Logo

Duté strany, mediální pustina a vyhrocená atmosféra. Lze opravit Ameriku?  

Post Image

Duté strany, mediální pustina a vyhrocená atmosféra. Lze opravit Ameriku?  

Play icon
21 minut
Tvrdý souboj. Prezidentské volby v USA: Kandidát republikánů Donald Trump (na snímku po pokusu o atentát z 13. července).

foto: ČTK/Profimedia.cz

Je prakticky jisté, že i po vítězství Donalda Trumpa v listopadových prezidentských volbách zůstanou Spojené státy rozdělené. Proč mezi voliči panuje tak vyhrocená atmosféra? Důvodů je více: od změn na mediální scéně až po vyprázdněnost politických stran. Kdo nebo co to může změnit?

Zatímco vydání Reportéra, které právě držíte v ruce, mířilo do tiskárny, ve Spojených státech se ještě dopočítávaly hlasy odevzdané v prezidentských volbách. A tak vy, čtenáři, už znáte přesnější výsledky než autor tohoto textu. Přesto ale bylo ve středu ráno po volbách  jisté, že Donald Trump opět překonal očekávání průzkumů a míří zpět do Bílého domu.

Neopakuje se tak scénář z minulých voleb v roce 2020, kdy trvalo několik dní, než se usadil prach a oficiálně se spočítaly hlasy v dostatečném počtu států na to, aby byl jasný vítěz. Navíc podle Donalda Trumpa byl tehdy výsledek masivně zfalšovaný, tudíž on a jeho lidé spustili kampaň lží, polopravd a soudních sporů napadajících vítězství demokrata Joea Bidena. Soudy Trumpovi za pravdu nedaly, ale i tak přišel 6. leden 2021, kdy dav jeho podporovatelů násilím vtrhl do budovy amerického Kongresu ve snaze zastavit zde probíhající certifikaci voleb. 

I proto v posledních týdnech před letošním hlasováním jistá část Spojených států doufala, že se průzkumy pletou dostatečně na to, aby buď Donald Trump, nebo Kamala Harris vyhráli s přehledem. Kdo to bude, bylo z tohoto pohledu druhotné – hlavně ať se neopakují děsivé scény z doby před čtyřmi lety.

Přečtěte si také

Násilný apetit

Co se – na rozdíl od výsledku – dalo říct ještě před volebním úterým 5. listopadu, je, že letošní kampaň byla velmi vyhrocená. Své o tom ví právě Trump. Jen za uplynulý půlrok čelil dvěma neúspěšným atentátům. Během toho červencového mu útočník poranil ucho, o několik týdnů později se na něj pokusil střílet další člověk, zatímco Trump hrál golf. 

Nevraživost mezi republikány a demokraty se ovšem projevovala zejména verbálními útoky. Ilustrovat se to dá na činnosti politického výboru America, který založil nejbohatší muž planety Elon Musk, jeden z Trumpových nejhlasitějších podporovatelů. V týdnech před volbami zaplatil miliardář reklamu, která provokovala diváky tím, že sice nepřímo, avšak vcelku zjevně označovala Kamalu Harris za „p*ču“. 

Nešlo přitom o jediný incident s tímto slovem spojený s Trumpovou kampaní. 

Podpořte Reportér sdílením článku