Přestěhovat lednici, nastavit spací režim a koupit chytré zásuvky. 10 tipů, jak šetřit na energiích
26. října 2024
Reportér 10/24 · Číslo 122Přestěhovat lednici, nastavit spací režim a koupit chytré zásuvky. 10 tipů, jak šetřit na energiích
26. října 2024
Reportér 10/24 · Číslo 122Přestěhovat lednici, nastavit spací režim a koupit chytré zásuvky. 10 tipů, jak šetřit na energiích
Až tisíce korun ročně může domácnost ušetřit, když si dá pozor na největší žrouty energií, ať už jde o plýtvání při mytí nádobí i sebe, nebo třeba o nesprávné větrání. Takové kroky se stále vyplatí – přestože ceny elektřiny i plynu se letos v září pohybovaly na podstatně nižších úrovních, než kam vystřelily za energetické krize v roce 2022.
Víte, že správným větráním lze ušetřit až tisíce korun za rok? Nebo že zaplatíte i o stovky korun ročně méně, když vypnete v domácnosti standby režim více spotřebičů, jako je televize, set-top box, počítač či tiskárna, takže u nich nesvítí dioda?
Přestože vyhlídky na letošní zimu ohledně cen energií i vývoje počasí vypadaly příznivě, úspory mají stále velký smysl – a to nejen pro peněženku, ale i pro planetu a klima: nižší spotřeba energií znamená také méně skleníkových plynů.
Přinášíme proto deset tipů, jak lze poměrně rychle a bez větší námahy ušetřit pouhou změnou svého chování i dlouhodobějšími kroky a investicemi.
Vytápění a ohřev vody se na účtech domácností za energie podílí nejvíce, a to zhruba šedesáti procenty.
Vyplatí se stáhnout teplotu topení třeba i o jeden stupeň. Zde platí jednoduchý výpočet: snížením teploty o pouhý jeden stupeň lze dosáhnout úspory šesti procent energie. Záleží na komfortu každého z nás, ale v každém případě lze takto srazit roční účet za energie až o tisíce korun za rok: přesné číslo samozřejmě závisí i na tom, čím je byt či dům vytápěn.
Důležité je mít správně nastavenou regulaci vytápění. V noci či přes den, pokud není nikdo doma, je dobré teplotu stáhnout: buď automaticky, anebo ručně.
Naopak úplně vypnout topení se nevyplácí, protože k opětovnému vytopení celého prostoru je třeba hodně energie.
Výrazné úspory lze jednoduše dosáhnout správným větráním.
Místo trvale anebo často otevřené ventilačky experti doporučují větrat tak, že na pět až deset minut naplno otevřete okno a pak ho zase zavřete.
Díky tomu se podle webu společnosti ČEZ Šetřím.cz dá uspořit až 400 kilowatthodin na vytápění: konkrétní číslo i zde závisí na druhu vytápění, může jít nicméně o zhruba jeden a půl až necelé tři tisíce korun ročně.
Teplá voda, respektive její ohřev je spolu s vytápěním nejvýraznější položkou účtů rodin.
Za rok lze uspořit pouhým přechodem na sprchu několik tisíc ročně, opět v závislosti na tom, jakým zdrojem se voda ohřívá.
Podle webu Šetřím.cz je čtyřminutová sprcha třikrát až čtyřikrát úspornější než vana plná vody. Ta totiž znamená sto i více litrů vody, kterou je nutno ohřát, zatímco sprchou za čtyři minuty proteče zhruba čtyřicet litrů.
V roce 2013 koupil holding Andreje Babiše vydavatelství Mafra, a odstartoval tak postupnou oligarchizaci médií v České republice. A hned v září 2014 vznikl magazín Reportér, který se chtěl věnovat nezávislé žurnalistice.
Co vzniku Reportéra předcházelo? Jaká byla noc před vydáním prvního čísla? Co všechno dnes můžete na stránkách Reportéra najít? Které osobnosti s námi spolupracují? A co všechno nabízí náš web?
Výměna ledničky není vzhledem k cenám tohoto spotřebiče snadná věc.
Kupovat novou ledničku není hned třeba, ušetřit lze i na provozu té, která už doma stojí. Například optimální teplota v lednici by měla být 5 až 7 °C. Když ji snížíte na plus 3 °C, stoupne spotřeba o 15 procent, varují experti webu Ušetřeno.cz.
Ledničku a mrazák se také z hlediska nákladů vyplatí umístit co nejdále od sporáku a okna, kudy proudí dovnitř sluneční paprsky. Vzduch teplejší o jeden stupeň zvedá spotřebu lednice zhruba o čtyři procenta.
Lednička by rovněž neměla stát v rohu, protože potřebuje dýchat a toto umístění brání jejímu ochlazování. Stejný problém může být, když je zabudovaná do kuchyňské linky.
Jednoduchou radou je také pravidelně odmrazovat, protože se stoupající ledovou krustou šplhá nahoru i spotřeba elektřiny. Stejně je tomu tak, když je chladicí zařízení pokryté prachem.
Prohlédněte diody spících spotřebičů a omezte jejich počet.
Hodně spotřebičů jako televize, set-top box či počítač a tiskárna má dnes zabudovaný takzvaný standby neboli pohotovostní režim – což většinou indikuje svítící dioda na přístroji. Spotřeba elektřiny není v těchto případech sama o sobě vysoká, ale u všech spotřebičů dohromady se dokáže v nákladech nasčítat na stovky korun ročně.
Vypínat zcela se vyplatí hlavně ty přístroje, které se nepoužívají tak často, jako je například tiskárna či v rohu zastarávající DVD přehrávač. Dobrou vychytávkou je v tomto případě prodlužovačka s vypínačem, díky které lze odpojit jedním stiskem více přístrojů najednou.
Pokud je pro vás neustále zapnutý počítač zásadní, experti radí vypínat aspoň monitor, jehož naběhnutí je po zapnutí rychlé a šetří energii. Podobně lze u televize snadno nastavit „spací režim“, který přístroj po určité době vypne.
Spotřebu energie lze omezit i pár jednoduchými kroky při vaření.
Vyplatí se například myslet na to, aby velikost plotýnky odpovídala velikosti použitého hrnce, tedy například aby nebyl příliš malý a plotýnka příliš velká, takže by kromě jídla ohřívala i okolní vzduch.
Do úspor se promítne i používání pokličky, díky ní se dá podle webu kalkulator.cz voda k varu přivést až dvakrát rychleji, čímž ušetříte energii i čas.
Nádobí, které po vaření zbyde, se z hlediska účtů za elektřinu a vodu vyplatí neumývat ručně teplou vodou, ale dát ho do myčky. Ty moderní umí snížit spotřebu energie o 35 až 60 procent oproti ručnímu mytí ve dřezu.
Pro dosažení maximální úspory je nicméně nutné myčku zapínat až v případě, kdy je opravdu plná a nestojí v ní třeba jen dva talíře a hrnky.
Další žrouty energie má každá domácnost v koupelně.
Nejen pro účty za elektřinu, ale nakonec i pro prádlo je dobré nastavovat pračku na méně stupňů. Praní při šedesátistupňové teplotě se snažte vyhnout a používejte ho třeba jen u ložního prádla či oblečků pro mimina.
Ještě větší náklady má sušička. Pokud ji máte, zkuste ji využívat jen někdy, například u oblečení, které se musí žehlit, i když vy zrovna na žehlení nemáte čas. Zbylé prádlo klidně uschne na šňůře či sušáku.
Spotřebičů, které jsou doma neustále zapojené, se v každé domácnosti nachází několik, někdy jejich počet může být celkem vysoký.
K těm, které spotřebují nejvíce energie, patří již zmíněná lednička a mrazák. Starší typy, myšleno ty, které byly vyrobené před deseti patnácti lety, mají podle expertů až čtyřikrát větší spotřebu energie než ty novější. Pokud tedy zvažujete nákup nového spotřebiče, protože starý už dosluhuje, určitě se vyplatí řídit se takzvaným energetickým štítkem.
Ze štítků lze vyčíst roční spotřebu elektřiny, vody, emise nebo hlučnost. „Nepodléhejte zdánlivě neodolatelné cenové nabídce, sáhněte vždy po A, jsou nejúspornější. Případné vyšší počáteční náklady se bohatě vrátí na nízké spotřebě vody a elektřiny,“ uvádí experti webu Ušetřeno.cz.
To potvrzuje i mluvčí E.ON Roman Šperňák. Zatímco deset let stará lednice „prožere“ za rok zhruba dva tisíce korun, moderní vyjde v nákladech za energie kolem 500 korun. Podobně je tomu u pračky.
Pokud vám vaše spotřebiče ještě fungují a přemýšlíte, zda se vyplatí jít do výměny za modernější a úspornější „jen“ kvůli spotřebě, stojí za to nejprve investovat do takzvané chytré zásuvky. S její koupí za pár stovek lze v bytě snadno zjistit, kolik jaký spotřebič „žere“ a zda investovat do lednice s áčkovým štítkem, která vyjde kolem třiceti tisíc korun.
Technologie LED je nejúspornější.
Klasické žárovky, které většinu energie fakticky spotřebovaly na výrobu tepla a jen menšinu na svícení, už jsou minulostí. I nyní dostupné halogenové, takzvané úsporné, však spotřebují více než LED: jejich ceny šly v posledních letech hodně dolů a nyní je lze koupit za desítky korun na rozdíl od několika stovek před pár lety.
Ledky se vyplatí instalovat zejména tam, kde člověk doma dlouho pobývá, a tedy svítí. Přináší s sebou pětkrát menší spotřebu a patnáctkrát delší životnost oproti obyčejným zářivkám.
Zateplení domu doporučují experti jako základní opatření.
Zateplení se vyplatí udělat předtím, než začnete řešit třeba pořízení fotovoltaiky nebo tepelného čerpadla.
Zároveň jde ale o opatření drahé, pohybuje se v řádu stovek tisíc korun. Nicméně lze na něj získat dotaci například z programu Nová zelená úsporám. A také banky podporují výhodnějšími půjčkami rekonstrukce domů, které snižují jejich energetickou spotřebu.
Podpořte Reportér sdílením článku
Má svůj web Ekonews věnovaný tématům udržitelnosti, ať už v byznyse nebo v praxi každého z nás.