Trump je charismatický. Ať už si o něm a jeho politice myslíme cokoliv
20. září 2024
20. září 2024
Ještě jí nebylo třicet, ale už je editorkou jednoho z nejprestižnějších amerických časopisů, týdeníku The New Yorker. Absolventka Yaleovy univerzity Tyler Fogatt v rozhovoru vysvětluje, v čem se Kamala Harris jakožto prezidentská kandidátka liší od Hillary Clinton, proč i Trumpův odpůrce musí uznat, že je kandidát republikánů charismatický, nebo jak to udělat, aby si člověk v době sociálních sítí otevřel papírový časopis a přečetl si článek o šestnácti stranách.
Nezažila. Do New Yorkeru jsem nastoupila v roce 2017, v době, kdy si média ještě zvykala na fakt, že prezidentem je Donald Trump. Víte, on to byl tehdy vážně docela šok, řada novinářů měla v roce 2016 téměř za hotovou věc, že prezidentkou bude Hillary Clinton. Trumpovo zvolení považovali naopak za nemožné. Zrovna New Yorker, myslím, tenkrát žádné predikce nedělal, ale i tak to potom bylo v redakci dost šílené období, jedna událost stíhala druhou. Nicméně s tím, co se děje teď, se to srovnat nedá.
Asi právě to tempo. Pamatujete ještě předvolební debatu mezi Joem Bidenem a Donaldem Trumpem z konce června? Všichni, úplně všichni pak o ní mluvili, intenzivně se řešilo, zda Biden (který v debatě předvedl extrémně slabý výkon – pozn. red.) odstoupí z voleb. Načež se, v půlce července, odehrál pokus o atentát na Trumpa. V tu chvíli se zdálo jasné, že Trump díky tomu vyhraje volby. Hotovo, tečka, debata s Bidenem najednou nikoho nezajímala. Načež Biden odstoupil – a dynamika se zase změnila, atentát jako by nebyl.
Víte, jeho věk se řešil už v kampani v roce 2020. Když pak Biden vyhrál, pronesl několik výroků, které jako by implikovaly, že bude prezidentem jednoho mandátu. Čili když potom ohlásil, že bude usilovat o znovuzvolení, byla jsem překvapená. Nicméně co se týče vývoje po té nešťastné debatě s Trumpem… Ano, Bidenovi to rozhodnutí dle mého názoru trvalo trochu moc dlouho, na druhou stranu bych mu to neměla za zlé. Je to velký krok a on byl pod obrovským tlakem.
Myslím, že rozhodující roli sehráli vlivní demokraté, lidé jako Nancy Pelosi, bývalá šéfka Sněmovny reprezentantů, nebo Chuck Schumer, šéf demokratické většiny v Senátu. To oni ho nejspíš přiměli odstoupit.
Podpořte Reportér sdílením článku
Zakladatel magazínu Reportér.