Logo

Papuánci, kteří nás přepadli s bouchačkou, byli naštěstí ještě zmatenější než my

12. listopadu 2024

Post Image

Papuánci, kteří nás přepadli s bouchačkou, byli naštěstí ještě zmatenější než my

Play icon
68 minut

„Čím jsem starší, tím víc mě mrzí,“ říká herec Pavel Liška, „že jsem se v mládí pořádně nenaučil anglicky.“ Do kin právě vstupuje film o výpravě na Papuu Novou Guineu, kterou poznával na motorce spolu s kolegou Janem Révaiem a kameramanem Hynkem Bernardem – jejich dokument se jmenuje Vandráci na ostrově lidojedů.

„Celou první výplatu v HaDivadle jsme kdysi s Markem Danielem utratili za týdenní intenzivní kurz angličtiny v Jeseníkách, ale vydrželi jsme jen první dopoledne, protože tam do nás pořád hustili tu angličtinu. Řekli jsme si, že tohle teda ne, a celý ten týden pak s Markem chodili po kopcích a po hospodách. Dnes mě to štve, protože se strašně rád potkávám s obyčejnými lidmi a poslouchám je. Dělávám to v českých hospodách, jenomže tam mě poznají a konverzace ztratí kouzlo těch okamžiků, kdy si začnou povídat dva neznámí lidé. V zahraničí mě nikdo nepoznává, ale tam zase svým novým přátelům občas úplně nerozumím.“

V podcastu Pavel Liška vypráví o tom, jak byli před odletem na Papuu vystrašení z předpokládané vysoké míry kriminality, ale po dvou týdnech naopak zcela ztratili ostražitost, protože jim Papuánci připadali mírumilovní a přátelští. „Nakonec k jednomu pokusu o přepadení s bouchačkou došlo, ale zhruba osmičlenná skupinka banditů byla naštěstí ještě zmatenější než my, takže nic neukradla. Jinak my měli jasné priority,“ směje se: „V první řadě nesmíme přijít o nahrané karty z kamer a ve druhé, pokud možno, ani o své životy.“

Poslechněte si také

Pavel Liška střízlivě popisuje, že je dnešní Papua lákadlem pro turisty, kteří si můžou koupit zájezd do takzvaně neobjevených vesnic, kde jim domorodci za peníze předvedou své kroje a tance, což působí velmi autenticky.

„My měli štěstí, že nám pomáhal na Papue žijící tropický biolog Vojtěch Novotný. Doprovodili jsme jednoho z jeho studentů do rodné, skutečně izolované vesnice, kde ten mladík třináct let nebyl. Po třídenní pouti džunglí, kdy jsem byl vyčerpaný jako nikdy, nás čekalo neuvěřitelně dojemné přivítání. I v téhle zapomenuté vesnici jsme pak ale zažili pozoruhodné vyjednávání o tom, co jsme za pohostinnost místních schopni a ochotni nabídnout.“

V podcastu Pavel Liška vypráví i o tom, proč jsou chodníky v papuánských městech plné krvavě rudých skvrn, nebo o tom, že jeho motorkářské trio ještě jedna expedice nejspíš čeká. „Zatím neřeknu kam, protože máme plné hlavy Papuy. Ale bude to destinace, kterou by uhodl jen málokdo.“

Podpořte Reportér sdílením článku