PODCAST: Rohlík za pět set, topení parketami. Průvodce apokalypsami, které se nedostavily
28. března 2024
PODCAST: Rohlík za pět set, topení parketami. Průvodce apokalypsami, které se nedostavily
28. března 2024
PODCAST: Rohlík za pět set, topení parketami. Průvodce apokalypsami, které se nedostavily
Některé organizace farmářů říkají, že české zemědělství už prakticky neexistuje. Když se ale podíváte na titulky posledních třiceti let, zjistíte, že zemědělství zkrachovalo už dříve a mnohokrát – vystupoval tak mimo jiné i Jan Veleba, když byl šéfem Agrární komory. Apokalyptické předpovědi, které nevyjdou, však nevydávají pouze zemědělští funkcionáři. Koncem loňského roku jsme slýchali, že se na Česko řítí velké zdražování potravin a elektřiny. Nestalo se. Další, 47. díl politického podcastu magazínu Reportér Pravda vítězí od Roberta Čásenského a Michala Musila.
Skončíme všichni hladoví s rohlíkem za pět set? Kolikrát se už nenaplnily apokalyptické vize? Heslo zemědělce Veleby: kdo nekňučí, není Čech. Bude jednou s Andrejem Babišem obdělávat poslední políčko Agrofertu? O tom všem byla řeč v dalším díle politického podcastu magazínu Reportér Pravda vítězí.
„Zemědělcům dochází dech i trpělivost! Potíže s odbytem mléka mohou přerůst krizi celého agrárního sektoru! Zemědělci jsou zklamáni, stát je nechal napospas!“
„Prosím? Ty ses přidal k farmářským protestům a budeš jezdit před Úřad vlády na traktoru?“
„Já jen citoval titulky, všechny jsou staré, některé dokonce hodně. Našel jsem je v mediálním archivu Newton. Ten první, že zemědělcům dochází dech i trpělivost, je z roku 1996… Podle titulků totiž české zemědělství už prakticky zkrachovalo a od té doby krachuje v cyklech dále.“
„Naším dnešním tématem jsou apokalyptické předpovědi, které se nevyplnily, a krize, které se nekonaly. Tím samozřejmě nechceme říct, že se žádné krize nikdy nekonají, to ani náhodou. Jen jde o to, že atmosféra neustálého věštění krize a apokalypsy kdykoliv a kdekoliv vytváří falešná očekávání, někdy dokonce sebenaplňující se očekávání. A je potřeba férově říct, že takové věci nedělají jen některé zemědělské organizace, ale třeba taky politici i novináři.“
„Chci zdůraznit, že nezpochybňuji, že farmáři mají zcela relevantní problémy. Taky nechci generalizovat, existují různé organizace, některé zastupují malé farmáře, jiné kolosy… Ale vzpomněl jsem si, že v prosinci 2009, když jsem pracoval coby zástupce šéfredaktora MF DNES, jsem měl e-mailovou debatu s tehdejším šéfem Agrární komory Janem Velebou.“
„To muselo být povznášející.“
„Jsem si říkal, jestli mi neřekneš, že jsem mohl strávit čas užitečnější činností. No tehdy, v roce 2009, jsem napsal sloupek, že Jan Veleba opět řekl, že zemědělství je na nedobré cestě, a zda někdy řekl, že je sektor na dobré cestě. A napsal jsem: ‚Z podobných nářků tehdy vypouštěných agrární stranou si lidé dělali legraci už za první republiky. Není nic omšelejšího než poslouchat, jak se česká pole a chlévy propadají do nicoty.‘“
„Nedivím se, že se ti Jan Veleba ozval, protože získal pocit, že mu upíráš právo na spravedlivý postesk, což je základní občanské právo. Zkrátka – kdo nekňučí, není Čech. Nebo třeba – kdo nekňučí, okrádá rodinu a rodina je, jak známo, základ státu.“
„Vrátíme se nicméně k mojí konverzaci s Janem Velebou. Bohužel ty maily zůstaly na serveru MF DNES, takže je nemůžu ocitovat, ale snad si to pamatuji správně. Argumentoval jsem tím, že když se prostě pořád donekonečna opakuje, že v zemědělství je všechno v řiti – a pak si přečteš, že sektor směřuje k výbornému roku, což se stalo v roce 2007 –, tak ti prostě spousta lidí přestane to stěžování věřit, i když by třeba bylo oprávněné. A Jan Veleba snad na konci naší mailové debaty nějak uznal, že rétorika byla opravdu někdy trochu přehnaná.“
„Tak to mě překvapuje – jestli si to teda pamatuješ dobře.“
„Jak říkám, nemůžu se podívat na přesné znění – a bylo to určitě velice zastřené uznání… Nicméně na tu konverzaci jsem si letos vzpomněl a hrozně rychle našel, že už před patnácti lety, v roce 2009, říkala část farmářů, že je prakticky konec. Konkrétně šlo o zprávu v Denik.cz, která měla titulek Zemědělcům hrozí katastrofa, ceny obilí jsou na dně.“
„Na sociální síti mi pak někdo napsal, že ale v roce 2009 byla hospodářská krize, což je pravda. Tak jsem si řekl, že najdu v archivu, co se psalo o situaci v zemědělství, když byla v české ekonomice konjunktura. A zjistil jsem, že zemědělci jako by krachovali nepřetržitě téměř posledních třicet let.“
„Tím se dostáváme k věštění jiných krizí. To přišlo například loni v prosinci poté, co ministr zemědělství Marek Výborný oznámil, že mu zástupci obchodních řetězců sdělili, že se od ledna budou zdražovat potraviny.“
„Zpětně je vlastně zajímavá otázka, proč to pan ministr udělal.“
„Než se k tomu dostaneme, toho výroku se chytli naši kolegové v různých médiích. Samozřejmě když ministr zemědělství řekne, že se čeká zdražení potravin, tak o tom naprosto jednoznačně musí novináři informovat. Na druhé straně tón, jaký se objevil v titulcích, byl pozoruhodně alarmistický. Domnívám se, že jedním z důvodů bylo to, co se nazývá clickbait, prostě aby se čtenáři zpravodajských serverů nechali nalákat a klikli na takový text a zvýšili tak čtenost.“
„Ocitujme pár titulků, nebudeme říkat, odkud jsou. My dva to máme tak, že se snažíme do jiných médií netrefovat nebo to děláme jen za velmi výjimečných okolností. Takže vykopávám titulkem – Levněji nebude, potraviny od ledna zdraží. U čeho se zvedne cena? Proč to tak je?“
„Jak jsem řekl, je logické, že se novináři chytnou výroku ministra zemědělství, ale moje otázka je, zda se má takový výrok považovat za jedinou zjevenou pravdu. Protože otázky, zda skutečně zdražení přijde, se objevily třeba na spíše odborném ekonomickém serveru Patria cz. U jiných kolegů jsem ale tyhle otázky neviděl.“
„V každém případě se nakonec žádné dramatické zdražování potravin nekonalo.“
„Abych ocitoval zprávu z konce letošního února z již zmiňovaného serveru Patria cz: Potraviny táhnou inflaci v roce 2024 výrazně dolů.“
„No a tady mám vlastně titulek, který tuto kauzu jako by uzavíral – Výborný: Sdělení o zdražení potravin se ukázala jako lichá. Čímž se vracíme k otázce, proč to vlastně ministr Výborný říkal. Chtěl tím dotlačit obchodní řetězce, aby nezdražovaly?“
„Nabízí se to jako nejlogičtější vysvětlení, protože zástupci obchodníků nepopírali, že se něco takového chystá, a odvolával se na další apokalyptickou kauzu minulého roku – na očekávané velké zdražování energií, respektive elektřiny.“
„V kostce řečeno šlo o to, že se vláda Petra Fialy, která původně říkala, jak bude škrtat dotace, rozhodla, že ta hlavní dotace, kterou takzvaně škrtne, bude, že převede na spotřebitele regulovanou složku ceny energií, což jsou například poplatky za provoz sítě nebo poplatky na obnovitelné zdroje.“
„Už tehdy nicméně představitelé vlády, nebo třeba šéf ČEZ, uklidňovali a říkali, že koncové zdražení elektřiny bude přinejmenším pro domácnosti buď malé, nebo dokonce žádné. Nicméně ve světě titulků se na Česko řítila apokalypsa.“
„Ano, byl to úplný energetický Mordor. Ocitujme jeden z titulků. Elektřina má od ledna závratně zdražit. Neuvěřitelné. Atentát na český průmysl, běsní expert.“
„Jestli bych chtěl něco někdy potkat na ulici, tak je to rozběsněný expert.“
„A nyní ocitujme titulky z letošního roku. Domácnosti ušetří tisíce, dodavatelé energií oznámili další zlevňování… Energie jsou nejlevnější od roku 2021. Někteří to už brzy poznají v peněžence… ČEZ chystá slevy, zlevňují konkurenti. Není to trochu legrační, když si vzpomeneš na tu mordorovou apokalypsu, která se tady chystala?“
„Ti z nás, kteří se neoběsili na drátech elektrického vedení, si teď můžou oddechnout.“
„Chápu, že tehdy byla Fialova vláda možná neprávem fackována, když se předvídalo strašlivé zdražení, ale to, co teď předvedla ve své komunikaci… Ježíši… Jejich heslo – Ukončili jsme Babišovu drahotu…“
„Ano. Ukončili jsme Babišovu drahotu poté, co ceny jsou o mnoho vyšší, než byly, a reálné mzdy jsou nižší.“
„My se tady posmíváme různým marketingovým žvástům hnutí ANO, ale teda… přátelé.“
„Dlouhodobé věštění apokalypsy všude a za všech okolností vede k tomu, že spousta lidí může otupět. Jak se říká – když budete každý den volat hoří a hořet nebude, tak pak ten den, kdy opravdu bude hořet, vám to volání nikdo neuvěří, protože to řvete už dva roky.“
„Nebo dvacet let.“
„Na závěr: my samozřejmě nevíme, jestli se jednou ty apokalyptické vize nenaplní.“
„Nepřijdou třeba jednou zemědělští magnáti jako Andrej Babiš či Zdeněk Jandejsek na žebrotu? Úplně to vidím, jak inženýr Babiš v potu tváře obdělává pluhem poslední políčko, které zbylo z Agrofertu, v tom pluhu je zapřažen Jan Veleba, který se ovšem usmívá, protože konečně celý svět vidí, že měl pravdu.“
„Nezapomínej, že to druhé zvíře zapřažené do pluhu Andreje Babiše na posledním políčku Agrofertu bude majitel Madety Milan Teplý…“
„… protože ten permanentně věští zkázu svého podnikání a tak nějak zkázu obecně, a pak se ukáže, že hospodaření Madety zase skončilo se ziskem, jdoucím do stovek milionů.“
Podpořte Reportér sdílením článku
Zakladatel magazínu Reportér.