Petr Dvořák a rok bez televize: Pro mě je to dobře, uvidíme, jestli i pro ČT
15. září 2024
Reportér 09/24 · Číslo 121Petr Dvořák a rok bez televize: Pro mě je to dobře, uvidíme, jestli i pro ČT
15. září 2024
Reportér 09/24 · Číslo 121Petr Dvořák a rok bez televize: Pro mě je to dobře, uvidíme, jestli i pro ČT
Loni po dvanácti letech v čele České televize neprodloužila Rada ČT Petru Dvořákovi mandát generálního ředitele. Jak se po roce od odchodu z vedení této instituce má? A proč tehdy podle něj vyhrál Jan Souček? O tom s Petrem Dvořákem v rozhovoru pro magazín Reportér hovoří známý novinář a bývalý člen Rady ČT. „Čelil jsem útokům Rady ČT a politické kliky Babiš–Zeman,“ říká mimo jiné bývalý šéf české veřejnoprávní televize.
Děkuju, dobře, jsem zdráv a svěží. (se smíchem) Uvolnily se mi ruce i hlava, doháním čas s rodinou, cestuju, fotím, snažím se sportovat a vlastně využívám toho, že jsem měl ve smlouvě s Českou televizí konkurenční doložku, podle které nesmím rok po ukončení pracovního poměru pracovat v oblasti televizního vysílání nebo v produkci televizního a filmového obsahu, případně jakýmkoliv způsobem ČT konkurovat. Takže počkám na konec září a pak se uvidí.
Nebudu zastírat, že mě to hodně mrzelo; jsem soutěživý typ, chci věci dotahovat do konce. Postupně se mi to ale v hlavě rozleželo a dospěl jsem k názoru, že takhle to zkrátka za daných okolností mělo dopadnout a pro mě to je určitě dobře. Uvidíme, jestli i pro Českou televizi.
Bezpochyby. Proto jsem strašně dlouho váhal, jestli do toho jít. Věděl jsem, že se nám za těch dlouhých dvanáct let povedla spousta věcí a ČT zažila zářné chvíle, které se ale nemusí opakovat. Na druhé straně jsem měl chuť dotáhnout navýšení poplatků a vůbec reformu financování ČT, protože tomu jsem dal opravdu hodně času a úsilí. Zároveň mě lákalo být při změnách, které média, konkrétně ta elektronická, v příštích letech čekají: dorůstá generace Z, což jsou děti narozené kolem a po přelomu tisíciletí, dál se bude vyvíjet rozdělení trhu mezi streamovací platformy, televize a filmový průmysl. A nějak do toho vstoupí umělá inteligence, jejíž vliv exponenciálně roste a nikdo neví, jak a kde všude nakonec zasáhne. Takže nakonec jsem se rozhodl to zkusit, i proto, že mě práce v České televizi strašně bavila a naplňovala.
Jediný, kdo mi to otevřeně řekl, byl Marek Benda a tomu jsem se musel smát, protože on sám je poslancem s jednou krátkou přestávkou od zimy 1990. Občas to někdo z radních zmínil, ale ne jako zásadní problém – a i tohle ustalo, když si přečetli můj projekt. V kulturních institucích podobného charakteru, kde se musí plánovat na dlouho dopředu, nebývá neobvyklé, že je někdo vede opravdu dlouho. Podívejte se na Národní muzeum, Českou filharmonii, Národní divadlo, Uměleckoprůmyslové museum, Galerii Rudolfinum…
Tehdy, za premiéra Babiše a prezidenta Zemana, poslanecká sněmovna jmenovala do patnáctičlenné rady šest nových členů, které s velkou podporou Hradu protlačila neformální koalice ANO, SPD, KSČM a nově vzniklé Trikolory, odštěpené od ODS, pod vedením Václava Klause mladšího. Ti noví si v radě našli ještě pár délesloužících spojenců a od první chvíle mi šli po krku.
Co na to říct?! Jeden se mnou prohrál výběrové řízení na místo generálního ředitele v roce 2011, další v roce 2017. Se třetím jsem se rozloučil čtvrt roku po svém nástupu do ČT a čtvrtému jsem neprodloužil mandát v čele ostravského studia. Potom společně zasedli v radě a říkali mi, jak to mám dělat… Já chvíli doufal, že jim přece jen půjde v první řadě o televizi, a ne o kompenzaci příkoří, která mohli cítit, ale z toho mě brzy vyvedli.
Podpořte Reportér sdílením článku
Bývalý šéfredaktor Mladého světa a bývalý ředitel Reader’s Digest pro střední Evropu.