Žijete s alkoholikem? Vyhledejte pomoc i pro sebe, spoluzávislost vás může vyřadit z provozu
28. září 2024
28. září 2024
Ženy s odvahou. Tak se jmenuje kampaň, která se snaží destigmatizovat ženský alkoholismus a která od půlky září projíždí republikou. Její mecenáškou je Michaela Duffková, zakladatelka centra Alkos pro léčbu závislostí a hlavně autorka bestsellerové knihy Zápisník alkoholičky, jež se stala předlohou ke stejnojmennému filmu. A také už řadu let abstinentka.
Kritiku nesleduji vůbec – čtu vesměs jen reakce lidí, kteří napíšou přímo mně. Vůbec nevyhledávám žádné recenze, nechodím na ČSFD. V rámci zachování duševního zdraví je lepší se tomu vyhnout.
Jsou to hodně pozitivní reakce, v lidech film rezonuje třeba i několik dní. Docela často se ve zprávách opakuje, že pisatelé sice věděli, na co jdou, a sami ani problém s alkoholem nemají, i tak ale ve filmu našli témata, která v nich zůstávají. Snímek totiž není jen o závislosti na alkoholu – a je fajn, že to diváci zaregistrovali.
Určitě. Špatné vztahy v rodinách, nedostatečná komunikace a sebepéče, špatné nastavení hranic…
Upřímně – mně je to jedno. Film splňuje to, co jsem od něj chtěla. Nikdy se nemůžete zavděčit všem. Pije v něm hlavní hrdinka moc, nebo málo? A je v něm málo léčby, nebo hodně? To je tak individuální, každý jsme jiný a šlo by o tom natočit tisíc příběhů.
Tohle je dost typická situace alkoholiček. Takhle to většinou začíná, a i když to často vidíme až u žen 50 plus, jejich problémy často pramení právě z období mateřské. Seniorky zase většinou začínají pít ve chvíli, kdy jim děti odejdou z domu. Toto jsou dvě nejsilnější skupiny. Takže z hlediska cílové skupiny film zasáhne tu nejobsáhlejší – co se týče alkoholiček.
No jasně! Lidé píšou napříč republikou a jedno z nejnavštěvovanějších kin bylo Uherské Hradiště, dále třeba Louny, Příbram… Vůbec se nebavíme o Praze a jejích multiplexech, máme mnohem větší návštěvnost v těchto lokalitách.
A myslím, že ta čísla jsou ještě hodně podhodnocená.
Bohužel se toho moc nezměnilo. Řeknu to ostře: ústavní léčba, ač jsem si vědoma, že bez ní v Česku vůbec nejsme schopni fungovat, je z mého pohledu nutná možná tak u deseti procent lidí z těch, kteří ji vyhledají. Zbytek by se dal řešit jinou formou – pobytovou a terapeutickou. Ústavní léčba je primárně režimová, určená pro lidi, kteří ztratili veškeré sociální kontakty a návyky a potřebují se znovu naučit normálně žít. Ale většina lidí, kteří se závislostí bojují, potřebuje péči terapeutickou. Představa, že alkoholik je člověk s krabicákem u Penny, neplatí. Osmdesát procent alkoholiků jsou běžně fungující lidé, samozřejmě s nějakými těmi škobrtnutími, ale drží si práci i rodinu. Tam je terapie na prvním místě.
Je to zasekané – a po pandemii covidu ještě horší. Před ní to vypadalo, že společnost, minimálně mladá generace, směřuje k tomu, že alkohol nebude běžnou součástí života. Ale jak jsme všichni museli zůstat doma, začalo se tam i víc pít – společenské pití se proměnilo v to domácí. A spousta lidí u toho zůstala.
Pít skrytě doma je určitě horší, protože chybí kontrola, pocit, že někdo vidí, jak se upíjím. Ale pití v hospodě s kamarády je typičtější pro chlapy a to skryté pro ženy – ty tak většinou pijí už od počátku. Muži na něj přecházejí z toho společenského postupně, až když zavnímají, že mají problém. Ženy se společenskému pití vyhýbají, protože se stydí.
V roce 2013 koupil holding Andreje Babiše vydavatelství Mafra, a odstartoval tak postupnou oligarchizaci médií v České republice. A hned v září 2014 vznikl magazín Reportér, který se chtěl věnovat nezávislé žurnalistice.
Co vzniku Reportéra předcházelo? Jaká byla noc před vydáním prvního čísla? Co všechno dnes můžete na stránkách Reportéra najít? Které osobnosti s námi spolupracují? A co všechno nabízí náš web?
Edukovat o tom, že porod vše změní. Že šestinedělí je náročné a vede k mnoha psychickým změnám – to je jedna věc a myslím, že se už docela daří to nějak změnit. Ale druhá věc je zapojení mužů.
Oni musejí začít vnímat, že žena nemůže stát ve všech rolích najednou. Protože ženám role neubývají, ba naopak, stále přibývají. Očekává se, že budou aktivní i jako matky, ať už sociálně, nebo profesně. Že si udrží kariéru. A do toho budou pečovat o dítě, domácnost, partnera. Dokud partner nepřijde a nepřevezme část těch rolí, minimálně v péči o dítě, budeme se hrozně těžko někam posouvat. Další věc je problém zaměstnavatelů, kteří nechtějí brát ženy s dětmi.
No jasně, to tak je. Ony třeba nemusí spadnout do závislosti, ale může se to vyvinout v nějakou úzkost, mohou se cítit velmi vyčerpané a podobně.
Blogerka, spisovatelka a majitelka centra Alkos, které pomáhá závislým na alkoholu a jiných návykových látkách nebo jinak duševně nemocným. Sama je již šest let léčená alkoholička, abstinentka. Roku 2019 obdržela cenu Magnesia Litera v kategorii Blog roku za svůj (původně anonymní) Zápisník alkoholičky. Ten vydala v roce 2020 knižně, následovaly knihy Zápisník abstinentky (Motto, 2021) a Zápisník nealkoholičky (Motto, 2024). Letos na motivy prvního dílu režisér Dan Svátek natočil stejnojmenný film s Terezou Rambou v hlavní roli.
První telefonát klienta, který chce nastoupit, je o tom, že zjistíme jeho stav. Pokud je schopen nastoupit rovnou bez detoxu, bude čekat maximálně týden. V prvním týdnu prochází vyšetřeními včetně psychiatrického a je zároveň zapojen do terapeutického programu, který je od pondělí do pátku od 8 do 17 hodin.
Ano, probíhá to ve skupince maximálně 10 klientů se dvěma až třemi terapeuty, aby se jim mohli dostatečně věnovat a nic jim o klientech neuteklo. Mimoto mají klienti individuální konzultace. Zůstávají u nás čtyři, šest, osm týdnů, podle aktuálního stavu. A od půlky léčby se už pracuje s rodinou klienta.
Co nejdřív! Nemusí tam být žádné signály, ve chvíli, kdy s někým takovým žijete, byste měla pomoc vyhledat kvůli sebepéči, aby se spoluzávislost nerozvinula až do těch rozměrů, že vás vyhodí z běžného fungování. Chtě nechtě vás to ovlivňuje.
Ve chvíli, kdy jste na život druhého zaměřená víc než na ten svůj a svůj život mu přizpůsobujete, je to jednoznačná spoluzávislost. Jakmile se posouvají vaše hranice, což se nutně děje, i když si to neuvědomujete: když budete žít s někým, kdo pije, dva roky, vy tomu budete přihlížet a pak se zeptáte sama sebe – kdybych tak před pěti lety byla v této situaci, akceptovala bych to?
Jo. Ale lepší než pomoc nevyhledat vůbec. Člověk v tom nemusí být sám. Existují podpůrné skupiny, individuální konzultace a tak dál. My v Alkosu máme podpůrnou skupinu pro rodinné příslušníky nebo spoluzávislé, abychom jim vysvětlili, co a proč se děje.
Vždy záleží na délce pobytu, jde to od 180 tisíc korun (měsíční pobyt) nahoru – cena zahrnuje kompletní program, ubytování, stravu. Jsme plně soukromé zařízení, nemáme žádnou smlouvu s pojišťovnou a nebereme žádné dotace.
Náš program je unikátní, ale soukromá centra, která se snaží jít podobnou cestou, jsou tu ještě dvě. Ve chvíli, kdy chcete nabízet individuální péči a kladete kvalitu nad kvantitu, je velký problém navázat spolupráci s pojišťovnou. Oni nám neproplatí péči v takovém rozsahu, v jakém potřebujeme. Pokoušela jsem se o to mnohokrát. Paradoxně – léčba ve státním zařízení na tři měsíce stojí pojišťovnu 500 tisíc korun a terapeutické péče je tam jen naprosté minimum. U nás je ten pobyt kratší, ale se spoustou terapeutické, psychiatrické, adiktologické péče – jenže pojišťovna jej proplatit nechce, i když by ji to ve výsledku stálo méně peněz.
Určitě. To už děláme, nezaměřujeme se jen na závislosti, ale i na úzkosti, deprese a další psychické potíže. Chtěli bychom se rozšířit na Moravu a případně na Slovensko. Můj největší sen je komplexní klinika, kde bude všechno od zdravotní péče – detox, lůžkové oddělení – přes krátkodobé a střednědobé stabilizační pobyty až po dlouhodobou péči. Včetně školky, aby to mohly využívat i maminky s dětmi. Musíme se ale zamyslet nad tím, jestli bychom na to sehnali investora. Moc bych si to přála.
Film byl pro ni v podstatě odrazovým můstkem, kampaň začíná v druhé půli září roadshow po celé republice. Promítneme film, budu tam já, ideálně vždy nějaká žena z regionu, která bude mít odvahu svůj příběh sdílet, a nějaký odborník z organizace, která v místě působí. Dalším aspektem projektu je web Zenysodvahou.cz, který poskytne rozcestník pomoci ženám, aby efektivně našly péči, kterou právě potřebují. A samozřejmě tam budeme sbírat příběhy žen, které budou ochotné se o ně podělit.
Podpořte Reportér sdílením článku
Nejraději jezdí po reportážích a vede rozhovory s inspirativními osobnostmi.