Investiční skupina Thein pomáhá a propojuje

Investiční skupina Thein

15. září 2024

Advertorial

foto: Tomáš Binter

Digital a Industry. Právě takhle se jmenují investiční fondy skupiny Thein. Jak se dá z názvů vytušit, nejde o investice do akcií nebo dluhopisů, které jsou v Česku běžné, ale o FKI fondy. Co dokáže Thein investorům nabídnout? A jaká je filozofie dynamické české investiční skupiny? Nejen o tom hovoří Tomáš Budník, zakladatel Theinu a muž s pestrou profesní minulostí.

Proč by si investoři měli vybrat právě fondy Thein?

Pokud se zajímáte o fondy kvalifikovaných investorů, máte v Česku na výběr několik set možností. Existují investiční fondy do nemovitostí, akcií či dluhopisů a pak tu jsou investice, kterým se říká private equity. Nejsou dostupné běžnému občanovi, jsou určené pro kvalifikované investory. Možná jsou rizikovější než běžné fondy, ale vždycky je to o tom, jak s tím rizikem dokážete pracovat. A naše fondy jsou právě private equity a jsou zaměřené hodně specializovaně: jeden na digitalizaci a IT, druhý na strojařinu.

V tom tkví jejich výjimečnost?

Když si uděláte průřez mezi fondy, zjistíte, že tolik specializovaných fondů tady moc není. Pokud věříte tomu, že IT a kybernetická bezpečnost nebo strojařina mají unikátní potenciál, naše fondy nabízejí zajímavou alternativu k těm běžným, které investují do obvyklých aktiv typu reality, akcie, dluhopisy. V první řadě jsme chtěli hledat příležitosti v konsolidaci českého a slovenského ICT segmentu. Pořád se toho držíme a realizujeme strategii, kterou jsme si před pár lety nakreslili. Chceme propojovat digitální technologie a průmysl.

Proč právě tahle symbióza?

Digitální technologie vnímáme jako soubor firem, znalostí a dovedností, které mají pomáhat společnostem k tomu, aby se posouvaly. Je to hodně specifický obor a existuje několik možností, jak v něm podnikat. My jsme si vybrali tu variantu, že do toho dáme nejen vlastní peníze, ale najdeme i partnery. Tenhle fond je společným podnikem s J&T, což je signál pro investory, že za tím stojí silný partner. Zároveň dáváme prostor i menším, privátním investorům.

A strojařina?

Začínali jsme jako family office, původně jsme ani ještě nebyli investiční fond. Ovšem když jsme pak koupili prvních pár aktiv, zjistili jsme, že trh existuje a že jsou další možní zájemci o převzetí a dává smysl postavit strojařskou skupinu. A protože naše zdroje byly limitované, rozhodli jsme se byznys transformovat na private equity investiční fond a umožnit dalším investorům vstoupit do toho příběhu a podnikat s námi.

Pohybujete se jen na českém trhu, nebo i v zahraničí?

V obou fondech máme společnosti, které mají domicil v České republice, ale oba fondy zároveň podnikají i jinde po Evropě a po celém světě. V průmyslové části jde víc než 50 procent produkce do zemí DACH: konkrétně v jedné z našich továren míří 80 procent produkce do zemí DACH nebo do USA. V digitální části máme zákazníky v celé střední a východní Evropě. Zajímáme se jen o funkční firmy, nekupujeme distressová aktiva nebo startupy.

Přijdou si u vás na své konzervativní i odvážnější investoři?

Každý fond má jinou investiční strategii a horizont. Digitální fond je ekvity fond: snažíme se něco zkonsolidovat a na konci exitovat. Investiční horizont činí sedm či osm let, v tuhle chvíli jsme zhruba v polovině cyklu. Navíc pořád ještě hledáme akviziční příležitosti, abychom doplnili portfolio. Tenhle fond je pro investory, kteří vidí kratší horizont. Možná je tam víc spekulace v tom, jak to dopadne, protože zásadní hodnota téhle konsolidace bude až na konci.

A průmyslový fond?

To je investiční fond s dlouhodobou private equity strategií, která staví na konceptu Buy and Hold. Říkáme investorům, že s námi můžou být tři roky nebo klidně deset patnáct let. Naší vizí není nakoupit firmy a prodat je, ale nakoupit a rozvíjet. Pokud jste víc konzervativní a očekáváte výnos kolem
10 procent, tak na tohle míříme v průmyslovém fondu. A pokud vás zajímají delší investice a ještě u toho chcete víc spekulovat, můžete jít do digitálního fondu.

Plánujete zůstat jen u těchto dvou fondů?

Zatím ano. S tím, že pokud se v budoucnu najde smysluplný důvod nebo zajímavá příležitost, budeme o tom přemýšlet. Naše jediná a vážená konkurence, která v Čechách dělá průmysl, vytvořila fond průmyslových nemovitostí – továren či hal. Připouštím, že tohle může být cesta do budoucna, protože když kupujeme výrobní podniky, kupujeme je včetně infrastruktur a výrobních kapacit. Žádné konkrétní plány dneska nemáme, v téhle turbulentní době není jednoduché se dívat do budoucna.

Nostalgický odkaz na první republiku

Podpořte Reportér sdílením článku