Podaří se premiéru Babišovi rozmluvit Trumpovi cla na Evropu a Česko?

14. listopadu 2024

Post Image

Podaří se premiéru Babišovi rozmluvit Trumpovi cla na Evropu a Česko?

Play icon
42 minut

koláž: ČTK/Profimedia.cz a Redakce Reportér

Ať by proti Donaldu Trumpovi kandidoval jakýkoli demokrat, tak by nejspíše prohrál. I když Kamala Harris si pravděpodobně vedla lépe, než kdyby v souboji zůstal Joe Biden. Dva novináři magazínu Reportér se v 60. díle podcastu Pravda vítězí vracejí k americkým prezidentským volbám. Současně se ptají, nakolik si ti čeští politici, kteří přivítali Trumpovo znovuzvolení, uvědomují, jak by na naši ekonomiku dopadlo, kdyby nový prezident skutečně zavedl cla na zboží z Evropy. Třeba Andrej Babiš Trumpovi jásavě gratuloval, přitom to dost možná bude on, kdo bude ve funkci premiéra neblahé ekonomické dopady cel řešit.

Koho překvapilo vítězství Donalda Trumpa? Pomohlo by demokratům, kdyby to Biden vzdal dřív? Jmenuje, či nejmenuje Trump do své administrativy totální bzuky? A jak se výsledek amerických voleb může dotknout Česka? O tom byla řeč v dalším díle politického podcastu magazínu Reportér Pravda vítězí.

Radost a štěstí

„Takže v podstatě už je to jasné. Příští rok pošle prezident Spojených států amerických Donald Trump blahopřejný telegram Andreji Babišovi. V tom telegramu ho pochválí za jeho grandiózní vítězství v českých sněmovních volbách a popřeje mu hodně štěstí při návratu do křesla předsedy vlády České republiky.“

„To zní krásně. Optimismus, radost, štěstí. Ty teda umíš člověka povzbudit.“

Přečtěte si také

Zase jsme se mýlili?

„Podívejme se teď, jak dopadly naše tradičně mylné prognózy. Tak loni v podcastu jsem tady říkal, že prezidentem nebude ani Donald Trump, ani Joe Biden. Nicméně šlo tedy o díl, kde jsme si dělali z prognózování, včetně našeho prognózování, legraci. Pořád taky platí, že i když Trump zvítězil, jeví známky stáří, v kampani se občas překecával, ne vždy dávala jeho slova smysl. A další věc. V tom podcastu jsem také mluvil o „divoké“ možnosti, že Joe Biden nakonec nebude kvůli svému vysokému věku kandidovat. A tam jsem se překvapivě trefil.“

„Dovolím si malou poznámku k tomu, jak jsi říkal, že se Donald Trump v kampani překecával a ne vždy jeho slova dávala smysl. Jak jsme viděli i v českých volebních kampaních: to, že politikova slova nedávají smysl, nezabraňuje nikterak v jeho zvolení.“

Chvilka pro Kamalu

V jiném díle podcastu na konci loňského roku jsme nicméně s možností Trumpova vítězství počítali.“

„Ano. A pokud nám posluchačky a posluchači nevěří, můžou si to najít… Nicméně ty jsi Trumpovo vítězství čekal?“

„Vlastně docela jo. Přiznám se ale, že jsem si v těch úplně posledních dnech zase říkal, že to jeho soupeřka možná dá. A když jsme v den amerických voleb ráno odcházeli s mojí ženou do práce, tak jsem zmínil americké volby a mudroval jsem o tom, že nakonec to teda ten Trump být jako nemusí. Jak jsi to čekal ty?“

„Já jsem to měl podobně. Veřejně jsem vždy říkal, že to Trump může vyhrát. A kamarádům jsem psal poté, co se loni v létě vzdal Joe Biden kandidatury a nahradila ho Kamala Harris – klid, přátelé, fundamentální faktory pořád hrají pro Trumpa, i když demokraté teď aspoň mají nějakou šanci a naději. Ale aby to nevypadalo, že jsem Trumpovo vítězství naprosto čekal, tak těsně před listopadovým volebním úterým jsem začal mít pocit, že se Kamale Harris možná podařilo zmobilizovat ženské voličky. Nicméně na Trumpovo vítězství jsem byl pořád mentálně připraven, ale spíše jsem se obával, že výsledky budou velmi těsné a že hrozí násilnosti. A i když nejsem fanoušek Donalda Trumpa, tak jsem vlastně rád, že to dopadlo jasným výsledkem bez přepočítávání, dopočítávání a sporů.“

Přečtěte si také

Pořád lepší než Joe

„Po volbách jsem četl v různých s demokraty sympatizujících médiích, že Joe Biden je největší viník všeho zla, protože trval na své kandidatuře.“

„Ty fundamentální faktory byly takové, že pro jakéhokoliv demokrata by nejspíše bylo těžké Trumpa porazit. Ale že se Joe Biden té funkce držel a vzdal to až pod tlakem po výbuchu v televizní debatě s Trumpem, byl problém. Neproběhly tudíž primárky, Kamala Harris se stala jakousi narychlo korunovanou královnou. Ale i tak asi dopadla lépe, než by dopadl Biden. Je zde průzkum The Economist / YouGov provedený těsně po volbách, jak by dopadl hypotetický souboj Trump–Biden. A podle toho průzkumu by Trump získal 49 procent hlasů a Biden pouze 42 procent hlasů. Přitom Harris sice na celostátní počet hlasů prohrála, ale získala přes 48 procent hlasů, i když hlasy se v době natáčení tohoto podcastu ještě stále počítaly.“

Trump na vlně inflace

„Pojďme teď s naším rozumováním pokročit dál. Proč podle tebe Donald Trump vyhrál?“

„To jsou právě ty fundamentální faktory. Mimochodem v českém veřejném prostoru to mnozí Trumpovi kritikové neříkají, ale on vyhrál kvůli dvěma tématům dotýkajícím se reálné situace Američanů: ostatně na webu Reportéra to napsali kolegové Matěj Schneider a Michael Durčák. Tím hlavním důvodem je podle průzkumů inflace, za kterou mimochodem voliči trestají strany, které jsou u moci, v celém rozvinutém světě – stačí se podívat na Česko. I když v USA byla inflace nominálně nižší než u nás, tak i tam užrala část reálných příjmů obyčejných Američanů. A upřímně si neumím moc představit, že by tohle jakýkoliv kandidát či kandidátka demokratů mohli zlomit, ať už by kandidoval kdokoliv.“

Přečtěte si také

Migrace je problém, ale…

„Další téma, proč Trump vyhrál, byla určitě migrace, protože počty lidí, kteří v minulých letech přešli přes jižní hranici USA, byly rekordní a taková čísla prostě představovala strašnou zátěž na infrastrukturu, třeba na ubytování. Jiná věc ale teda je, jak to bude Trumpova administrativa řešit. Podle některých odhadů jsou zhruba čtyřicet procent pracovníků v americkém zemědělství ilegální migranti. A jsem moc zvědav, kde američtí farmáři za ty peníze, které jim dávají, seženou náhradu této pracovní síly, až budou tito pracovníci z polí deportováni do Mexika.“

„Tohle je klasický jev v rozvinutém světě. Migranti jsou částí společnosti nenáviděni, a přitom pracují v pozicích a za peníze, za které to ti domácí dělat nebudou.“

„Jestli nás poslouchá Tomio Okamura, počkej, počkej, ty budeš litovat těchto řečí.“

„Kdyby Tomio Okamura někdy sledoval situaci v restauracích, tak by zjistil, jak české gastronomii pomohla migrační vlna z Ukrajiny.“

„A totéž platí pro sociální služby a zdravotnictví.“

Je Hitler. A volil jsem ho

„Teď přejděme k tomu, jak bude Trumpovo prezidentství vypadat.“

„Když se podívám na to, jaké lidi Trump nominoval, tak to nejsou tradiční republikáni, kteří ještě tvořili část jeho administrativy v roce 2016, ale jsou to MAGA lidé – podle zkratky jeho hesla Make America Great Again. Jsou vysoce loajální Trumpovi, ale celkově to zatím, minimálně zatím, když natáčíme ve středu dopoledne 13. listopadu tento podcast, nejsou všichni ti úplně největší bzuci, jaké by sis dokázal představit.“

„To je opravdu uklidňující, že to všichni nejsou ti největší bzuci.“

„Mimochodem když jsme u bzuků. Jeden vtipný výrok, na který mě upozornil již zmíněný Matěj Schneider. Deník The Philadelphia Inquirer citoval pětačtyřicetiletého stavebního dělníka z Pensylvánie Matta Wolfsona, který volil Trumpa. Cituji onen list: ‚Wolfson řekl, že se mu nelíbí diktátorské rysy Trumpovy osobnosti, ale že si také myslí, že by mohl udržet zemi mimo války, a dokonce zařídit mír v dalších konfliktních zónách, například Ukrajině.‘ A teď co přesně řekl Matt Wolfson o Trumpovi: ‚Je dobrý i špatný. Říká se, že je diktátor. Věřím tomu. Považuji ho za podobného Hitlerovi. Ale volil jsem ho.‘“
„No, tak proč ne? Každý může mít nějaký důvod pro svoji volbu.“

Přečtěte si také

Co komu dochází

„Zkusme se zaměřit na dvě věci, které se dotýkají Evropské unie a České republiky. A tou první je, že Donald Trump říká, že chce zavést cla na dovoz veškerého zboží. Na čínské zboží by bylo velmi vysoké, ale i u zboží z Evropy, včetně Česka, by šlo o 10 až 20 procent.“

„Je docela zajímavé, že mnozí čeští politici se radují z Trumpova zvolení. V tom jim jistě nikdo nebrání, ale otázkou je, zda jim tak úplně dochází, že případné zavedení cel na evropské zboží může být docela velký problém. Ocitoval bych komentář kolegy novináře Davida Klimeše v Českém rozhlase: ‚Radost některých Trumpových příznivců v Evropě a speciálně v Česku tak možná rychle ochladne. Volkswagen a další automobilky by byly nuceny vyrábět komponenty nikoliv v Česku, ale v USA. Nebo to odmítnout, ale vystavily by svůj americký export drakonickým clům a to by opět dolehlo až do Mladé Boleslavi. Trumpovo vítězství je jistě fenomenální, ale radovat se z něj v silně exportním autolandu, tedy v Česku, je poněkud krátkozraké.‘“

Dobrý den, pane Babiši

„Je teda vtipné, jak Andrej Babiš jásal nad Trumpovým zvolením. Přitom to může být právě on, kdo bude muset jako český premiér řešit neblahé ekonomické dopady případných Trumpových cel na Česko.“

„Ale on za tým Trumpom dojede do tého Bílého domu a tam to dojedná.“

„Tak samozřejmě. Musím tedy ocitovat dalšího novináře, Ondřeje Housku, který napsal v Hospodářských novinách článek s titulkem Takže dobrý den, pane Babiši. A cituji: ‚»Takže dobrý den, pane/paní X!« má ve zvyku zvolat Andrej Babiš, když si myslí, že člověk, s nímž právě mluví, nechápe něco, co je zcela zřejmé. Jen aby se to nestalo i Babišovi samému ohledně amerických voleb. Vyjádřil naději, že se za Trumpova prezidentství podaří uzavřít obchodní dohodu mezi EU a USA. Víme, že Babiš má na mysli dohodu o volném obchodu TTIP, ale nic není Trumpovu přání vzdálenější. Pokud by o nějakou smlouvu stál, pak jen o takovou, která sníží schodek americké obchodní bilance se státy EU.‘, napsal Ondřej Houska.“

„To jsou ale zlá slovíčka.“

„Ale Andrej tomu rozumí… Já oceňuju lidi v české politice, kteří Trumpa podpořili, ale aspoň otevřeně přiznávají, že cla můžou být pro Evropu a Česko problém, což dělá europoslanec a politik ODS Saša Vondra. Ten říká, že s Trumpovým protekcionismem má problém. Současně ale věří, že ta cla bude možné odvrátit vyjednáváním – tím já bych si tak jistý nebyl.“

„Ještě v souvislosti s reakcí části české politiky na Trumpovo zvolení bych ocitoval ministra zahraničí Jana Lipavského v rozhovoru pro Deník N. Cituji: ‚Je to velmi paradoxní. Nejhlasitější podporovatelé Donalda Trumpa zároveň volají proti výdajům na zbrojení a po spolupráci s Čínou. Oslavují vítězství osoby a politického proudu, které ve skutečnosti jdou proti některým jejich naprosto klíčovým bodům programu. Takže už se těším na to, jak hnutí ANO, SPD nebo komunisté budou podporovat navýšení výdajů na obranu a různá protičínská opatření.‘“

„No, a tomu se říká dejte si pozor na to, co si přejete, holoubkové. A dejte si pozor na to, koho oslavujete.“

Přečtěte si také

A co Ukrajina?

„Teď se dostaneme ještě k té druhé důležité věci, která se samozřejmě nás, respektive Evropy, může dotknout. A to je otázka, zda Donald Trump skutečně nechá Putinovo Rusko pohltit část Ukrajiny.“

„Jako obvykle se můžu mýlit. Třeba už zítra bude jasné, že jsem se mýlil. Ale mně zatím přijde, že to rozhodně není tak úplně jisté. Ocitoval bych mimochodem profesora Igora Lukeše, který žije ve Spojených státech a který skutečně není trumpista. A ten před volbami řekl: ‚Možná vás to překvapí, ale já jsem celkem optimista, co se týče Trumpova postoje k další podpoře Ukrajiny. Myslím si totiž, že jeho ego je pro něj tak důležité, že by si nepřál, aby Ukrajina prohrála v době, kdy bude prezidentem.‘“

„Je teda pravda, že reakce Kremlu a vůbec ruské propagandy nebyla jako tentokrát tak jásavá, jako byla po prvním zvolení Donalda Trumpa v roce 2016.“

Podpořte Reportér sdílením článku