Tajemný Brit z Prahy. Objevuje se ve vyšetřování Huntera Bidena i v plánech na těžbu lithia v Česku
10. března 2024
Reportér 03/2024 · Číslo 115Tajemný Brit z Prahy. Objevuje se ve vyšetřování Huntera Bidena i v plánech na těžbu lithia v Česku
10. března 2024
Reportér 03/2024 · Číslo 115Tajemný Brit z Prahy. Objevuje se ve vyšetřování Huntera Bidena i v plánech na těžbu lithia v Česku
Může existovat člověk, v jehož příběhu figuruje syn amerického prezidenta, koně v pražské Velké Chuchli, ČEZ a plány na těžbu lithia v Česku, čínská firma CEFC a bohatá rodina šejků? Může a existuje. Je jím James Gilliar, Brit žijící přes dvacet let v Praze. Magazín Reportér narazil při jeho zkoumání na některé nové okolnosti. Pravou rukou Gilliara je i Američan, který se pustil do komunální politiky v Praze.
Bylo 13. května 2017, 5 hodin 48 minut ráno, když James Gilliar dopsal e-mail s předmětem „Očekávání“ a rozeslal ho partnerům v nově se rodící společnosti. Vypočítával v něm, jaké budou mít výplaty a jak by si podle předběžné dohody mohli rozdělit podíly v chystané firmě. „Pokud k tomu máte nějaký komentář, nesouhlasíte, dejte vědět. Omlouvám se za překlepy, vidím už úplný hovno,“ končil nad ránem svůj e-mail.
Očekávání byla velká. Po dvou letech budování a opečovávání klíčových kontaktů se přiblížil okamžik, kdy měl formálně vzniknout společný podnik s Číňany a přitéct do něj první peníze. James Gilliar, Angličan žijící dlouhodobě v Praze nedaleko dostihového závodiště v Chuchli, kde jeho podivuhodná kariéra před více než dvaceti lety odstartovala, byl hlavním hybatelem lákavě znějící byznysové spolupráce. Šlo o – jeho slovy řečeno – spojení „jedné z nejprominentnějších amerických rodin“ s „budoucími čínskými goldmany“.
Tou prominentní rodinou byli Bidenovi. Konkrétně Hunter a James Bidenovi, syn a mladší bratr současného amerického prezidenta Joea Bidena, který byl tehdy jen krátce mimo nejvyšší politiku. V lednu 2017 skončil jako viceprezident Baracka Obamy. A těmi novodobými čínskými goldmany – po vzoru Goldman Sachs, jedné z největších investičních bank na světě – označoval James Gilliar skupinu CEFC China Energy v čele s předsedou Jie Ťien-mingem.
V Česku byla čínská skupina v té době již dobře známá. Vytvořila si tady první evropskou základnu, formálně reprezentovanou bývalým ministrem obrany Jaroslavem Tvrdíkem. Skupina CEFC koupila několik trofejních nemovitostí v Praze, pivovar, kus aerolinky a finanční skupiny J&T, ovládla také fotbalový klub Slavia. Předseda čínské společnosti Jie byl poradcem tehdejšího prezidenta Miloše Zemana a dohromady spřádali plány o zásadních čínských investicích, které – jak se mělo brzy ukázat – nikdy nepřijdou.
Ve světě se čínská skupina představovala jako velký obchodník s ropou a jedna z největších soukromých společností v Číně s tržbami v řádu desítek miliard dolarů. Skupina CEFC začala nakupovat podíly v ropných a infrastrukturních projektech na Blízkém východě, ve Střední Asii a v Africe. Zároveň tím naplňovala projekt nové hedvábné stezky prezidenta Si Ťin-pchinga, posilující vliv Číny v zahraničí. Ve Spojených státech to měla být podobná jízda.
Jen očekávání Gilliara a spol. byla asi ještě větší. Nachystaný měli společný podnik s názvem Sinohawk Holdings. Čínská CEFC s předsedou Jiem v něm měla mít půlku. O druhou polovinu, vlastněnou prostřednictvím společnosti Oneida Holdings, se měla rozdělit skupinka společníků včetně Bidenových, kterou předchozí dva roky dával dohromady právě James Gilliar, Angličan žijící v Praze.
Logika takového čínsko-amerického byznysového spojení byla jednoduchá. Hunter a James Bidenovi měli jméno a kontakty otevírající dveře. Čínský CEFC a předseda Jie zase měli, jak se tehdy mohlo zdát, nekonečný zdroj peněz. A Spojené státy se chystaly, aspoň podle předvolebních slibů tehdy nastupujícího prezidenta Trumpa, na vlnu mohutných investic do obnovy infrastruktury. Nachystaný společný podnik Sinohawk Holdings chtěl a měl být u toho.
Hlavní roli ve spojení prominentní americké rodiny s čínskou byznysovou kometou sehrál právě v Praze operující James Gilliar. Vyplývá to z množství dokumentů a výpovědí svědků, které zveřejňují republikánští kongresmani a jimi vedené komise americké Sněmovny reprezentantů zkoumající byznysové aktivity rodiny Bidenových. Jako zatím poslední vypovídal prezidentův syn Hunter, přepis jeho výpovědi zveřejnila komise na konci února.
Podpořte Reportér sdílením článku
Do Reportéra přišel, protože si myslí, že práce musí mít smysl a člověka bavit.