Padouch, nebo hrdina. Jak se z atentátníka stala popkulturní ikona
2. června 2024
Reportér 06/2024 · Číslo 118Padouch, nebo hrdina. Jak se z atentátníka stala popkulturní ikona
2. června 2024
Reportér 06/2024 · Číslo 118Padouch, nebo hrdina. Jak se z atentátníka stala popkulturní ikona
„Odkaz atentátníka Gavrila Principa se v uplynulém století měnil podle toho, odkud foukal politický vítr,“ píše v pravidelném sloupku Od boku Pavla Horáková.
Rčení „pro jednoho terorista, pro druhého bojovník za svobodu“ jsem si znovu připomněla vloni v Bělehradě. Z fasády v centru města na mě hleděla dvoumetrová tvář Gavrila Principa, srbského studenta, člena radikální organizace Mladá Bosna, jehož výstřely v bosenském Sarajevu před 110 lety usmrtily následníka habsburského trůnu Františka Ferdinanda a jeho manželku Žofii a staly se rozbuškou první světové války. Streetartových Principů je v srbském hlavním městě několik. Jeho planoucí pohled, dost možná důsledek tuberkulózy, hypnotizuje kolemjdoucí i z triček prodávaných jako suvenýry. Atentátník se stal popkulturní ikonou jako tolik bouřliváků, kteří zemřeli mladí a fotogeničtí.
Princip má v Bělehradě i vlastní ulici, a to už od poloviny 20. století. Přímo v Sarajevu připomínky na něj většinou neměly dlouhého trvání. Pamětní sloup vztyčený na místě útoku v roce 1917, uctívající ovšem oběti, nikoli střelce, vydržel jen rok. Pamětní deska tamtéž byla odstraněna ve čtyřicátých letech během německé invaze. Nedochovala se ani poválečná deska s partyzánskou hvězdou, již „na znamení neskonalé vděčnosti Principovi a jeho druhům v boji proti germánskému uchvatiteli věnovala mládež Bosny a Hercegoviny“. Během války v devadesátých letech zmizely i reliéfní otisky podrážek na místě, odkud Princip střílel. Most, u nějž k atentátu došlo, za dob Jugoslávie nesoucí Principovo jméno, už se zase jmenuje Latinský. Mimochodem, v Terezíně, kde vězněný Princip zemřel, byl v roce 1946 vztyčen pomník „Jihoslovanským národním mučedníkům“ a k Malé pevnosti dodnes vede Principova alej.
Principův odkaz se v uplynulém století měnil podle toho, odkud foukal politický vítr. V jugoslávském království se na něj jako na levicového anarchistu pozapomnělo. V socialistické Jugoslávii platil za národního hrdinu, který bojoval za osvobození všech jihoslovanských národů od rakouského útlaku, mlčelo se ale o jeho nacionalismu. Teprve s Miloševićovým režimem se Princip stal srbským vlastencem a zvláštní úctě se těší v Republice srbské, která vznikla na území Bosny a Hercegoviny coby důsledek rozpadu Jugoslávie a následné války.
„Gavrilo Princip byl hrdina,“ prohlásil v roce 2015 tehdejší srbský prezident Tomislav Nikolić, když v Bělehradě odhaloval Principovu sochu. Bělehradský park, kde socha stojí, byl po Principovi pojmenován v roce 2017 a ve stejném roce vznikla i literární cena nesoucí jeho jméno. Podle jejích zřizovatelů „byl Princip velký srbský vlastenec, a nikoli terorista, jak ho vykreslují historikové na Západě“.
Historie je tvárná, podléhá interpretacím a vždy vypovídá o době, která se za ní ohlíží. A tak drobný, podvyživený bosensko-srbský souchotinář, který se připletl ke světoborným událostem, zůstává nadále projekčním plátnem, na něž si každý promítne, co se mu hodí.
Podpořte Reportér sdílením článku
Připravuje pořady pro Český rozhlas Vltava a zahraniční vysílání Českého rozhlasu Radio Prague International.