Dopisy ve skříni, vyprávění na magnetofonu. Američan roky pátrá po rodinné historii spjaté s Českem
29. října 2024
29. října 2024
Osmdesátiletý Američan Robert Breuer je jako chodící rodinná kronika. Jeho předkové vlastnili textilní továrnu ve Dvoře Králové a měli zastoupení firmy ve Vídni. Na počátku druhé světové války jim firmu zabavili nacisté, většina členů židovské rodiny Breuerových pak zahynula v koncentračních táborech. Robert nedávno přijel do Česka, kde se vůbec poprvé setkal se zdejšími příbuznými. „Tušil jsem, že tu nějaké mám,“ říká.
Jsem první z rodu Breuerů, který se narodil v Americe, ale naše rodina určitým způsobem pořád zůstávala v předválečné Vídni. Měli jsme nábytek, který rodiče přivezli v roce 1938 z vídeňského bytu, maminka vařila podle rodinných receptů, moc ráda pekla štrúdl nebo smažila řízky. V ložnici byly pořádné péřové duchny, které se v Americe nepoužívají. Zkrátka naše americká domácnost byla dost jiná než u ostatních dětí, ale pro mě to bylo normální. Chodili k nám přátelé mých rodičů, kteří se s nimi znali z předválečné Vídně. O minulosti ale mluvili jen málokdy. Nechtěli vzpomínat na dobu, kdy Rakousko zabrali nacisté a Židé už se tam necítili bezpečně.
Nikdy jsem se nenaučil pořádně německy, protože naši nechtěli, abychom tím jazykem mluvili na veřejnosti. A ještě méně umím česky. Poprvé jsem se do Československa dostal až v dospělosti. Rodiče byli několikrát v Praze, ale do Dvora Králové, kde můj otec prožil několik let a měl tam příbuzné, se už nikdy vrátit nechtěl. Myslím, že by to pro něj bylo příliš bolestné. S češtinou však kontakt nikdy neztratil, měl několik přátel v New Yorku, kterým pravidelně volal a povídali si česky. Občas k nám přijeli na návštěvu a šli jsme do české restaurace v San Francisku, kde si otec vždy užíval, že si může dát kachnu se zelím a popovídat si s číšníkem.
Můj otec si ve skříni celý život uchovával dopisy, které psal svému tatínku Felixovi. Jako dítě jsem se rád přehraboval v krabicích na dně té skříně, byla tam spousta dalších věcí, ale tenkrát jsem nechápal, o co jde. Otec mi říkal, že jsou to prostě jen staré dopisy. Když otec v roce 1990 zemřel, procházel jsem jeho pozůstalost a konečně jsem se pořádně podíval, co ve všech těch krabicích je. Napočítal jsem téměř dvě stě dopisů, převážně v němčině, adresovaných Felixovi a jeho ženě Marii. Věděl jsem, že zemřeli v Osvětimi, ale nic víc mi otec neřekl.
Podpořte Reportér sdílením článku
Přednáší o novinářské práci v Česku i v zahraničí, a snaží se motivovat začínající novináře, aby pátrali po inspirativních tématech v minulosti i v současnosti.