Venezuela. Totální rozklad
10. března 2019
Reportér 03/2019 · Číslo 55Venezuela. Totální rozklad
10. března 2019
Reportér 03/2019 · Číslo 55Venezuela. Totální rozklad
Z BŘEZNOVÉHO VYDÁNÍ. Lidé kvůli hladu ukradli infikovaná laboratorní zvířata a nejspíše je snědli. Univerzitní profesor musel začít pracovat na políčku za městem. Podvýživa poničila lidem imunitní systém a v zemi se opět objevily kdysi vymýcené choroby. Stav, k němuž došel socialistický experiment ve Venezuele, může sloužit jako varování ve více ohledech. Například že stačí jen několik let, aby se bohatý stát rozložil.
Zloději se vplížili do areálu skrze bujný tropický prales. Neprahli po penězích či luxusním zboží. Cílem jejich loupežné výpravy byla zvířata v klecích – odnesli si králíky, kuřata, myši, dokonce i hady.
Problém byl v tom, že vyrabovali laboratoře zkoumající tropické mikroorganismy a viry. Mnohé z ukradených zvířat předtím výzkumníci infikovali nebezpečnými chorobami. Laboratoře jsou součástí institutu, který patří pod prestižní venezuelskou Centrální univerzitu (UCV) a jenž se na pozemku s tropickým deštným lesem zabývá mimo jiné studiem malárie, tropické horečky dengue nebo Chagasovy choroby (způsobuje ji parazit a neléčená může vést k vážnému poškození srdce, nervové soustavy i trávicího systému).
„Zloději si odnesli infikovaná zvířata. Mohou nejen zemřít, ale navíc nakazit i nepředstavitelný počet lidí,“ řekla mi při prohlídce vyrabovaných prostor epidemioložka Nahír Martínez. Ztratily se i kabely, ventilátory a počítače. A to s veškerou databází nemocných pacientů, studií z terénu a statistických čísel nakažených. Šlo o další citelnou ránu pro institut, který kvůli drastickému nedostatku finančních prostředků funguje už jen velice omezeně.
„Mám velké obavy z toho, že Caracas nebo jiné město zasáhne epidemie. A my ani nebudeme vědět, že něco takového propuklo, natož abychom byli schopni s něčím takovým bojovat,“ řekla epidemioložka a podívala se rozbitým oknem své laboratoře na jasnou oblohu. „Bůh s námi, pokud se něco takového stane.“
Úpadek špičkového institutu zabývajícího se chorobami ilustruje dramatický rozklad státu uprostřed drtivé ekonomické krize, která začala kolem roku 2015 drasticky ničit Venezuelu – zemi, jež má velké zásoby ropy, zemního plynu či zlata a která kdysi prosperovala z prodeje kávy, kakaa či ovoce.
Podpořte Reportér sdílením článku
Pracuje a žije ve Venezuele.