Firmy pořád chtějí zaměstnávat kluky do 35 let. Ale to přece není řešení

19. listopadu 2024

foto: Gabriela Pausa

Kariérová poradkyně Lucie Václavková se věnuje ženám v nejrůznějších životních fázích. Provází je hledáním práce, restartem kariéry nebo rozjezdem vlastního podnikání. Zároveň je spoluautorkou knihy Pay Gap – Kratší konec provazu, kterou vydala s právničkou Šárkou Homfray. Součástí publikace jsou konkrétní příklady z praxe i výsledky výzkumů, které se zabývají situací žen na trhu práce.

Není to zas tak dávno, co se v Česku ještě řešilo, proč jsou v učebnicích stereotypní příběhy o „mámě, která má maso“, nebo „k čemu jsou holky na světě“. Jak moc se ještě setkáváte s předsudky? Třeba s tím, že žena se na některé profese nehodí?

Některé stereotypy přetrvávají, ale už máme mnohem víc možností, jak jim předcházet. Existují metodiky, jak na volbu povolání bez předsudků. Tohle téma řeší školy, které chtějí přilákat více dívek do technických oborů, ale také zaměstnavatelé, kteří mají zájem o větší diverzitu ve firmách. Realita je však velmi rozmanitá. Vidím to u svých dětí na základní škole – jeden učitel jim tvrdí, že architektura není povolání pro holky, jiný naopak předsudky nemá. Když se podíváme, kam míří mladí lidé na střední školy, tak kluci stále převažují na průmyslovkách a holky na zdravotnických a pedagogických oborech.

Co všechno tuto volbu ovlivňuje?

Nejde jen o školu, ale také o to, co děti slyší v rodině. Velký vliv na výběr profese má také to, zda rodiče vystudovali vysokou školu. Bohužel Česko stále neumí prorazit pomyslný strop nerovností, takže děti u nás málokdy překonají úroveň vzdělání svých rodičů. Naštěstí už je řada možností, jak dětem představit, co profese či studijní obor obnáší. Od nejrůznějších webů či aplikací přes návštěvy na školách, podcasty, videa nebo dny otevřených dveří.

Přečtěte si také

PŘEDSUDKY PERSONALISTŮ

V knize, kterou jste vydala spolu s právničkou Šárkou Homfray, se zabýváte důvody, které motivují ženy, aby začaly podnikat. Jaké to jsou?

Velmi často se rozhodnou odejít na volnou nohu, protože můžou mít větší vliv na to, jak sladit práci a rodinu. Pokud byste se zeptala mužů, co byla jejich motivace, aby začali podnikat, asi málokterý by zmínil právě tenhle důvod. Platforma Mumdoo nedávno zveřejnila výsledky výzkumu mezi 10 tisíci rodiči v Česku. Před rodičovskou dovolenou zvažovalo podnikání 11 procent žen, po skončení tohoto období to bylo 29 procent. Matky řeší, jak budou zvládat práci na plný úvazek a péči o děti. Shání částečné úvazky, kterých je ale nedostatek, a proto se rozhodnou, že začnou samy podnikat, aby byly flexibilnější. V Česku máme řadu profesí a oborů, kde ani nelze sehnat práci na plný úvazek na dobu neurčitou, ale nabízí se jen spolupráce na dohody nebo na IČO (tzv. prekérní práce či švarcsystém – pozn. red.). Tohle se děje například v kultuře, v médiích, v marketingu, v architektuře a řadě dalších oborů.

Podpořte Reportér sdílením článku