Australský boj proti kouření: Elektronické cigarety na předpis, černý trh a vlna násilí

British American Tobacco

4. března 2024

Advertorial

foto: Adobe Stock

Austrálie byla kdysi jednou z prvních zemí na světě, které aktivně přistoupily k boji proti kouření. Dlouhá léta dokonce sloužila ostatním státům jako zdroj inspirace. Dnes je vše jinak, a pokud si někdo bere australský přístup za příklad, pak spíše z pohledu, jak věci nedělat. „Příliš tvrdá regulace prodeje elektronických cigaret a náplní pro vaping selhala a je kontraproduktivní. Bují černý trh a násilnosti. Lidé se mnohdy vrací ke klasickým cigaretám,“ vysvětluje australský lékař a přední světový expert na problematiku snižování škodlivých dopadů užívání tabáku Alex Wodak.

Že cesta do pekel bývá často dlážděna dobrými úmysly, můžeme dobře vidět na australském příkladu. „Už v 60. letech došlo k rozdělení v zásadě na dvě názorové skupiny. Jedna chtěla nadobro skoncovat s užíváním jak tabáku, tak i nikotinu, druhá se k věci stavěla více pragmaticky a jejím cílem bylo snižování úmrtnosti související s kouřením cigaret. Toto rozdělení se bohužel v čase prohlubovalo, což vedlo až k tomu, že se v roce 2011 australská vláda rozhodla, že elektronické cigarety s obsahem nikotinu budou nadále prodávány jen na lékařský předpis,“ popisuje historický kontext Wodak.

Kdo si chce dnes legálně v Austrálii pořídit elektronickou cigaretu či náplň do ní, narazí na to, že jen minimum lékařů je ochotných tyto produkty vůbec předepisovat. A když už si recept dovedete obstarat, jen na minimu míst vám alternativu k cigaretám prodají.

„Než aby člověk absolvoval tento zdlouhavý proces, tak si prostě koupí na více než 40 tisících místech po celé zemi krabičku cigaret, nebo si pro elektronickou cigaretu zajde k ilegálním překupníkům,“ popisuje realitu Wodak s tím, že od října má v zemi začít platit zákaz prodeje elektronických cigaret jinde než v licencovaných lékárnách. „Problém ale je, že sami lékárníci to odmítají. Takže je velmi pravděpodobné, že i tento systém selže a zhroutí se,“ dodává.

Až 90 % elektronických cigaret si podle Wodaka Australané kupují na černém trhu. U cigaret klasických, které jsou v zemi nejdražší na světě, je to pak až čtvrtina. „Nejde zdaleka jen o to, že stát přichází o peníze z daní, které jdou černému trhu, ale o vlnu násilí, kterou Austrálie v souvislosti s nelegálním prodejem elektronických i klasických cigaret zažívá. Přes 80 konkurenčních ilegálních prodejen bylo za uplynulých patnáct měsíců zapáleno. Tři lidé byli na ulici zastřeleni,“ líčí australský expert dopady nezvládnuté regulace.

Dr. Alex Wodak

Australské selhání asi nejlépe vystihuje srovnání se sousedním Novým Zélandem. „Tam naopak před dvěma lety pochopili, že vaping je zdraví méně nebezpečnou alternativou k cigaretám, a učinili ho dostupnějším, než je tomu u cigaret. V Austrálii jsme zvolili opačný přístup. Počet kuřáků na Novém Zélandu je nyní poloviční a snižuje se dvojnásobným tempem oproti Austrálii. A navíc na Novém Zélandu, kde si každý může věci pro vaping legálně koupit, prakticky neexistuje žádný černý trh,“ nabízí srovnání diametrálně odlišných přístupů sousedících zemí Wodak.

Zákonodárcům, kteří se nechtějí vydat stejnou cestou jako jeho rodná země, doporučuje australský lékař mít vždy jako hlavní motivaci snižování počtu kuřáků a tím pádem i nemocí a úmrtí s kouřením spojených, a to co nejrychleji. „Měli by cílit na to, aby si méně lidí kupovalo a kouřilo klasické cigarety a namísto toho přešli k méně škodlivým alternativám. Klíčem k úspěchu je větší dostupnost těchto alternativ oproti smrtícím cigaretám“ uzavírá Wodak.

Podpořte Reportér sdílením článku