Logo

Jako kejklíř na pláži si můžete vydělat balík, říká digitální nomád

7. listopadu 2024

foto: použito se svolením Matouše Vinše

Jak dnes cestovat co nejlevněji? Kde najít místa nedotčená masovým turismem? Jak kočovat s celou rodinou včetně dětí – a ještě se při tom uživit? „Udržet si pracovní morálku je hlavně ze začátku celkem výzva,“ říká cestovatel, spisovatel a digitální nomád Matouš Vinš. Je spoluautorem knižního rádce jménem Travel Bible, jehož pokračování právě připravuje.

Dokážete říct, kde se vám na cestách líbilo zatím nejvíc?

Moc rád se vracím třeba na Pálavu nebo do Českého Švýcarska. Miluju okolí Tišnova, kde už pár let bydlím. Mám rád alpská jezera a Dolomity. Nedám dopustit na Brno nebo letní večerní procházky pražským Letenským parkem. Nebo mrazivá rána na Malé Straně. A také mám rád spoustu míst dál po světě. Na delší pobyty miluju sever Thajska, nejvíc „wow“ asi už navždy zůstanou ostrov Harris ve Skotsku, vrchol Mt. Kenya a Tasmánie.

A kde se vám zatím líbilo nejméně?

To je asi ještě těžší otázka. Park před pražským hlavním nádražím kdykoliv pozdě večer? Letiště Charlese de Gaulla v Paříži? Celkem náročný byl z několika důvodů Myanmar, ale neřekl bych, že se mi tam kvůli tomu líbilo nejméně.

Kolik času z roku celkem trávíte v zahraničí?

Od narození potomka jsou to tři až čtyři měsíce, postupně bych se zas rád dostal zhruba na šest měsíců v roce.

Jak jste se vlastně k cestování dostal? Je vám třicet, to znamená, že už jste nezažil železnou oponu.

Cestoval jsem odmalička s rodiči po Česku. Když jsem byl na základce, táta mě začal brát i na výlety po Evropě, hlavně za uměním. Jak to šlo, začal jsem na cesty vyrážet sám, nejčastěji stopem. Už tehdy jsem si uvědomil, že mě nejvíc baví poznávat lidi a jejich životní příběhy. V 18 letech jsem vyrazil do Skotska sbírat maliny, ale nakonec jsem raději projel celou zemi stopem a přivydělával si hraním na ulicích. Odvezl jsem si zážitky na celý život a od té doby jsem už hledal možnosti, jak cestovat co nejvíc.

Až jste dospěl do bodu, kdy jste o cestování napsal knížku, rádce jménem Travel Bible. To se stalo jak?

Pořád po mně někdo chtěl tipy, jak levně cestovat. Na to, abych to všem pořád vysvětloval, jsem dost líný. A tak jsem všechno začal psát na jedno místo. Taky jsem dělal kurz o tom, jak spojit cestování a práci, a díky tomu potkal kolegu Petra Nováka. Spolu jsme zjistili, že máme stejný záměr, tedy posbírat všechny užitečné rady a sepsat je. Sedli jsme si i lidsky, a tak jsme celý projekt Travel Bible rozjeli společně. Do knihy jsme posbírali všechny zkušenosti a triky mnoha českých cestovatelů, spoustu služeb jsme sami otestovali.

Přečtěte si také

Peníze jako regulátor

Jaký je trend v cestování? Přibývá lidí, kteří chtějí cestovat na vlastní pěst, ne konzumovat zážitky připravené cestovní kanceláří nebo agenturou?

Stoprocentně. Což je dáno i tím, že (cestování na vlastní pěst) je stále jednodušší. Přes telefon si dnes zařídíte úplně všechno, pomůže vám i s překladem.

Podpořte Reportér sdílením článku