Na demenci se hledá lék. Ale řeší se i to, jak stavět města a domy, abyste se v nich neztratili
29. května 2024
29. května 2024
foto: Marek Příhoda
Říká se tomu tichá epidemie: populace stárne a ruku v ruce s tím přibývá lidí s demencí. Mluví se o nutnosti včasné diagnostiky, využívání umělé inteligence či lepší propojenosti odborné péče. Ale jde i o jiné věci. „V Nizozemsku například existuje takzvaná dementia-friendly architektura. Když se staví nová sociální zařízení, jsou přizváni i zdravotníci či sociální pracovníci,“ říká Matěj Kučera z Národního ústavu duševního zdraví.
Film velice dobře ukazuje, že tato nemoc nezasáhne jenom samotného člověka. Je tam vykresleno, jak se o sebe dokážete do pokročilého věku bez problému postarat, ale pak to najednou nejde. Když to srovnáte s jinými onemocněními, třeba vysokým krevním tlakem nebo cukrovkou, demence je z tohoto ohledu daleko víc nemocí se sociálním přesahem. Nepostihne jen vás, ale i vaše okolí, rodinu. I proto se nyní zvyšují zdravotní i celospolečenské nároky na péči o lidi s demencí.
To je pravda. Ruku v ruce se stárnutím populace se zvyšuje i počet lidí diagnostikovaných s demencí, dvě třetiny z toho jsou lidé s Alzheimerovou nemocí. Nyní jsou navíc vidět ty opravdu silné ročníky, které se posouvají do věku 65–70 let, a je to taková vlna, někdy se tomu říká tichá epidemie. A když si vezmeme například index závislosti, tak k roku 2050 bude na jednoho seniora 1,7 pečujícího. V současné době to jsou tři pečující.
Autory jsou ministerstvo zdravotnictví, ministerstvo práce a sociálních věcí a také Národní ústav duševního zdraví. Ze všech předchozích strategických dokumentů se vytvořil a rozpracoval jeden jediný, který jednotlivé aktéry zavazuje k tomu, naplňovat stanovené klíčové aktivity. To byl zásadní posun. Do té doby sice v rámci reformy psychiatrické péče vznikala spousta nápadů, co by se všechno mělo dělat, ale tohle je skutečně klíčový dokument, který má za cíl posouvat teorii co nejvíc do praxe.
Myslím, že už dlouho víme, že je to důležité téma, jenže to dlouho nebylo společensky prosazované téma. A to se nyní začíná měnit. My to v Národním ústavu duševního zdraví vidíme i na tom, že se nám daří získávat na naše projekty finance z různých grantů. To dřív nebylo.
Je toho víc. Určitě nám chybí větší propojenost mezi praktickými lékaři a specialisty a i mezi jednotlivými specialisty. To mimo jiné souvisí i s otázkou včasné diagnostiky. Když přijde diagnóza včas, dají se projevy nemoci zpomalit a člověk se delší dobu udrží soběstačný. Tady se mluví o takzvaných trojkách: každé tři sekundy je někdo na světě diagnostikován s demencí, zároveň je to ale jen jedna třetina všech lidí, kteří s demencí skutečně žijí.
Podpořte Reportér sdílením článku
Sleduje sociální problematiku a zajímají ji osudy těch, kteří neměli ve svých životech takové štěstí jako většina z nás.