa ANO a zakladatele Agrofertu k šílenství dohání, protože jak dobře víme, hospodář Andrej je skutečně známý svou, mírně řečeno, spořivostí a platy se u něj v holdingu zas tak jako moc nehýří.“

Megapopulismus

„Současně uznávám, že je teda vtipné, když ANO najednou začalo říkat, že si teda takový růst platů nemůžeme tady v Česku dovolit. Ocituji Karla Havlíčka, věrného pobočníka Andreje Babiše. ‚Když by to mělo nastat reálně, tak by to znamenalo kolaps státu, stran rozpočtů, důchodů, šlo by to úplně do kytek,‘ řekl Karel Havlíček z hnutí ANO a dodal, že je to ‚megapopulismus‘. A všechny ty návrhy ANO, komu se přidá, tak to si dovolit můžeme, to rozhodně není megapopulismus.“

„Tak. Třeba vládní plán reformy důchodů je podle ANO krádež. Měnit se podle Babišovy strany v zásadě nic nemá. Důchodový systém se za jeho vlády vyvíjel dobře. A všichni ti experti, kteří to počítali a varovali, ničemu nerozumí.“

„No jasně. Protože Andrej Babiš, až se vrátí k moci, tak zařídí, aby ten důchodový systém byl udržitelný tím, že se bude rodit dětí jako za Husáka, což jsem teda ukradl kolegyni, slavnější podcasterce Lucii Stuchlíkové. Až totiž budeme staří, tak téhle Babišově generaci bude dvacet, budou už vydělávat a tím ten důchodový systém zachrání.“

„Nebudeme si ale raději představovat, jak bude Andrej Babiš zařizovat to zvýšení porodnosti.“

„Ne, ne, ne.“

Přečtěte si také

ANO všechno zvýší

„Ale jak se teda v Karlu Havlíčkovi probudilo to potírání populismu, tak já bych si přečetl návrh opatření ANO proti drahotě z roku 2022, který tehdy zveřejnili na sociálních sítích. Protože to je fakt klasika, opravdový manifest antipopulismu, střízlivé ekonomické politiky. Začínám číst. ‚Mimořádný příspěvek pro důchodce nad zákonnou a inflační valorizaci 6 000 Kč.‘“

„A já pokračuji ve čtení tehdejšího návrhu ANO: ‚Zvýšení rodičovského příspěvku z 300 tisíc na 400 tisíc korun s pravidelnou valorizací. Zvýšení příspěvku na mobilitu z 550 korun na 2 tisíce korun. Vrácení slevy na jízdném pro seniory a studenty na původní úroveň 75 procent.‘“

„A je tam toho pořád víc. Cituji další plán ANO: ‚Zastropování cen pohonných hmot na maximálně 36 korun formou snížení DPH nebo spotřební daně.‘“

„To je dobrý. Ale já bych to hnal dál. Proč by benzin nemohl být dokonce za 30 korun? Pojďme to, přátelé a soudruzi z hnutí ANO, trošku odbrzdit. No a pojďme ještě na další pecky ze seznamu slibů hnutí ANO: ‚Snížení daně z přidané hodnoty u základních potravin z 15 procent na 0 procent a zastropování cen. Zvýšení platů státních zaměstnanců.‘“

„A my se ptáme, kde by na to všechno Andrej Babiš nepopulisticky vzal? A my to víme! Protože Alena Schillerová, až bude zase ministryní financí, tak půjde s baterkou do sklepení ministerstva v Letenské ulici v Praze a ty peníze tam bude hledat a ona je tam v tom sklepení najde! A pak na to ušetříme taky tím, že se nezvýší platy politiků, protože to je ohromná položka ve výši desítek miliard. Jo a pak se teda ještě bude míň svítit na Úřadu vlády a to nám taky ušetří miliardy.“

Přečtěte si také

Marka za dvě koruny

„Můžeme říct, že odvážné sliby nejsou v české politice a politice obecně nic nového. Nedávno jsme měli výročí třiceti pěti let od listopadu 1989 a od velmi populárního ekonoma tehdejší doby Valtra Komárka, který byl jednou z tváří listopadové revoluce, přišlo prohlášení, že československá ekonomika dožene do deseti let Rakousko. A myslím, že – a říkal, že německá marka bude za dvě koruny nebo myslím za tři padesát.“

„Já jsem prosím tě našel za dvě koruny. Akorát to tedy samozřejmě nějak nevyšlo. A sám Valtr Komárek to pak po letech uznal, když řekl, cituji: ‚Když jsme se zbavili bariér, musíme jít rychle dopředu, ale nepočítal jsem s tolika odbočkami, které nás na té cestě zdržely.‘“

„Hezký. Velmi podobný výrok jako Valtr Komárek měl ve své době ministr financí Bohuslav Sobotka, když koaliční vláda vedená sociálním demokratem Vladimírem Špidlou zjistila, že její předvolební sliby se nedají splnit. Tehdy Bohuslav Sobotka prohlásil: ‚Sliby nebyly zasazeny do reálného ekonomického rámce a dnes v konfrontaci s realitou neobstojí.‘“

Já už nechci moře

„Když se vrátíme k Valtru Komárkovi, tak údajně opět podle těch zdrojů, které jsem včera našel, Komárek svým slibům věřil. A zajímavá otázka je, zda Petr Fiala skutečně věří, že čirou náhodou, kdyby tady vládl čtyři roky, by platy byly jako v Německu.“

„Myslím, že tomu klidně věřit může. Vlastně je to úplně jednoduché. Stačí, aby bylo euro za 10 korun, pak máme platy přesně jako v Německu. A víš, jak by to bylo super, kdyby bylo euro za 10 korun? Lanovky v Rakousku o polovinu levnější než u nás. Lístky na Barcelonu stejně drahý jak na Spartu. Já nechci moře, já chci euro za 10 korun. To je fantastickej svět.“

„Počkej, počkej, jestli nás náhodou poslouchá marketingový tým ANO, tak slíbí euro za pět korun.“

„Hele, ať Babiš moc nekritizuje a taky něco předvede, když teda Fiala počítá euro za 10 korun, ať ho Babiš slíbí za pět, ať si český pracující člověk může jet normálně nakoupit na Champs-Élysées. No, řekni, nezasloužíme si taky trochu Západu? Za přijatelný ceny! Kaviár pracujícím, ústřice do každý rodiny.“

Podpořte Reportér sdílením článku