Kulakova dcera. 30 milicionářů s puškami je vyhnalo z domova, denně viděla, jak rodný statek chátrá
11. října 2024
Reportér 09/24 · Číslo 121Kulakova dcera. 30 milicionářů s puškami je vyhnalo z domova, denně viděla, jak rodný statek chátrá
11. října 2024
Reportér 09/24 · Číslo 121Kulakova dcera. 30 milicionářů s puškami je vyhnalo z domova, denně viděla, jak rodný statek chátrá
Jako pětiletá viděla Marie Koukalová padat bomby na rodný statek, v osmi letech zažila vystěhování z domova za asistence ozbrojených milicionářů. Cestou do školy pak pokaždé míjela hospodářství svých rodičů a viděla, jak mizerně se tady zaměstnanci starají o dobytek. Na vysněné školy mohla jako „kulakova“ dcera zapomenout, musela se smířit se zaměstnáním v podniku Jednota. Když jí bylo dvacet, zamilovala se do o patnáct let staršího, čerstvě propuštěného politického vězně…
Vyrůstala na statku ve středočeské vsi Straky. „Tatínek a maminka použili své nové poznatky z rolnické školy. Nakoupili dobytek na Moravě, kde byl vyšlechtěn český strakatý skot, vystavěli drůbežárnu a zavedli kmenový chov slepic Leghorn. Maminka docilovala velice dobré líhnivosti.“
Tento zápis lze najít v rodinné kronice, kterou sepisoval Mariin o sedm let starší bratr František. „Měli jsme se moc rádi, každý den jsem na něj chodila čekat před školu,“ říká Marie o sourozenci, který byl vychováván jako budoucí hospodář.
V posledních dnech války – Marii bylo necelých pět – zasáhlo nedalekou Mladou Boleslav sovětské bombardování, které mělo zabránit ústupu německých vojsk do amerického zajetí. Bomby padaly i ve Strakách a jedna zničila zmíněný chov drůbeže. Oprava si vyžádala mnoho úsilí a peněz.
O tři roky později už byli u vlády komunisté. „V červnu 1948 přiletěla na návštěvu z Ameriky otcova sestra, která se provdala za diplomata OSN. Přesvědčovala rodiče k emigraci, ale tatínek si nedokázal představit, že by opustil svůj statek,“ vyprávěla předloni Marie Koukalová školákům z pražských Modřan, kde nyní žije.
V době kolektivizace hospodařila rodina na třiceti hektarech. „Neustále se zvyšovaly povinné odvody, jež byly nastaveny tak, aby je zemědělci neměli možnost splnit,“ vzpomíná Marie, která jako osmiletá komunikovala s úřady, protože otec onemocněl Bürgerovou chorobou, která znemožňuje pohyb, a maminka s bratrem se věnovali práci na poli. Výpomoc námezdních sil už byla zakázána.
„14. února 1952 přišlo třicet milicionářů s puškami na ramenou a obecní strážník předal tatínkovi oznámení o zavedení nuceného pachtu,“ popsal František den, kdy byla rodina vystěhována. „Směli jsme si vzít jen to, co se vešlo na korbu náklaďáku. A nevěděli jsme, kam nás vezou,“ vzpomíná Marie, které bylo dvanáct.
Transport zamířil na statek do Ostré u Lysé nad Labem, kde už byly soustředěny další „kulacké“ rodiny z nymburského okresu. Marie se druhý den vypravila zpět do rodného domu pro kočku, kterou tam v chaosu zapomněla. „Naštěstí seděla na zápraží, ale kolem našeho dobytka už se motali cizí lidi,“ vypráví.
V roce 2013 koupil holding Andreje Babiše vydavatelství Mafra, a odstartoval tak postupnou oligarchizaci médií v České republice. A hned v září 2014 vznikl magazín Reportér, který se chtěl věnovat nezávislé žurnalistice.
Co vzniku Reportéra předcházelo? Jaká byla noc před vydáním prvního čísla? Co všechno dnes můžete na stránkách Reportéra najít? Které osobnosti s námi spolupracují? A co všechno nabízí náš web?
Statek v Ostré, kam byla rodina vystěhována, se stal součástí semenářského podniku Oseva. „Otec kvůli nemoci nemohl pracovat, maminka byla přidělena na pasení krav, bratra vyloučili ze zemědělské školy v Poděbradech a musel na vojnu,“ vylíčila Marie pro Paměť národa.
V té době chodila do sedmé třídy v patnáct kilometrů vzdálených Čachovicích: „Denně jsem projížděla kolem rodného domu ve Strakách a viděla, jak tam všechno devastují.“
Učila se hrát na housle, ale na vysněnou hudební školu v Lysé nad Labem ji nepřijali. Otci úřady odebraly nemocenský příspěvek a po měnové reformě přišla rodina o zbytek úspor.
Marie měla na vysvědčení samé jedničky a díky podpoře třídní učitelky se dostala na střední ekonomickou školu v Praze. Bydlela na internátě a uvažovala i o nabídce americké tety k emigraci. „Nemohla jsem ale odejít od rodičů, všechno pro ně bylo moc těžké,“ vzpomíná.
Hledáte pro své děti aktivitu, která rozvine jejich tvořivost a posílí jejich občanské postoje? Přihlaste je do Divadelních ateliérů Paměti národa. Unikátní projekt otevírá dveře do historie zábavnou a interaktivní formou, která zájemcům umožní osobně se setkat s pamětníky a vyzkoušet si, jaké to je, připravit divadelní představení. Ateliéry vedou zkušení lektoři, kteří s účastníky vytvoří inscenaci inspirovanou příběhy z databáze Paměti národa. Dvousemestrální kurz je určen pro děti a mládež ve věku od 12 do 18 let.
Více informací a přihlášky: divadlo.pametnaroda.cz
Po maturitě v roce 1958 dostala umístěnku do administrativy v nymburské Jednotě, o dva roky později se seznámila s Vlastimilem Krejčím – o patnáct let starším mužem, který byl propuštěn z vězení na základě amnestie prezidenta Novotného.
Jako člen nymburského oddílu vodních skautů se na sklonku války zapojil do odboje a poté vstoupil do národně-socialistické strany. Těsně před ukončením vysoké školy v říjnu 1949 se stal obětí agenta provokatéra. V zinscenovaném procesu byl odsouzen na doživotí, později mu trest snížili na pětadvacet let. Nejdéle byl vězněn v Příbrami, kde pracoval na těžbě uranu. Při práci se sbíječkou mu vibrace vyvolaly zánět trojklaného nervu, operaci čelisti musel podstoupit bez anestezie. „Zešedivěly mu vlasy a po zbytek života trpěl bolestmi hlavy,“ vypráví Marie.
Jeho návrat z kriminálu úřady zaskočil: „Když si chtěl na národním výboru vyřídit doklady, úřednice začala koktat. Ukázalo se, že všechny Vlastimilovy dokumenty byly skartovány, protože s jeho návratem už nikdo nepočítal.“
V březnu 1961 se vzali, v prosinci se jim narodila dcera Nelly. Vlastimil pracoval jako kopáč studní, později v komunálních službách města Nymburk. V květnu 1969 dosáhl rehabilitace a byla mu přiznána náhrada ve výši 103 392 Kč. Zemřel v roce 1974 v necelých padesáti letech, Marie a její dcera se s nástupem normalizace opět ocitly na „blacklistu“. Nelly nebyla přijata na gymnázium, místo toho absolvovala hotelovou školu v Poděbradech.
Marie se v roce 1982 podruhé provdala, za Josefa Koukala. Po pádu komunismu stát rodině vrátil zdevastovaný statek ve Strakách, jehož se ujal Mariin bratr František. V roce 2004 byla v Nymburce odhalena pamětní deska obětem politického procesu, v němž byl odsouzen i Vlastimil Krejčí. Jeho jméno dnes nese jedna z nymburských ulic.
V rámci projektu zpracovali: Vendula Herelová, Julie Petřinová, Lada Pohanková, Eliška Strnadová a Jan Vaněk ze ZŠ Na Beránku v Praze 12 – Modřanech pod vedením Jaroslavy Vaňkové, koordinátorka Michaela Szkála.
Pro Paměť národa zpracovali: Renáta Malá, František Štambera a Barbora Šťastná.
Podpořte Reportér sdílením článku
Rád jezdí sbírat příběhy tam, kam ostatní novináři nezabloudí.