PODCAST: Čeká nás při krajských volbách Babišova senoseč? A jak moc voliči posekají Fialu a spol.?

5. září 2024

Post Image

PODCAST: Čeká nás při krajských volbách Babišova senoseč? A jak moc voliči posekají Fialu a spol.?

Play icon
38 minut

koláž: ČTK/Profimedia.cz a Redakce Reportér

Blíží se veselice ANO? Přijde v krajských volbách 20. a 21. září senoseč neboli drtivé vítězství Babišova hnutí? Budou se pak v centrále ANO konat velké dožínky? Převleče se Alena Schillerová a Karel Havlíček do bleděmodrých krojů v barvách hnutí a budou volat – náš předseda je veliký? Vyloučit to nelze. A pokud se nějak nezlepší ekonomika, dnes to vypadá, že vláda Petra Fialy příští rok po sněmovních volbách skončí. A to ještě za předpokladu, že část vládní koalice nezpanikaří dříve, třeba v případě opravdu špatného výsledku v krajských volbách. O těchto tématech mluvili novináři magazínu Reportér v prvním poprázdninovém, 55. díle politického podcastu Pravda vítězí.

Čeká nás v krajských volbách bleděmodrá senoseč Andreje Babiše? Měl by Petr Fiala k nutelle přidat i návštěvu stavebnin? Proč nefunguje digitální kouzlo Ivana Bartoše? A máme přát dětem, aby byly chytré jako Miloš Zeman? O tom byla řeč v dalším, 55. díle politického podcastu magazínu Reportér Pravda vítězí.

Babiš a FPÖ

„Máme po prázdninách. Na Sahaře jsou neobvyklé deště, v Praze vedro. A zatímco měl podcast Pravda vítězí dvouměsíční přestávku, kolem nás kráčely dějiny.“

„No a chystá se další kráčení dějin: třeba koncem září se budou konat v Rakousku volby a tam vede velice sympatická strana, proputinovská FPÖ. V průzkumech z konce srpna vypadá, že má FPÖ vrchol za sebou, ale stále je pravděpodobné, že skončí první.“

„Ale tak proputinovská. Jestli se nemýlím, tak je ve stejném europoslaneckém klubu jako naše ANO, takže to je určitě fantastická strana.“

„Tak samozřejmě, Andrej Babiš by nám to jistě vysvětlil.“

Přečtěte si také

Tsunami ano, či ne?

„A proto zpátky k české politice… V pátek 20. září a v sobotu 21. září se konají krajské volby. Jak velký výprask utrpí strany nynější vládní koalice? Nebo – abych použil barvu, která je spojována s ANO – čeká nás bleděmodrá tsunami Andreje Babiše? Podobná, jako byla v roce 2008 oranžová tsunami, když krajské volby drtivě vyhrála sociální demokracie Jiřího Paroubka?“

„Proč zas mluvit o tsunami… Nemohly by to být spíše bleděmodré dožínky? Nebo třeba siláž?“

„Dožínky? Siláž? Jako tím chceš říct, že v krajských volbách zvítězí zemědělské podniky Andreje Babiše? Vzpomínám, ty vlastně nemáš termín oranžová tsunami rád, i když jsi ho kdysi jako šéfredaktor deníku MF DNES vymyslel a dal do titulku. Jenže tehdy se to pak kritizovalo.“

„Prý to byl debilní titulek, ale já se k němu, i když ne hrdě, musím hlásit.“

„Ten termín se ale dodnes používá.“

„No, tak v tom případě se dmu pýchou a vracím vše zpět. Ostatně ješitnost je pro stárnoucího muže mocnou čarodějkou.“

Poslechněte si také

Samo slunce vychází

„Existuje průzkum Kantaru a Data Collectu pro Českou televizi, který zkoumal volební potenciály a volební jádra politických stran, to znamená počet lidí, kteří zvažují volbu nějaké strany, a počet lidí, kteří už jsou pevně přesvědčeni, že budou nějakou stranu volit. A ve všech krajích více či méně jasně vede hnutí ANO s jednou částečnou výjimkou a tou je Liberecký kraj, kde mají relativně slušnou pozici Starostové dosavadního hejtmana Martina Půty.“

„Takže se můžeme těšit, že 21. září v odpoledních hodinách uvidíme Andreje Babiše šťastného jak blechu. A Alena Schillerová a Karel Havlíček budou radostně tančit kolem svého šéfa a volat haleluja, hosana, náš předseda je veliký, když předseda Babiš přichází, samo slunce vychází.“

„Mně by se líbilo, kdyby na sobě měli v rámci toho vítězství – pojďme tomu říkat bleděmodrá senoseč – nějaké bleděmodré lidové kroje…“

Přečtěte si také

Nejen vládní komunikace

„Je třeba si říct, proč má ANO tak dobré šance na vítězství v krajských volbách. Asi to každého napadne. Vláda Petra Fialy je v historickém srovnání podle dlouhodobého průzkumu CVVM velmi nepopulární. Pořád sice platí, že Nečasova vláda na tom byla ještě o kousek hůř, ale to je chabá záplata. Mimochodem podle trochu jiného srovnávacího průzkumu CVVM lidé považují za velkou slabinu vlády Petra Fialy její komunikaci, s čímž se dá asi obtížně polemizovat… Na druhou stranu já myslím, že problém většinou nebývá v komunikaci.“

„Ano, tradiční výmluva – naše politika je správná, pouze ji neumíme komunikovat –, to je samozřejmě kec.“

„Hlavní faktor, proč je vládní koalice nepopulární, je ekonomika, respektive reálné příjmy lidí, respektive co si za svůj příjem mohou koupit ve srovnání s posledním klidným rokem, to znamená s rokem 2019.“

„Někde jsem zaznamenal, že premiér teď tvrdí, jak úspěšně zasáhli proti růstu cen v obchodech, když snížili sazby DPH na některé druhy zboží. Ale já se obávám, že občané nejspíš dobře vědí, že když něco nejdřív zdraží o třicet procent a pak zlevní o tři procenta, tak to neznamená, že by na tom byli jako zákazníci lépe.“

Přečtěte si také

Fialovy marketingové divočiny

„Nicméně ještě k té komunikaci vlády. Zrovna jsem měl jeden rozhovor, z kterého jsem pochopil, že loňská akce Petra Fialy, jak dělal inspekci cen nutelly, se opravdu zapsala do kolektivní paměti občanů. A ten marketingový expert, který tohle vymyslel, by měl za to fakt dostat nějakou cenu, nebyla by to ovšem cena pozitivní, ale odstrašující.“

„Myslím, že se ještě dočkáme další divočiny. Mně by se třeba vysloveně líbilo, kdyby Petr Fiala stál u stavebnin a říkal, že jsou u nás ceny vysoké ve srovnání s nějakou jinou zemí.“

„Ale jsou reálné věci, proč je vláda Petra Fialy neoblíbená. Podle mě ten opravdu zásadní problém je – a ukazuje se to víc a víc podle mě skoro každý den –, že strany nynější vládní koalice fakt nebyly na vládnutí připraveny. A výčet oblastí, kde se to projevuje, je široký. Neměly žádný reálný plán úspor ve státním rozpočtu, měly jen řeči, že škrtnout dotace je jednoduché. Nevěděly nebo nechápaly, že státní správa bude klást rezistenci, neboť je obsazena lidmi z éry Bohuslava Sobotky a Andreje Babiše a ti lidé nejsou jednoduše vyměnitelní, protože je chrání služební zákon, přijatý v té době.“

„A pokud se bavím o cenách, tak v této oblasti mohl, nebo dokonce měl něco dělat antimonopolní úřad, protože existuje podezření, že v celém řetězci výroby a prodeje potravin existuje monopolní chování – ale antimonopolní úřad neudělal nic.“

Poslechněte si také

Digitalizace – katastrofa

„Další věc, na které se ukazuje nepřipravenost vládních stran, je podle mě to, že digitalizace stavebního řízení stále nefunguje. Ty jsi mi mimochodem říkal, že v kruzích expertů se už dlouho říkalo, že to nedopadne dobře.“

„A má to více důvodů. Třeba že se Ivan Bartoš se svým týmem nezabýval samotnými procedurami, které naše stavební řízení obsahuje. Žádné neosekali, tím pádem proces nijak nezjednodušili, a jak jsem slyšel minulý týden – digitalizovaná blbost je pořád blbost. Dalším důvodem je, že to prostě nešlo stihnout v čase, který si naplánovali.“

„Tahle eskapáda vlastně zesiluje to, co je v české společnosti a na to konto i v politice stále silnější. Totiž pocit, že je nejlepší nic nového nedělat a nic neměnit. Miroslav Kalousek, který je jinak docela ostrým kritikem vlády, se na sociální síti X zastával Ivana Bartoše: že on aspoň něco dělá, zatímco jiní ministři nedělají nic a to se jim vyplácí, protože kdo nic nedělá, nic nezkazí. Mám pro tento názor pochopení, akorát výsledek konkrétního průšvihu s digitalizací stavebního řízení je další návod pro české politiky na mnoha úrovních – lepší je, když neděláte nic, nic se vám nestane.“

Přečtěte si také

Pirátský propad

„Další problém je – a už se to asi projevuje v průzkumech –, že image Pirátů, jejich pověst kompetentní strany speciálně v digitálním světě, je narušena.“

„Když strana, která má digitalizaci jako svůj hlavní program, ji s prominutím po..re, tak to není dobré. Ostatně je to trochu analogie s celou vládní koalicí. Strany, které se původně prezentovaly jako zachránci ekonomiky, sestaví vládu, a nepřichází s přesvědčivým řešením ekonomických potíží, to taky nepůsobí na voliče dobře.“

Krásná nová vláda

„Čímž se dostáváme k výhledu na příští rok. Pořád je to sice dlouhá doba, ale jestli se nějakým způsobem nezlepší ekonomika, neumím si moc představit, že to za rok po sněmovních volbách dopadne jinak než návratem Andreje Babiše k moci… A to se ještě nedá vyloučit, že v případě zemětřesení v krajských volbách nějaká vládní strana nebo poslanci zpanikaří a budou chtít Fialovu vládu potopit v domnění, že se tím zachrání.“

„A tím se můžeme vrátit k tomu, o čem už jsme tady taky mluvili – sice že bychom tady za rok a půl mohli mít krásnou koaliční vládu Andreje Babiše, Roberta Šlachty z Přísahy, Filipa Turka z Motoristů a Kateřiny Konečné od komunistů. A zajímavá věc v krajských volbách bude, jestli se potvrdí trend z evropských voleb, že SPD Tomia Okamury slábne.“

Poslechněte si také

Nebo se Zeman zase mýlí?

„Mimochodem je zajímavé – a upozornil na to v Reflexu náš bývalý kolega z MF DNES Vili Buchert –, že i Miloši Zemanovi se z vize příští Babišovy vládní koalice Okamurova SPD vytratila, jako by ji i on odepsal.“

„Což je zajímavé, protože jestli je vláda Babiš–Šlachtoturek–Konečná prognózou Miloše Zemana, tak to taky nakonec může dopadnout stejně jako jeho jiné prognózy. Připomeňme zde dnes již legendární Zemanovy výroky, třeba že Putin určitě nenapadne Ukrajinu. Jak řekl doslova Zeman pár dní před invazí: ‚Rusové nejsou blázni, aby se pouštěli do operace, která jim přinese víc škody než užitku.‘ Jiný můj oblíbený citát Miloše Zemana je, že brexit nebude. ‚Můj základní argument, proč Británie nevystoupí z Evropské unie, zní, že v takovém případě by Skotsko vyhlásilo samostatnost a do Evropské unie vstoupilo.‘

„A já myslím, že tato moudrá slova velkého státníka by mohla být hezkou tečkou za naším prvním podcastem nového školního roku s výzvou – Děti, učte se, ať jste chytré jako Miloš Zeman.“

Podpořte Reportér sdílením článku