Účet v kontroverzní záložně měl i premiérův poradce Netuka
6. března 2024
6. března 2024
Tomáš Třeštík
Kardiochirurg Ivan Netuka je v poradním týmu premiéra Petra Fialy jedním ze dvou expertů na zdravotnictví. Klidně by ovšem mohl mít i roli poradce „pro zvláštní finanční operace“. Netukovo jméno se již podruhé objevuje v souvislosti s finančními aktivitami, které nejsou zcela obvyklé. Poprvé to bylo v kauze IKEM, kde se jeho jméno ocitnulo na dokumentech z vlastnických struktur v Lichtenštejnsku. Nyní se objevuje Ivan Netuka také v případu pražské kampeličky PDZ, na kterou se úřady zaměřily kvůli rozkrádání peněz na ukrajinskou munici.
V Podnikatelské družstevní záložně (PDZ) měl konto další z lidí z blízkého okolí premiéra Petra Fialy. Jde o jeho poradce pro zdravotnictví Ivana Netuku, který je šéfem kardiochirurgie v prestižní nemocnici IKEM. Experti na boj proti praní špinavých peněz přišli na Netukovu stopu v kontroverzní kampeličce proto, že prověřovali převody, které souvisely s rozkradením peněz původně určených na nákup munice pro Ukrajinu. Magazín Reportér získal tyto informace od tří na sobě nezávislých zdrojů a zevrubně se jim bude věnovat v nejbližším vydání, které vychází v pondělí 11. března.
Na kampeličku se kvůli ukrajinské aféře zaměřil vedle bezpečnostních orgánů také Finančně analytický úřad (FAÚ) spadající pod ministerstvo financí. Ten musel prozkoumat osudy a cesty zmizelých ukrajinských peněz a tím pádem převody chorvatského zbrojaře Matiase Zubaka, ale také finanční operace tuzemského podnikatele Kamila Bahbouha a s ním spojených či spřízněných firem. V dokumentech, které pak od analytiků FAÚ obdržely policejní a bezpečnostní orgány, se tak objevily i transakce mezi Bahbouhovými firmami a Ivanem Netukou.
Premiérův poradce a špičkový kardiochirurg měl v kampeličce konto od jara 2020 až do konce letošního ledna. Nejčastěji jej využíval právě pro finanční operace s firmami a lidmi z nejbližšího okolí Kamila Bahbouha.
Ivan Netuka obvykle poslal subjektům spjatým s Kamilem Bahbouhem několikamilionovou sumu, po čase se mu peníze zase vrátily zpět, zpravidla však od jiné entity z Bahbouhova okolí, než které peníze poslal původně. Jedna taková platba – ve výši pěti milionů korun – byla třeba od firmy Somecs Institute. V této firmě je Bahbouh členem správní rady.
Jaký smysl měly tyto finanční operace, zkoumají nyní podle informací Reportéra i bezpečnostní složky státu.
Premiér Petr Fiala uvádí, že není o těchto aktivitách svého poradce informován. „Pan premiér informacemi, které uvádíte, nedisponuje. Proto je ani nemohl s nikým řešit. Profesor Netuka je externím poradcem premiéra pro zdravotnictví. To ale neznamená, že premiér může bez zjevného důvodu prověřovat jeho finance,“ uvedla mluvčí vlády Lucie Ješátková.
Ivan Netuka na dotazy osobně neodpověděl. Reakcí pověřil svého právního zástupce Marka Nespalu. „Na vaše dotazy nebudeme meritorně reagovat. Vyjma konstatování, že všechny případné reálné finanční transakce mého klienta naprosto odpovídají jeho majetkovým poměrům a daňovým přiznáním,“ sdělil Nespala v reakci na dotazy na převody milionových plateb firmám (spojených s Bahbouhem) Redbrick a Galerie Gema či fyzickým osobám Štěpánce Bahbouhové nebo Miloši Růžičkovi.
Neformální šéf záložny PDZ Kamil Bahbouh se odmítl k Netukově účtu v záložně vyjádřit. „Nemohu to potvrzovat. Nesmím,“ prohlásil Bahbouh. Na otázku na konkrétní transakci, při níž v červnu 2021 odešlo z firmy Somecs Institute pět milionů korun na účet vedený pod jménem Ivana Netuky, ale Bahbouh reagoval následovně: „Jestli tam (takový finanční vztah) v rámci nějakých transakcí a vzájemnosti v PDZ byl, to nevylučuji. Ale fakt jako netuším,“ uvedl. A nakonec zdůraznil, že si je jistý legálností případné transakce. „Pokud by skutečně byla pravda, že tam nějaká taková transakce proběhla, tak určitě měla své opodstatnění a nejenom svůj důvod, ale i přiměřené zobrazení v relevantních dokumentech k té události,“ řekl Bahbouh.
A na otázku, zda je pravda, že se po aféře se zbrojařem Zubakem prováděly v záložně kontroly a zda mohly být předmětem zájmu kontrolorů i platby mezi jeho firmami a kontem Ivana Netuky, Bahbouh odpověděl: „Tohle nekomentuji. To prostě nemohu říct. Když přišel FAÚ, tak se kontrolovalo úplně všechno. Tam se prošetřovalo kdeco“.
Kamil Bahbouh je kontroverzní podnikatel. Jeho firmy se zabývaly zejména sbíráním cenných uměleckých předmětů nebo se podílely na rekonstrukcích starých historických budov. Z jeho podnikání ale vznikla řada obchodních sporů. Bahbouh figuroval v několika případech, v nichž šlo o desítky milionů korun pohledávek.
V jeho okolí se vyskytují nejen osobnosti z byznysu a politiky, ale také lidé s napojením na zpravodajské služby. Má velmi blízko k několika vlivným politikům ODS a jejich lobbistům.
Do Podnikatelské družstevní záložny se dostanou jen jím prověření klienti. Tři stovky družstevníků tvoří v záložně vzájemně propojený systém známých a přátel, kteří si vycházejí vstříc například tím, že si mezi sebou půjčí peníze.
Účet v záložně měl v letech 2015 až 2020 také současný premiér Petr Fiala. Ten ale podle dostupných informací nepoužíval bezmála jeden milion korun, který měl v záložně uložen, k investičním půjčkám mezi družstevníky.
Ivan Netuka je v nemocnici IKEM specialistou na operace srdcí. Ale již delší dobu je také politicky angažovanou osobností. Kromě toho, že se krátce po ustavení Fialovy vlády stal jedním ze dvou poradců premiéra pro zdravotnictví, byl Netuka jako zdravotnický expert také v týmu prezidentské kandidátky Danuše Nerudové. I před tím měl Netuka blízko k vlivným lidem z politiky. Udržoval úzké vztahy třeba s někdejším ministrem vnitra za ČSSD Milanem Chovancem či se šéfporadcem prezidenta Miloše Zemana Martinem Nejedlým.
Ivan Netuka je také jedním z aktérů a hlavních hybatelů aféry kolem nemocnice IKEM. V ní proti sobě stojí dvě znepřátelené skupiny lékařů. Jednu vede právě šéf kardiochirurgie IKEM Ivan Netuka společně se svým kolegou profesorem Janem Pirkem. Ve druhé znepřátelené skupině je další uznávaný kardiochirurg profesor Jiří Malý, který má na své straně bývalého ředitele IKEM Michala Stiborka.
Obě skupiny spolu bojovaly o vliv v IKEM. Netuka a Pirk usilovali o to, aby ve vedení nemocnice skončili jejich sokové – tedy Stiborek a Malý (ten dělal řediteli statutárního zástupce). Tlaky na tuto změnu zesílily po parlamentních volbách, kdy v roce 2021 nahradil Andreje Babiše (ANO) ve funkci premiéra Petr Fiala (ODS). Vleklé spory nakonec vyřešil Netuka nedlouho poté, co se stal Fialovým poradcem.
Netuka se obrátil na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS), která podléhá přímo premiérovi, a žádal, aby tato inspekce vyšetřovala jeho oznámení, že ho již několik let vydírá Malý a Stiborek. To, že se Netuka obrátil přímo na GIBS, bylo neobvyklé, protože GIBS se zaměřuje zejména na potírání zločinů policistů či celníků a členů vězeňské správy. (Netuka původně tvrdil, že na jeho vydírání se podílí i „nějaké neustanované osoby z řad policistů“. Jejich zapojení do případného vydírání se ale neprokázalo. Nikdo takový v případu nakonec nefiguroval.) Inspekce i tak případ přijala a začala ho prošetřovat.
Loni v říjnu pak GIBS obvinila Stiborka a Malého z vydírání. Na základě předchozí domovní prohlídky GIBS u Stiborka a Malého a v souběhu s jinou kauzou byli pak Malý a Stiborek z vedení IKEM odstaveni.
Kauza IKEM ale není tak jednoznačná, jak původně vypadala, když ji Netuka vyprávěl inspekci GIBS. V příběhu může jít skutečně o nepřípustný nátlak ze strany Malého a Stiborka na Netuku i Pirka, avšak podstatné je také to, co bylo předmětem sporu a čím na Netuku tlačili, aby upustil od kritiky vedení nemocnice.
Netukovo slabé místo může být v jeho minulosti. Podle Malého a Stiborka byl zapojen do skrytě vedeného byznysu se zdravotnickými potřebami. Malý a Stiborek disponovali i několika dokumenty, které nasvědčovaly tomu, že jméno Ivana Netuky figuruje v několika offshorových firmách v Lichtenštejnsku. Tyto společnosti přitom získávaly stamiliony korun na zakázkách při dodávání zdravotnického materiálu do nemocnice IKEM.
Netuka odmítl, že by s offshorovými strukturami měl něco společného. Ale dosud nebyl nikdo, kdo by podezření o Netukově zapojení do tajného byznysu kolem IKEM vyšetřil. Inspekce GIBS, která část těchto dokumentů u Malého a Stiborka našla a zajistila, ve skutečnosti žádné důkladné šetření podnikatelských aktivit premiérova poradce nevede.
Premiér Petr Fiala se loni svého poradce v kauze IKEM zastal. A i nyní po dotazech na Netukovo angažmá v záložně PDZ dal najevo, že mu stále věří.
Podpořte Reportér sdílením článku
Dlouholetý investigativní reportér.